• Pomysły na zabawy z dzieckiem

     • Pudło sensoryczne

      W kartonowym pudełku wycinamy otwór, przez który można włożyć rękę. Do pudełka wsypujemy zakrętki po napojach o różnej wielkości, kształcie, fakturze. Zadaniem dziecka jest opowiedzenie o tym, co wyczuwa jego rączka; może zgadywać z jakiego produktu pochodzi nakrętka. Potem może wyjąć „schwytaną“ nakrętkę i ją obejrzeć, a z kilku–kilkunastu wyciągniętych z pudła zakrętek dziecko może coś ułożyć i posklejać mocnym klejem, tworząc przestrzenną figurę.

       

      Domino z kamieni

      Ze znalezionych na spacerze kamyczków, można zrobić domino – wersję nietradycyjną. Farbami akrylowymi lub plakatowymi pomalujcie kamienie na różne kolory i domalujcie czarne kropki. Gra gotowa.

       

      Wodny tor przeszkód

      Wspaniała zabawa dla małych dzieci, która doskonale wspiera zmysł równowagi, czucia i dotyku. Ważne aby podczas zabawy chodzić po butelkowym torze gołymi stopami, wtedy lepiej czuje się powierzchnię. Dla zwiększenia doznań czuciowych w kilku butelkach może być umieszczona ciepła woda, a w innych zimna. Butelki sklejamy taśmą, aby tor był bardziej stabilny. Dziecko próbuje przejść go na kilka sposobów: z łyżką – utrzymując na niej piłeczkę, z poduszką na głowie, z piłką do kosza i z hantlami w rękach.

       

       

      Rysowanie z pamięci


      Przydadzą się tutaj schematyczne, proste rysunki znalezione w Internecie. Najlepiej składające się z figur geometrycznych. Wystarczy wpisać w przeglądarkę hasło: rysunki z figur geometrycznych. Przez minutę wpatrujemy się w rysunek, starając się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Zadanie polega na jak najwierniejszym odtworzeniu rysunku z pamięci. Po zakończeniu rysowania, porównujemy obrazki z oryginałem i sprawdzamy ile elementów zostało odtworzonych. Można grać do dwóch wygranych lub przez trzy rundy (ten kto ma więcej punktów wygrywa).

       

      Kamienny alfabet

      Kamienne litery, to ciekawy pomysł na zabawę i naukę z wykorzystaniem naturalnych elementów przyrody dla dzieci. Układnie literek z kamyków to świetna zabawa sensoryczna i twórcza.

       

       

       

      Malowanie kamieni

      Podczas spaceru poszukajcie kamienie w ciekawych kształtach. Zbierzcie w woreczek i zabierzcie do domu. Dokładnie umyjcie zdobycze i ułóżcie do wyschnięcia. Pomalujcie kamienie wykorzystując ich kształt. Może któryś z nich przypomina słonia albo serce? Malujcie farbami - najlepsze będą farby akrylowe, ale plakatowe też dadzą radę. Pomalowane kamienie mogą służyć jako zabawki (np. postacie), ozdoby czy przycisk do papieru.

       

      Rysunek w kratkę


      Potrzebne: kartka w kratkę, flamastry lub długopisy w 2 różnych kolorach. Rodzic i dziecko tworzą wspólny rysunek – w jednej kolejce można narysować jedną linię, rysujemy na przemian. Kończymy rysunek kiedy jedna z osób zauważy w narysowanych liniach konkretny obraz i zinterpretuje co wyszło. Można na starcie zabawy ustalić sobie, co będzie rysowane. Np. wspólnie próbujemy narysować kota kratka po kratce.


       

      Labirynt z papieru, sznurka

      Przyklej papier krepowy lub sznurek do ściany lub drzwi, aby zrobić labirynt i poproś, aby przez niego przeszedł. Możesz również dać dziecku dowolność w wymyślaniu labiryntu. Potem Spróbujcie kolejno przez niego przejść.

       

      Wyrzutnia

      W plastikowym kubeczku (najlepiej jak jest mocniejszy i większy niż standardowy biały) odcinamy spód. Zabezpieczamy taśmą brzegi kubeczka by dziecko się nie skaleczyło. Z drugiej strony nakładamy ucięty balon. W momencie kiedy piłeczka będzie leżała w kubeczku na balonie, naciągamy go i puszczamy. Piłeczka wtedy wystrzeli do jakiegoś celu, którym może być pojemniczek, koszyczek.

       

      Dmuchawka

      Wykonujemy wspólnie z dzieckiem konstrukcję z papieru i słomki "potworka" – jak na załączonym obrazku. Do potworka wrzucamy np. piórko lub papierek, który należy wydmuchiwać do góry. Dziecko dzięki tej zabawie wykonuje ćwiczenia oddechowe. Trenuje mięśnie twarzy. Jest to ważna gimnastyka buzi i języka.

       

      Ułóż wyraz

      Dzisiaj chcemy zaproponować Wam zabawę edukacyjną z wykorzystaniem korków po napojach. Pracę zaczynamy od napisania na czerwonych korkach samogłosek, a na niebieskich spółgłosek. Następnie, zgodnie z własną inwencją twórczą, wymyślamy wyraz, który z dostępnych literek ma ułożyć dziecko.

       

      Ukryte wyrazy

      Propozycja ta, nie tylko rozbudzi wyobraźnię czy też umysł, ale wzbogaci również słownictwo. Zasady są proste. Na kartce papieru markerem piszemy długi wyraz np. ALFABET, DINOZAUR, KOLEŻANKA itp. Zadaniem uczestnika zabawy jest wymyślenie i napisanie ołówkiem na osobnej kartce, jak największej liczby wyrazów z liter, znajdujących się w napisanym wyrazie.

       

      Niby-rebusy dla 6-latków

      W tej zabawie przyda nam się tablica lub duży arkusz papieru. Dziecko rysuje obrazki, których pierwsze głoski stworzą wyraz, np. dziecko rysuje dłoń, oko, miskę -> hasło: dom. Ten, kto odgadnie hasło, rysuje następną zagadkę. To doskonały trening słuchu fonematycznego. Dodatkowo łatwo modyfikować zasady, proponując, by hasło tworzyły głoski na końcu wyrazu, pierwsze lub ostatnie sylaby.

       

      Teatrzyk cieni

      Budujemy z klocków Lego DUPLO teatrzyk. Podstawę robimy z płytek. Na nich stawiamy dwa podwójne słupy, w taki sposób, aby między nimi zmieściły się brzegi białej kartki A4. Słupy łączymy u góry długimi klockami. W odległości ok. 1 m za teatrzykiem umieszczamy latarkę. Oświetlone elementy ustawione pod światło, utworzą cień na ekranie. Do przedstawienia używamy zwierzątek, ludzików, pojazdów, wyciętych z papieru kształtów itp. Dzieci bez problemu same wymyślą historie do tej kreatywnej zabawy. Przedstawienie warto nagrać telefonem i wyświetlić później dzieciom efekty ich pracy.

       

      Sylabowe kodowanie

      Wykonanie tej łatwej i szybkiej pomocy dydaktycznej uczy logicznego myślenia, przewidywania, wnioskowania, dostrzegania zależności.
      Pracę zaczynamy od narysowania planszy z wybraną liczbą okienek. Następnie w każde okienko wklejamy kolorowe kółko, pamiętając, aby kolory się nie powtarzały. Kolejny krok polega na wpisaniu w każde okienko wybranej przez siebie sylaby. Na osobnych kartkach przyklejamy kolorowe kółka w taki sposób, aby tworzyły wyraz. Dziecko zgaduje i zapisuje, jaki wyraz został zakodowany.

       

      Połów

      Do tej zabawy potrzebujemy wanny lub miski z wodą, klocki, korki (oby unosiły się na wodzie) i łyżki kuchennej lub cedzaka. Zadaniem dziecka jest wyłowienie przedmiotów na przykład wedle koloru (tylko zielone, tylko czerwone łowimy) albo wedle wielkości. Zabawa nie tylko dla młodszych (nazywanie kolorów, ćwiczenie zręczności ) ale i starszych (mogą ćwiczyć liczenie).

       

      Kolorowy, klamerkowy zawrót głowy

      Dzieci przy pomocy klamerek uczą się kolorów, kształtów, odpowiedniego chwytu, spostrzegawczości i współpracy. Zadaniem dzieci jest umieszczenie klamerek na odpowiednim miejscu kartonowej planszy.

       

      Dopasuj

      Do zabawy potrzebujemy pokrywki, kapsle, nakrętki różnej wielkości, im więcej uda się znaleźć tym lepiej. Odrysowujemy elementy na kartce. Zadaniem dziecka jest dopasowanie nakrywek do odrysowanych kształtów.   

       

      Zentagle

      Zentagle – to rysunki składające się z prostych kształtów, wypełnionych powtarzalnym wzorem.
      Idealne na spokojny czas! Możesz zachęcić swoje dziecko do zrobienia czegoś łatwego i prostego, takiego jak te artystyczne zentagle. Wszystko, co musisz zrobić, to odrysować rękę swoją lub dziecka na kawałku papieru i poprosić go o wykonanie powtarzającymi się wzorami. Ta aktywność ma działanie uspokajające i na pewno zwróci jego uwagę

       

      Wzorki na patyczkach

      Przygotuj patyczki laryngologiczne mogą być po lodach.. namaluj na nich różne wzorki. Na kartce papieru odrysuj patyczki, narysuj takie same wzorki jak na patyczkach i daj to dziecku. Jego zadaniem jest dopasować wzór i patyczek położyć w odpowiednim miejscu na kartce. Nie masz patyczków? Po prostu wytnij prostokątne kawałki papieru. Albo wytnij prostokąty z bloku technicznego lub pianki kreatywnej.

       

      Budujemy mosty

      Z dowolnych klocków dziecko buduje mostki różnej wielkości i wysokości. Następnie przy pomocy słomki/rurki lub po prostu własnego oddechu dmucha w piłeczkę, by ta przetoczyła się pod mostkiem.

       

      Figury geometryczne z gumek recepturek

      W tablicę korkową wbijamy dobrze szpilki z szerokim łebkiem. Zaczepiamy gumkami recepturkami o ich końce – jak na ilustracji. To super zabawa, która umożliwia naukę kolorów oraz poznawanie figur geometrycznych. Możecie też tworzyć labirynty, a podczas zabawy wspieramy rozwój małej motoryki.

          

       

      Konstrukcje

      Potrzebujmy rolek różnej długości. Najpierw malujemy farbami, a po wyschnięciu wykonujemy nacięcia i zaczynamy zabawę.

       

      Warkocze

      Weź kawałek kartonu i resztki włóczek. Narysuj na kartonie buźkę, zrób dziurkę i przewlecz przez nią włóczki. Daj dziecku kredki, niech pokoloruje buzię. Przygotuj spinki, gumeczki, kokardki i gotowe. Zaplatamy warkocze, przypinamy spinki i wiążemy kokardki. Włóczkowych włosów możesz przewlec ile chcesz, w takich kolorach jak tylko chcesz. Nie masz włóczki? Możesz użyć kolorowych wstążeczek i do dzieła.

       

      Wytnij po śladzie

      Najczęściej najprostsze pomysły są najlepsze. Dziś proponujemy trening nauki wycinania po śladzie. To nie tylko nauka równego wycinania. To przede wszystkim ćwiczenia koordynacji ręka - oko, prawidłowego chwytu nożyczek, wzmacnianie mięśni dłoni i manipulacja obydwiema dłońmi równocześnie, gdy jedna trzyma i obraca, a druga tnie. Nam dorosłym wydaje się to oczywiste, a dziecko musi się tego nauczyć i jest to dla niego bardzo trudna czynność.

       

      Zabawa zręcznościowa

      Wycinamy koła w talerzykach papierowych i malujemy je na wybrane kolory. Rolkę po ręczniku papierowym mocujemy do kartonu bądź talerza papierowego. Można zabawę utrudnić malując rolkę po ręczniku na wybrane kolory takie jakich użyliśmy do malowania talerzyków. Zadaniem dziecka jest powrzucać talerzyki na pachołek wg podanych kolorów.

         

       

      Wesołe zadania na dodawanie i odejmowanie

      Na kolorowych kubeczkach napisz kilka cyfr, a następnie na drewnianych szpatułkach proste działania.

       

       

      Labirynt z klocków Lego

      Lubicie układać konstrukcje z klocków Lego? Połączymy to, co dzieci bardzo lubią – klocki Lego i labirynty! W końcu szukanie rozwiązań jest nie lada gratką dla młodych ludzi! Weź małą kuleczkę. Jej zadaniem będzie pokonać labirynt i trafić do wyjścia. A do pomocy wykorzystaj zwykłą słomkę do napojów. Zadaniem dziecka będzie tak przez nią dmuchać, by kuleczka poruszając się po korytarzach, dotarła do wyjścia. W efekcie mamy dobre ćwiczenie oddechowe i przy tym świetną zabawę!

       

      Malowanie na folii

      Jest to coś innego niż malowanie na kartce, bo zakres ruchu przedramienia jest zdecydowanie większy.
      Wystarczy folią spożywczą okręcić stolik postawiony do góry nogami i już mamy gotową sztalugę do malowania, a radość dziecka niesamowita.

       

      Kamienne stworki

      Do wykonania kamiennych stworków nie jest Wam potrzebny klej. Wszystkie elementy przyklejaliśmy do kamienia kawałkami plasteliny. Jest to bardzo kreatywna praca plastyczna, bo nie ograniczają nas żadne schematy, ani utarte stwierdzenia jak coś ma wyglądać, jaki ma mieć kształt, wielkość czy kolor. Dzieci w każdym wieku będą zachwycone taką twórczą zabawą z kamieniami.

       

      Kulodrom

      To doskonała zabawa dla małego i dużego. Potrzebne będą rolki po papierze, ręcznikach, papierowe kubki, kuleczki, klej oraz sporych rozmiarów tektura. Jeśli nie macie takich kolorowych kulek jak widać na zdjęciu, można je zastąpić uformowanymi z bibuły, papieru, koralikami, małymi klockami lub innymi przedmiotami a może fasolą jasiem? Udanych wspólnych projektów!

       

      Zabawy ze sznurkiem

      Dzieci kochają zawody i współzawodnictwo. Zwykły sznurek może służyć do wielu zabaw, w których liczy się zdrowa rywalizacja.

       

      Która godzina

      Nauka odczytywania godzin na zegarze nie musi być nudna, wystarczy hula-hop, kartki samoprzylepne, mazak i do dzieła… Na hula-hop naklejamy karteczki samoprzylepne, na których mazakiem piszemy godziny. Gra polega na naprzemiennym chwytaniu koła przez graczy. Rączki są wskazówkami, a przeciwnik odczytuje jaką godzinę pokazuje osoba trzymająca zegar.

      .

      Kolorowe kwiatki zamiast tradycyjnych szlaczków

      Środek kwiatka to kółko zrobione przy użyciu dziurkacza ozdobnego lub wycięte przez dziecko – w środku trenujemy kreślenie ślimaków, natomiast płatki to ćwiczenie łuków.

       

      Samolotem w domu

      Z papieru wykonujemy najprostszy model samolotu. W framudze drzwi wieszamy gazetę z wyciętymi otworami. Można zrobić je różnej wielkości i przypisać im punkty. Zadaniem dziecka jest skupienie i trafienie.

       

       

      Nietypowy obrazek

       Z rzeczy znalezionych na spacerze układamy  dowolny obrazek.

       

      Składanie figur z patyczków

       Wycinamy różne figury i naklejamy je na drewniane patyczki. Następnie figury przecinamy, aby podzielić je na dwie części. Patyczki mieszamy razem, a dziecko próbuje dopasować do siebie dwie odpowiednie części. W czasie zabawy dziecko poznaje i uczy się figur, ale również obserwuje ich podział. Przykładowo kwadrat dzieli się na dwa prostokąty, trójkąt na dwa inne trójkąty z kątem prostym itp.

       

      Kartonowe budowle

      Jak macie w domu pudełka kartonowe przeobraźcie je w domki, zamki co tylko chcecie. Wystarczy klej, papier i nożyczki oraz wyobraźnia.

       

      Narty z tektury

      Tektura której użyjemy nie musi być gruba, zamiast szarf można użyć starych, pociętych bluzek do noszenia „w domu” lub pociętych szmatek do ścierania kurzu. Montujemy tak jak na obrazku poniżej i gotowe - można dreptać po domu.

       

      Obrazek ze zgniecionych papierków

      Do tej zabawy będziesz potrzebować: karton lub duża kartka z bloku, kolorowe papierki – mogą to być kawałki gazet, ilustracji, klej. Z papierków robimy ruloniki, zawijaski, kuleczki i przyklejamy je klejem do kartki z bloku tworząc przestrzenne obrazki, Możemy wcześniej narysować sobie ołówkiem zarys tego co ma powstać – na przykład narysować domek z ogrodem, a dopiero później go wykleić z papierków. Wesołej zabawy!

      Części ciała

      Naklejamy karteczki samoprzylepne na... siebie! Nie martwcie się, klej na nich jest bardzo delikatny i nic nie pobrudzi. Układ karteczek robimy taki, by odpowiadał częściom ciała nazywanym za chwilkę przez drugą osobę, która będzie te karteczki odklejała i prawidłowo nazywała. Zabawa może okazać się trudna, bo  z pozoru tylko noga na przykład to już w tej zabawie: udo, kolano, łydka, kostka, palce, pięta. Sprawdźcie się!

       

      Krokusy z opakowania po jajkach

      Wiosenny obrazek przedstawiający krokusy przygotowany w całości z opakowania po jajkach. Wystarczy wyciąć, pomalować intensywnymi kolorami, przykleić do wnętrza pokrywki i gotowe! Piękna praca z recyklingu oddająca radość nadchodzącej wiosny. Z opakowania na 8 jajek odcinamy przykrywkę – to będzie kanwa obrazka. Z opakowania na 10 jajek wycinamy kształt kwiatów krokusa, a z przykrywki jego wąskie liście. Pokrywkę opakowania oraz wycięte elementy malujemy farbami. Opakowanie po jajkach fantastycznie nasyca się kolorem i po wyschnięciu wygląda cudownie. Elementy przyklejamy we wnętrzu przykrywki. Dzięki temu zabiegowi otrzymamy wspaniały, przestrzenny efekt.

          

          

       

      Ludziki z nakrętek

      Pobudzająca wyobraźnię aktywność z użyciem plastikowych nakrętek z recyklingu i odrobiny plasteliny polegająca na tworzeniu ludzików to świetna sprawa.

       

      Zabawa - Balet

      Proponujemy zabawę, w którą bardzo chętnie dzieci bawiły się w przedszkolu. Podczas odtwarzania ulubionego utworu dzieci proponujemy zabawę polegającą na poruszaniu się przez dziecko w sposób określony przez dorosłego. Osoba dorosła odtwarza muzykę i wydaje komendę „poruszaj się w rytm muzyki w dowolny sposób”. Po upływie dłuższej chwili dorosły zatrzymuje na chwilkę muzykę i zmienia polecenie „poruszaj się jak baletnica”. Znów po chwili „poruszaj się teraz jak robot”. Następnie „poruszaj się jak żaba”. Potem „poruszaj się jak ospały niedźwiedź”. Każdy pomysł na zmianę jest dobry! Istotne jest, aby sposoby poruszania się zaproponowane dziecku, były zdecydowanie różniące się od siebie.

      Kot w worku

      Zabawa wyostrzająca zmysły i wymagająca niemałego skupienia! Do nieprzezroczystego worka (może być to torebka papierowa, plecak czy poszewka na poduszkę) władamy kilka różnych rzeczy np. plastikowy korek, świeczka, długopis, pluszak. Osoba, która gromadziła przedmioty, podchodzi do uczestników zabawy i bez pokazywania zawartości worka pozwala graczom, kolejno, na włożenie do niego jednej ręki. Należy odgadnąć jak najwięcej przedmiotów w wyznaczonym czasie. 

       

      Wieża

      Do budowania mogą się przydać nie tylko klocki. Okazuje się, iż znakomitym materiałem budowlanym są spinacze i patyczki. Jeśli posiadacie w domu spróbujcie coś skonstruować.

       

      Symetryczna gra

      Do tej zabawy wystarczy kartka przedzielona taśmą klejącą na pół oraz różne przedmioty, które macie w domu w parach (po 2 sztuki np. łyżeczki, klocki, autka itp.). Zabawa polega na układaniu przedmiotów wzdłuż osi symetrii lub inaczej w odbiciu lustrzanym. Warto dziecku przy okazji takiej zabawy pokazać jak ułożone przedmioty wyglądają w lustrzanym odbiciu. Dla młodszych dzieci układamy początkowo po 3-4 przedmioty i odtwarzamy ten sam wzór z drugiej strony.

       

      Gra w kapsle wersja domowa

      Zabawę w kapsle można zorganizować w domu. Wystarczy za pomocą szerokiej taśmy dekoracyjnej do pakowania wykonać na dywanie lub papierze trasy dla kapsli. Oznaczyć start i metę, a następnie każdy z graczy w wyznaczonej kolejności pstryka delikatnie w swój kapsel i próbuje jak najszybciej pokonać wyznaczoną za pomocą taśmy drogę.

       

      Policz w swoim domu

       

      Propozycje zabawy: wykonanie zadania na czas, zabawa z elementem rywalizacji, możliwość porównania wyników pod koniec zabawy, wspólne przejście się po domu i sprawdzenie. Wyniki wpisujemy w ramkach pod obrazkami.
       

      DOM KARTA DO DRUKU

       

      Sztućce – odwzorowywanie

      KARTY DO ODWZOROWANIA

       

      Bingo

      Do zabawy potrzebujemy: kartki brystolu, plastikowe nakrętki (z całą pewnością w każdym domu znajdą się takie w dużej ilości), pudełka. Brystol przycinamy w kwadraty. Każdy kwadrat dzielimy na dziewięć części (rysując poziome i pionowe linie). W każdej z dziewięciu części zapisujemy jedną literkę. Musimy tylko pamiętać, żeby na przygotowanych przez nas planszach litery nie powtarzały się (wtedy możemy grać w kilka osób). Na zakrętkach wypisujemy litery polskiego alfabetu (w zależności od tego czy nasze dziecko zna już wszystkie dołączamy: „ą”, „ę” itp. lub też nie). Wrzucamy wszystkie zakrętki do pudełka, z którego będziemy losować kolejne elementy. Cała zabawa polega na tym, aby jak najszybciej zakryć wszystkie pola na planszy (losujemy tak długo, aż w końcu się to uda). Ten, kto znajdzie u siebie wylosowaną literę, przykrywa ją zakrętką.  Kto zapełni całą planszę mówi BINGO, wygrywa grę.

       

      Marmurkowe doniczki

      Marmurkowe doniczki, które możecie wykonać razem z dziećmi to świetny pomysł na wiosenne warsztaty, czy samodzielnie wykonany prezent. Do wykonania doniczek potrzebujesz: plastikowe doniczki, długie wykałaczki, kuwetę z wodą, kolorowe lakiery do paznokci, rękawiczki np. lateksowe, kwiatki do posadzenia. Do kuwety wypełnionej wodą wlewamy po kilkanaście kropli różnych lakierów do paznokci. Następnie za pomocą długiej wykałaczki delikatnie mieszamy lakiery tworząc w ten sposób na tafli wody marmurek. Doniczkę zanurzamy w miejscu, gdzie wylaliśmy lakiery delikatnie obracając ją dookoła, aby powłoka lakieru osadziła się na całej doniczce lub na fragmencie, który chcemy ozdobić. Pamiętajcie tylko, żeby do tej czynności założyć na przykład lateksowe rękawiczki, które zabezpieczą Wam dłonie przed pofarbowaniem. To bardzo prosta i niedroga technika dekoracyjna, która za każdym razem daje inny rezultat. Dzięki temu dzieci zawsze są zachwycone, a kwiatki w kolorowych doniczkach prezentują się niezwykle uroczo.

       

       

      Co dziś ulepimy?

      Gdy Twoje dziecko nie ma pomysłu na to, co ulepić z ciastoliny czy plasteliny, pomóż mu trochę! Stwórz obrazki, na których „czegoś” brakuje. Mogą to być macki ośmiornicy, muszla ślimaka czy jabłka na drzewach.

       

      Samochody na paliwo balonowe

      Ulubiona zabawa dzieci! Zawody samochodowo – balonowe! Pierwsza część zadania polega na zbudowaniu samochodu z klocków Lego. Druga część na postawieniu go na linii startu, wsunięcia balonu w wystające części klocków i nadmuchaniu go. A potem pozostaje już tylko obserwować jak daleko pojedzie i zaśmiewać się przy tym do łez smiley Te samochody naprawdę śmiesznie jeżdżą. Spróbuj koniecznie!

       

      Zabawa w tworzenie słów

      Losujemy kilka liter z gry Scrabble (jeśli nie masz - napisz litery na kartkach i losuj), a potem postaraj się ułożyć z nich jak najwięcej wyrazów trzy, cztero i pięcio literowych.

       

      Dodawanie ze spinnerem

      Jeśli Twoje dziecko uwielbia dodawanie, a przy tym jest miłośnikiem spinnerów, mamy idealną propozycję! Narysuj na kartce okrąg. Podziel go na kilka części, ponumeruj. Na środku połóż spinner. Przyklej do niego lub zaznacz na nim wskazówkę. Zadanie polega na dodawaniu wylosowanych cyfr. Możecie się umówić, że wygrywa ten, kto pierwszy wylosuje liczby, których suma będzie większa od 50, 100 czy 200.

       

      Zmocz i zgnieć

      Do tej pracy plastycznej potrzebujesz: papier rysunkowy, farby akwarelowe, miękkie pędzle, tusz, ołówek, patyczek lub piórko. Zmocz dokładnie arkusz papieru, zanurzając go w wodzie. Następnie zgnieć w kulę i wyciśnij. Rozłóż ostrożnie mokry papier na gładkiej powierzchni. Na mokrym arkuszu rozprowadzaj miękkim pędzlem akwarele lub plakatówki. Na wilgotnym papierze farby rozpływają się, a kolory bardzo miękko i płynnie przechodzą jedne w drugie. Wykorzystaj te właściwości, malując na przykład pejzaże, zjawiska atmosferyczne obserwowane za oknem. Jeśli chcesz jakieś elementy zaakcentować, po wyschnięciu obrysuj je wyraźną linią. Ta linia to kontur, który można rysować ołówkiem, cienkim pędzelkiem lub patyczkiem zanurzonym w farbie.

       

      Obrazki na talerzu

      Można je wykonać w trakcie przygotowywania posiłku albo już w czasie jedzenia. To może być też zwykła zabawa, kiedy się nudzicie i tak po prostu chciałabyś przekonać swojego niejadka, że sałata jest fajna, patrz, jaką trawę można z niej zrobić i jakie chmury! Zróbcie uśmiechniętą twarz na kanapce: oczy z plasterków ogórka czy rzodkiewki i uśmiech z papryki. Albo cały krajobraz na talerzu! Dziecko, które normalnie nie dotknęłoby niektórych produktów, w czasie tej zabawy na pewno chętnie po nie sięgnie!

       

      Przynieś mi coś..

      Rodzic wymyśla przedmiot, który znajduje się w domu i który dziecko jest w stanie przynieść. Następnie opisuje jego charakterystyczne cechy, a dziecko ma odgadnąć i to przynieść. Można wejść w rolę i powiedzieć, że to coś zaginęło i przyda się ktoś, kto to znajdzie. Potrzebne będzie tutaj bystre oko detektywistyczne.

       

      Bystre oko

      Bierzemy bogato ilustrowaną książeczkę z domowej biblioteczki. Następnie siadamy przy stole i otwieramy szeroko tak, by osoba siedząca obok dobrze wszystko widziała. Wymyślamy sobie konkurencję np. Kto pierwszy znajdzie.. (i tu coś co się faktycznie może pojawić na kartach książki np. kwiatek, grzybek).

      Pajączki

      Zadanie dla rączek i umysłu. Przygotujcie wycięte z grubszego papieru pajączki jak na ilustracji poniżej. Napiszcie na nich cyfry. Przynieście spinacze i teraz zadanie do wykonania. Paluszki przyczepiają spinacze w takiej ilości jaka oznaczona jest na plecach pajączka. Zyska on wtedy swoje odnóża.

       

      Zwierzęta z dłoni

      Ciekawe i proste ćwiczenie rysunkowe dla małych dzieci. Pomóż rozwijać ich wyobraźnię i myślenie abstrakcyjne podczas świetnej zabawy. Oto polecenia, które należy przeczytać dziecku ...
      Krok 1: Poproś dziecko, żeby położyło dłoń na kawałku białego papieru i obrysuj ją flamastrem.
      Krok 2: Na odrysowanej dłoni narysujcie oczy i buzię, żeby powstała jakaś postać. Jakie to może być zwierzę? Może rybka?

       

                  

      Krok 3: Ozdób rybkę kolorowymi wzorkami i naklejkami. To wesoła rybka czy smutna? Uśmiecha się czy się smuci?

                 

      Krok 4: Odrysuj dłoń jeszcze kilka razy. Jakie jeszcze zwierzęta możecie wymyślić? Kurczak? Dinozaur? Co jeszcze? Może teraz odrysujecie stopę? Na jakie zwierzaki możecie ją przerobić? Puśćcie wodze fantazji!

          

        Łańcuchy skojarzeń

      Zabawa ta ma dwie wersje:

      1. Osoba, która zaczyna podaje słowo, które akurat przyjdzie jej do głowy i zapisuje na kartce. Kolejna osoba poszukuje do podanego słowa jedno skojarzenie. Następna osoba (lub ta, która zaczynała) podaje skojarzenie do skojarzenia osoby przed nią itd. Po kilku rundach zapisujemy ostatnie słowo, które padło i sprawdzamy czy faktycznie łączy się ono w naszej wyobraźni z tym, które zostało zapisane jako pierwsze

      2. Dwie osoby zapisują na kartce wymyślone przez siebie słowo. Należy znaleźć łańcuch skojarzeń, który połączy ze sobą podane na początku słowa np. chleb –  fotel. Chleb - kanapka - śniadanie - stół - krzesło - fotel.

       

      Co by było gdyby?

      Zabawa zmuszająca nas do spojrzenia na sprawy z każdej możliwej strony. Do każdego z pytań staramy się znaleźć jak najwięcej odpowiedzi (minimum 7), nie bójmy się uruchomić wyobraźni. Przykładowe pytania: Co by było gdyby... ludzie nie mieli zębów? Wszystkie zwierzęta zaczęły mówić ludzkim głosem? Wszystkim ludziom wypadłyby włosy? Nie było w alfabecie litery a? Nigdy nie wynaleziono koła? Każde wymyślone pytanie, tak samo jak każda podana odpowiedź, jest dobre!

       

      Komiks

      Zachęcamy do stworzenia komiksu. Wystarczy podzielić kartkę A4 na 6 okienek. Dziecko wymyśla historię i rysuje w każdym okienku kolejne wydarzenia.

       

      Animacja – flipbook

      Na arkuszach z bloczku karteczek samoprzylepnych tworzymy rysunkową opowieść. Podobnie jak TUTAJ 

       

      Magiczne pudełko z bajkami

      Opowiadanie historii jest doskonałym sposobem na rozwijanie wyobraźni i słownictwa dzieci. Może też być okazją do poradzenia sobie w bezpieczny sposób z kwestiami, które są dla nich problematyczne.

      Krok 1: Weź niebieski, żółty i biały papier. Potnij kartki na niewielkie prostokąty. Na niebieskich narysuj różne osoby – chłopca, dziewczynkę, rodzinę, księżniczkę, rycerza, szalonego naukowca. Kto jeszcze przychodzi Ci do głowy? Narysuj tyle postaci, ile tylko chcesz!

      Krok 2: Na żółtych prostokątach narysuj miejsca lub czynności. Potrzebujesz podpowiedzi? Może wyspa, zamek, huśtawka, stadion, domek, szkoła lub plaża?

      Krok 3: Na białych prostokątach narysuj różne przedmioty - może to być cokolwiek. Tu kilka podpowiedzi na dobry początek: samolot, kot, czarodziejska różdżka, butelka, deskorolka i tak dalej.

      Krok 4: Złóż wszystkie karteczki na cztery, tak żeby nie było widać rysunków. Teraz włóż wszystkie do pudełka. Możesz zacząć zabawę. Wylosuj z pudełka jedną białą, jedną żółtą i jedną niebieską karteczkę. Po losowaniu otwórz karteczki i wymyśl historię, w której wykorzystasz wszystkie wylosowane elementy. Kiedy skończysz, złóż je z powrotem i włóż do pudełka. Teraz kolej na następną osobę i nową historyjkę!

       

      Pacynki

      Robienie razem pacynek na palce jest świetnym sposobem na tworzenie nowych postaci i uwolnienie wyobraźni – żadnych zasad, po prostu zabawa.

      Krok 1: Będziesz potrzebować pary gumowych rękawic. Każdy palec rękawicy może stać się osobną postacią. To mogą być siostry, bracia albo nawet kosmici – kto wie? Wszystko zależy od Ciebie i Twojej wyobraźni.

      Krok 2: Narysuj postaci  flamastrami. Na każdym palcu rękawicy narysuj twarz. Żeby było ciekawiej, narysuj różne buzie. Jedna może być wesoła, druga smutna, trzecia zła. Inna może mieć tylko jedno oko! A jeszcze inna nie mieć nosa! Wymyśl każdej z nich historię.

      Krok 3: Z pomocą rodziców przyklej na czubek każdego palca kilka nitek wełny – Twoje pacynki będą miały włosy. Im bardziej postaci będą się od siebie różnić, tym będzie ciekawiej.

      Krok 4: Daj każdej postaci imię. Jaki jest ten ktoś? Smutny czy wesoły? Co lubi robić? O czym lubi rozmawiać? Na przykład Ponurak jest ponury i lubi straszyć innych. Za to Chlup jest nieśmiała i mówi bardzo cicho. Wymyśl każdej pacynce osobowość. Będziesz się świetnie bawić, tworząc takie osoby.

                

       

       Domowe kodowanie

      Kartę do kodowania można przygotować w domu. Wystarczy kartka w kratkę i kredki. Można młodszym dzieciom mówić instrukcje do zmalowywania odpowiednich pól np. dwa pola w dół, trzy pola w 2 rzędzie. Dla starszych pola można oznaczyć jak w grze w statki i dzieci będą zamalowywać pola 2C, 3D itd. Dodatkowe instrukcje w linku poniżej:

      http://www.kreatywniewdomu.pl/2020/03/wiosenne-kodowanie.html 

       

      Teatr cieni

      Przy pomocy rąk można tworzyć obrazy. Wystarczy słońce lub latarka.

       

      Wyturlaj opowieść

      Potrzebna będzie kostka do gry, kartki, kredki. Rysujecie podobnie  jak na obrazku poniżej „kod gry”, następnie rzucacie kostką i to co wypadnie tworzy Wam element opowieści. Po kilku rzutach już wiadomo kiedy dzieją się wydarzenia waszej historii, kto w niej bierze udział itd. Możecie ją narysować lub opowiadać. Tutaj pomocniczy link

       

      Obrazki z cienia

      Kiedy słońce mocno świeci nie zasłaniajcie okien. Na kartce papieru postawcie pionowo jakąś zabawkę a cień, który rzuca odrysujcie. To na pewno nietypowy sposób rysowania.

       

      Podaj dalej

      Dwie lub więcej osób otrzymuje kartkę papieru i wybiera jeden kolor kredki/flamastra. Należy pomyśleć o jakiejś niesamowitej historii, która mogła się wydarzyć, a którą zaraz przedstawimy na kartce. Ustawiamy i w tym czasie każdy rysuje swój obrazek. Po 15 sekundach przerywamy i podajemy kartkę następnej osobie. Ustawiamy stoper na kolejne 15 sekund i kontynuujemy rysowanie, ale tym razem nie na swojej kartce. Wymiana zmusza nas do ciągłej zmiany koncepcji naszego własnego obrazka. Zabawę kończymy po kilku rundach lub dopiero kiedy skończy nam się miejsce na kartce. Kiedy początkowe obrazki trafią do swoich właścicieli każdy opowiada swoją historię. Na koniec zdradzamy co tak naprawdę chcieliśmy narysować na początku zabawy. 

       

      Domek w domku

      Dzieci uwielbiają kąciki do chowania się. Możemy taki mini azyl zrobić z krzeseł, stolika, koca. Zniesienie do takiego prowizorycznego namiotu poduszek i książeczek umili czas relaksu, drzemki. 

       

      Mały architekt

      Kreatywne zabawy dla dzieci obejmują także takie pomysły. Można wykorzystać makaron spaghetti (surowy) i pianki (takie do jedzenia) i próbować budować te konstrukcje razem (łącząc kawałki makaronu z piankami). Można też wykorzystać patyczki do szaszłyków i plastelinę.

       

      Wiosenne drzewko

      Potrzebne: karton, kolorowe kartki, kredki, ołówek lub flamastry, nożyczki, klej

      Namalujcie wspólne drzewo najlepiej na dużym kartonie, a następnie na różnych kartkach kolorowego papieru odrysujcie rączki (dziecka i swoje też). Dzieci mogą spróbować same odrysowywać. Następnie wytnijcie rączki z papieru i wspólnie ułóżcie je na gałązkach drzewa. Możecie dodatkowo wykonać kwiatki i je przykleić. Z żółtych rączek można zrobić słoneczko a z niebieskich chmurki. Z zielonych rączek listki na gałązkach i trawkę a z kolorowych kwiatki. Również możemy wykonać takie „drzewo” odbijając rączki w farbie.

       

      Origami

      Technika składania papieru może być bardzo prosta i przynieść zaskakujące efekty. Wystarczy odrobina dokładności i cierpliwości a powstanie żabka, łódka, rybka i wiele innych ciekawych rzeczy. Do dzieła! Instrukcje w FILMIKACH.

       

       

      Nietypowo z piłką

      Dzieci często słyszą, że piłką bawimy się na podwórku. To nie do końca prawda. W tej zabawie użyć można co prawda mniejszej piłki, ale radość z osiągniętego celu będzie gwarantowana. Wykorzystując pudełko po butach można wykonać zręcznościową grę dla dziecka. Wystarczy otwór w środku i ciekawy rysunek np. klauna.

       

       

      Esy floresy

      Układamy przed dzieckiem kartkę papieru. Pilnujemy, aby pociecha zamknęła oczy i przez 6 sekund kreśliła na niej przypadkowe linie używając jednej kredki. Po otwarciu oczu należy przyjrzeć się powstałym kształtom i odszukać co ukryło się pomiędzy bazgrołami. Być może ktoś dojrzy w nich jakieś zwierzę, być może bohatera bajki albo wymyśloną postać, być może niespodziewanie pojawił się tam jakiś przedmiot ... wystarczy innymi kolorami kredek dorysować szczegóły, które pozwolą wszystkim dostrzec to, co podpowiedziała nam wyobraźnia. Na przykładowym obrazku: wśród przypadkowych "esów-floresów", po przekręceniu kartki z poziomu w pion, odnaleziono nieznany rodzaj owada "Pomarańczoważka".

       

       

       

      Fryzjer

      Zabawa w fryzjera na papierowych włosach udoskonali posługiwanie się nożyczkami. Dodatkowo na twarzach modelek narysowanych na kartkach można namalować kolorowymi kredkami makijaże.

       

      Test kółek

      Odrysowujemy na kartce 12 kółek średniej wielkości (3 rzędy w pionie, 4 w poziomie) i każde z nich próbujemy przekształcić w konkretny obrazek np. z jednego kółka tworzymy kwiatek poprzez dorysowanie płatków, innym razem łączymy kilka kółek, żeby stworzyć jakąś postać lub zwierzę np. gąsienicę. Możemy ustalić, że na przekształcenie 12 kółek mamy 6 minut. Konkurencję - kto wykorzysta największą liczbę kółek - potraktować jako wspólną zabawę. Najlepiej jednak uruchomić wyobraźnię i stworzyć jak najwięcej możliwości bez ograniczeń czasowych.

       

      Zgadnij gdzie jest?

      Dzieci uwielbiają zagadki, dlatego aby sprawić swojemu maluchowi przyjemność przygotuj dwa jednakowe kubki oraz mały przedmiot (np. kulka), który można przykryć jednym z kubków. Zaproś swoją pociechę do stołu i zacznijcie bawić się w „Zgadnij gdzie jest…?"

      Usiądźcie po przeciwnych stronach stołu. Na stole postaw do góry dnem dwa kubki. Pokaż dziecku kulkę, a następnie schowaj ją pod jednym z kubków. Zapytaj gdzie jest kulka. Gdy dziecko wskaże kubek unieś go do góry i sprawdźcie czy zgadło. Przykryj kulkę kubkiem i przesuwając kubki po stole zamień je miejscami. Powtórz wszystkie powyższe czynności. W kolejnych rundach wykonuj coraz więcej zamian miejsc tak żeby utrudnić poziom gry.

       

      Nietypowy portret

      Na pewno w domu znajdą się przeczytane już gazety. Razem z dzieckiem wytnijcie elementy ciała człowieka postaci z ilustracji. Potem dziecko zamienia się w artystę. Może skomponować nietypowy portret z dostępnych elementów.

      Złap korek

      Pusta butelka może przydać się ponownie. Wystarczy obciąć górę i przymocować sznurkiem drugi korek, albo kulkę z papieru. Tak jak na zdjęciu poniżej. Zabawa polega na podrzucaniu kulki na sznurku i złapaniu jej do butelki. (Uwaga: Dla większych możliwości manewrowania warto przyczepić dłuższy sznurek.

       

      Bajka: dawno, dawno temu...

      Do tej zabawy posłużą wszelkiego rodzaju rysunki dziecka przechowywane w domu, obrazki stworzone wspólnie z rodzicami, wydrukowane z Internetu ilustracje lub zdjęcia, a także karty do gry typu Dixit czy Memory. Zabawa polega na wspólnym wymyślaniu opowiadania opartego na ilustracjach. Należy uruchomić wyobraźnię i zaczynamy!

      Pierwsza osoba losuje obrazek i rozpoczyna historię słowami „Dawno, dawno temu..”. Jeśli na wylosowanej karcie widnieje np. samochód, to w fabułę należy wpleść wydarzenie związane z autem. Po opowiedzeniu historii przez pierwszą osobę (np. rodzica), czas na losowanie ilustracji dla drugiej osoby (np. dziecka) – ta kontynuuje opowiadanie nawiązując do pierwszej części bajki oraz oczywiście do wylosowanego obrazka. Zachowujemy się tak, jakbyśmy pisali własną, wspólną książkę. Wystarczy kilka zdań, żeby kolejna osoba mogła kontynuować opowieść. Bajkę można wymyślać do czasu wyczerpania ilustracji. Każda osoba może dodać nowych bohaterów, zmienić bieg wydarzeń, przenieść fabułę w inny wymiar. Opowiadanie kończymy słowami „A morał z tego taki...” i próbujemy wyciągnąć naukę z powstałej opowieści

       

      Zwierzątka z rolek po ręcznikach papierowych

      Z papierowych rolek, nożyczek oraz flamastrów możemy stworzyć cały rezerwat dzikich zwierząt! Przed wykonaniem zwierzaka warto zajrzeć do książek z kolorowymi ilustracjami. Wykonanymi postaciami polecamy pobawić się w teatrzyk. Posiadaczy farb zachęcamy do wykonania kolorowych wersji papierowych figurek.

      Zabawy rozwijające małą motorykę

      Wszelkie zabawy wymagające od dziecka manipulacji palcami, uczące precyzji trenują małą motorykę i przygotowują do nauki pisania. Łowienie rybek czyli nawlekanie małych makaroników za pomocą słomki to duże wyzwanie dla najmłodszych.

       

       

      Zabawa na spostrzegawczość

      W domowych warunkach fajnie można pracować nad analizą i syntezą wzrokową oraz logicznym myśleniem. Zabawa "Co tu nie pasuje?" - zbieramy kilka rodzajów zabawek i układamy podobnie jak na zdjęciu. W kazdym rzędzie zamieniamy jedną zabawkę z jakąś inną.

       

      Zabawa logopedyczna – poławianie fasoli

      Potrzebne papierowe słomki i dla każdego kubeczek. Zabawa polegała na zasysaniu powietrza w taki sposób, aby zassać do końcówki słomki fasolę i przenieść ją do swojego kubeczka nie dotykając fasolki palcami. To świetne ćwiczenie aparatu mowy, małej motorki i skupienia uwagi.

      Zabawę można dodatkowo urozmaicać i wprowadzać elementy edukacyjne. Wystarczy na fasolkach napisać cyferki, a dzieci po wyłowieniu przykładowo 10 fasolek zliczają zdobyte punkty dodając cyferki zapisane na wyłowionych fasolach.

       

      Mandale

      Jeśli posiadamy zapas kasz, nasion i ryżu możemy stworzyć piękne prace plastyczne polegające na układaniu i usypywaniu wzoru wybranym produktem spożywczym. Sprawdzą się kasza manna, gryczana, jaglana, nasiona chia, siemię lniane, ciecierzyca, fasola, nasiona kukurydzy i inne. Rysunek możemy usypać na przykład na tacy lub kartce. Najlepiej wyjdą nam tym sposobem wzory mandali czyli rysunku zamkniętego w formie koła. Jeśli chcemy zachować swoją pracę na dłużej, należy wykonać ją na sztywnej kartce - wzór namalować klejem (najlepiej w płynie) i miejsca te obsypać wybranym produktem.

       

       

      Bibułowe malowanie

      Potrzebne materiały to: kartka białego papieru, kolorowa bibuła, woda w sprayu, flamastry lub kredki, pisak lub długopis żelowy, małe pudełko (najlepiej kwadratowe).

      KROK 1: Kolorową bibułę potnijcie na kawałki i rozłóżcie na kartce białego papieru. Ostrożnie spryskajcie bibułę wodą. Pozostawcie pracę na kilka - kilkanaście sekund i ostrożnie zdejmijcie bibułę z kartki.

      KROK 2: Teraz, kiedy zobaczycie wzór, który powstał po zdjęciu bibuły, możecie kierować się własną fantazją i narysować kredką lub flamastrem wzór roślinny: liście, trawę lub kwiaty, wszystko, co może rosnąć na sawannie, w ogrodzie.

       

       

      Nauka Pisania

      Nauka pisania liter, cyferek, czy też zwykłych wzorów geometrycznych to doskonałe zabawy angażująca każde dziecko. W trakcie takiej zabawy dziecko nie tylko utrwala znaki, litery i uczy się analizy i odtwarzania, ale również świetnie trenuje chwyt dłonią i rozwój małej motoryki. Dodatkowe ćwiczenie pisania na piasku oburącz symetrycznych wzorów z pewnością spodoba się kilkulatkom. Do wykorzystania: piasek lub kasza manna.