• Śmiecholudki

     • ŚWIĘTO OPTYMIZMU

      Witajcie Śmiecholudki!

      10. maja Wielkie Święto Optymistów –  
      Wczoraj był Dzień Optymizmu,
      Był to dzień nie byle jaki,
      Dzień radosny, dzień wesoły,
      Dzień, który świętują wszystkie Przedszkolaki!
      Wielkie Święto Optymistów,
      I tych dużych i tych małych,
      Dzień radosny, kolorowy.
      Wszyscy go w serduszkach mamy heart


      Optymiści dzień uśmiechem zaczynają,
      Miłe słowa powtarzają,
      I sprawiają, że w najgorszy dzień,
      Wszystkie troski umykają w cień  smiley 

      POZDRAWIAMY WSZYSTKIE OPTYMISTYCZNE PRZEDSZKOLAKI!

       

      ZWIERZĘTA W DOMU

      Mamy nadzieję, że podróże z książką były fascynujące i pełne wrażeń. Tym razem zajmiemy się spotkaniem z bardzo miłymi i dość żywymi bohaterami. Proponujemy Wam poznanie czworonożnych przyjaciół i nie tylko. Na pewno niektórzy z Was mają zwierzaka w domu lub chcieliby mieć. Nasz temat przybliży Wam wiedzę
      o różnych domowych zwierzętach, ich zwyczajach i trybie życia. Może nasze propozycje komuś z Was pomogą rozważyć decyzję o zaopiekowaniu się jakimś zwierzątkiem, ale jest to bardzo odpowiedzialne i trzeba to dobrze wspólnie przemyśleć.

       KOT

      Na początek porozmawiajmy o kotach. Koty są wędrowcami, chodzą własnymi drogami, niezależne od oczekiwań człowieka. Jednak wymagają naszej opieki, miłości i zainteresowania. Musimy pamiętać o zapewnieniu im karmy, świeżej wody, dbać o ich zdrowie i higienę (kot musi mieć specjalną kuwetę i żwirek). Czasami potrzebują bawić się z nami. Trzeba też pomyśleć o drapaku (jeśli nie chcemy mieć zniszczonych mebli) i zabawkach. Koty są mało wymagającymi domowymi zwierzakami, nie trzeba z nimi wychodzić na spacery. Potrzebują swojego miejsca do wylegiwania się i leżakowania. Podobno kot bardziej przywiązuje się do miejsca, w którym przebywa niż do człowieka, więc lepiej znosi czas, kiedy musi zostać sam w domu.

      Dla ciekawskich Śmiecholudków – Są różne rasy kotów, które poza różnicami w wyglądzie wykazują także różnice w zachowaniu. Ale tych informacji poszukajcie sami, jeśli jesteście tego ciekawi. Poproście o pomoc rodzeństwo lub rodziców.

      Tymczasem posłuchajcie wierszyków zamieszczonych poniżej.

      „O DWÓCH KOTKACH” Helena Bechlerowa

      Czarny kotek wlazł na płotek,
      Wąsikami ruszył.
      Myje łapki i futerko.
      Ogonek i uszy.
      Przechodziła świnka z synkiem
      I podniosła ryjek:
      Popatrz, synku jak się pięknie
      Czarny kotek myje.
      Umył kotek swe futerko
      I opuścił płotek.
      Zaraz po nim na to miejsce
      Wskoczył biały kotek.
      Powracała świnka z synkiem:
      Widzisz, synku mały,
      Długo mył się czarny kotek,
      Aż zrobił się biały.

      „ZESZŁY SIĘ CZTERY KOTY...” Ludwig Jerzy Kern
      Zeszły się cztery koty
      Z czterech różnych stron świata.
      Jeden pochodził z Mrukoty,
      Drugi z Górnej Dachoty,
      Trzeci z miasta Myszkowa
      (Zaraz obok Kotkowa),
      A czwarty z wyspy Drapata.

      Rozsiadły się w czterech fotelach
      I rozpoczęły rozmowę
      O kocich celach,
      Kocich fortelach,
      I o tym, czy myszy surowe
      Są zdrowe?

      Przez całe rano tak gadały,
      Przez popołudnie,
      Przez wieczór cały,
      Co najdziwniejsze jednak, zaznaczam,
      Obywały się bez tłumacza.
      Wszystko, co chciały przekazywały
      Przez jedno miau,
      Albo dwa miau.

      Z tego wynika, moi złoci,
      Że z wszystkich na świecie języków,
      Najłatwiejszy jest język koci.
      Brak tylko do niego Podręczników

      Odpowiedzcie na pytania:
      Jak koty dbają o higienę?
      Czy świnka miała rację?
      Ile kotów ze sobą rozmawiało?
      Czy koci język jest trudny?
      Powiedz coś miłego swojej mamie lub tacie w języku kocim.

      Czy wiesz, że odgłosy, które wydaje z siebie kot mają nierozłączny związek z jego emocjami i pragnieniami?

      Posłuchajcie sami kociej mowy: miauczenia małych kotków, smutnych i radosnych, mruczących i śpiących, proszących i złych. FILM.

      Na pożegnanie kotów wszyscy zaśpiewajmy z „Kocią rodzinką” – miau, miau, miau…

       

      CHOMIK

      Chomiki, małe gryzonie, występują w przeróżnych odmianach barwnych – kilka prezentujemy na zdjęciach, ale sami się o tym przekonajcie i poszukajcie w Internecie, z rodzicami, zdjęć innych chomików. Musicie przyznać, że mają uroczy wygląd, ich wielkość nie jest przeszkodą, w każdym domu znalazłoby się dla niego miejsce. Jednak chomiki nie są często tak przytulaśne, na jakie wyglądają. Są przede wszystkim kruche i delikatne oraz posiadają wymagające potrzeby, które muszą być zaspokajane, np. wyposażenie klatki i odpowiednie jedzenie. Chomiki są z natury czystymi stworzeniami, które podobnie jak koty regularnie liżą futerko, by utrzymać je w czystości.

      Ich domem  oprócz klatki może być też akwarium, które powinny zostać wypełnione grubą warstwą trocin, by dać chomikowi możliwość do kopania i zagrzebywania się w niej. One to bardzo uwielbiają. Poza trocinami można włożyć do klatki materiał do budowy gniazda, na przykład siano czy nawet paski z papieru lub kartonu. Chomik jest dość aktywnym stworzonkiem, w nocy to prawdziwy poszukiwacz przygód: wspina się, kopie norki, wdrapuje i wciska się, gdzie się da, biega, skacze i… czasami hałasuje. W ciągu dnia potrzebuje spokoju i dużo śpi.

      Urozmaiceniem klatki chomika są popularne kołowrotki, tekturowe rolki, połówki kokosa, drabinki itp., które tworzą dla niego atrakcyjny „plac zabaw”. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej urozmaicona przestrzeń w klatce nie zastąpi chomikowi wybiegu, którego od czasu do czasu powinien zażywać. By zapobiec ucieczce chomika za tapczan czy zasłony, powinno się ograniczyć dla niego bezpieczną przestrzeń do biegania.

      A teraz obejrzyjcie filmik o chomikach, jak się bawią i szybko przemieszczają FILM.

      Pożywieniem są gotowe mieszanki pasz, specjalne dla chomika, które można kupić
      w sklepie zoologicznym. Poza tym można chomikowi podać od czasu do czasu kawałek papryki o wielkości paznokcia, plasterek ogórka czy marchewki. Charakterystyczne dla tych zwierząt jest magazynowanie jedzenia w policzkach (widać to na zdjęciu). Każdy posiłek traktuje jak ostatni, dlatego zabiera tyle żywności, ile pomieszczą jego worki policzkowe. Przy odrobinie cierpliwości można nauczyć go jeść z ręki.

      Na zakończenie posłuchajcie „Piosenki o chomiku” LINK – piosenka o tym, czy można być szczęśliwym z posiadania chomika.

       

      KRÓLIK

      Popatrzcie na królika. Wygląda uroczo, ma miękkie futerko, długie uszka i łagodne spojrzenie. Prawda, że jest słodki? Taki do przytulania i głaskania.

      Króliki mają charakterystycznie poruszający się nos, długie tylne łapy, przednie są krótsze oraz oczy duże, okrągłe i wypukłe (wyglądają jak koraliki). Barwa sierści jest zróżnicowana, od białej, przez kremową, brązową, niebiesko-białą i szarą, do czarnej. Występują także króliki wielobarwne. Wiecie dlaczego uszy królika są długie? Otóż, słuch jest najważniejszym zmysłem królika, dzięki niemu jest w stanie uniknąć zagrożenia, dlatego też jego uszy są pokaźnych rozmiarów. Głównym pokarmem królika jest zielenina – natka, mlecz, cykoria, brokuły, liście malin, winogron, sałaty, ale także wybrane owoce i warzywa.

      Króliki mają zdrowe i mocne zęby. Śmiecholudki, posłuchajcie dobrych rad królika,
      a przekonacie się, że trzeba i należy dbać o swoje ząbki. FILM

      Króliki domowe są bardzo towarzyskie, puchate i urocze, sprawiają radość i są pocieszeniem w trudnych momentach. Jednak musicie wiedzieć, że jak każde zwierzę, przysparzają też wiele pracy. Klatka sama się nie wyczyści, woda nie wymieni sama na świeżą, a karma sama nie dosypie. Posiadanie zwierzątka jest dość odpowiedzialnym zadaniem dla całej rodziny. Króliki porozumiewają się za pomocą dźwięków oraz mowy ciała, np. kładzie się płasko na ziemi i kładzie po sobie uszy; siedzi w pozycji pionowej na tylnych łapach; bębni
      w podłoże tylnymi łapami; skacze; kładzie się na boku lub plecach. Każde jego zachowanie oznacza różne emocje jakie przeżywają.

      Na zakończenie obejrzyjcie śmieszny filmik o króliczkach  FILM – sami zobaczcie jak się zachowują i z kim się przyjaźnią.

       

      PIES

      Pewnie znacie lub słyszeliście powiedzenie „Pies – najlepszy przyjaciel człowieka”. Jest  bardzo żywiołowym towarzyszem człowieka, wymagającym zaspokajania jego potrzeb. Pewnie niektórzy z Was doskonale wiedzą co mamy na myśli. Są psy, które nazywamy rasowymi i te nie rasowe, czyli kundelki.

      Nie możemy zaprezentować Wam wszystkich rasowych piesków, tych ras jest  bardzo dużo. Zachęcamy Was do szukania zdjęć w Internecie, w książkach, zobaczcie jak one wyglądają – na pewno chętnie pomogą Wam rodzice. Zauważycie charakterystyczne różnice w ich wyglądzie, wielkości, barwy sierści itp. Porozmawiajcie o tym z rodzicami.

      A teraz posłuchajcie piosenki „Kundel Bury” LINK , a przekonacie się, że nie ważne czy pies jest rasowy, tak naprawdę liczy się przyjaźń i nić porozumienia między psem i jego panem. Druga wersja tej samej piosenki z tekstem, gdybyś chciał nauczyć się słów piosenki LINK. Możesz śpiewać i rytmicznie klaskać w rytm muzyki.

      Wiadome jest wszystkim, że pies ma zdolność rozumienia wielu słów, które do niego kieruje człowiek w  postaci krótkich komend. Przybiega do  nas słysząc swoje imię, świetnie aportuje. Nawzajem potrafimy odczytywać nasz język ciała, ruchy i gesty. Także szczekanie psa jest sposobem mówienia do człowieka. Po zachowaniu i szczekaniu psa możemy ocenić czy jest on szczęśliwy, głodny, czy się boi albo czy coś się jemu nie podoba. Kto z Was ma pieska w domu, na pewno zaobserwował u niego takie zachowania i różne minki, z których można odczytać co czuje lub o czym myśli. Często to widać w oczach psa, które intensywnie w nas są wpatrzone, sposobie przechylania głowy, poruszania uszami czy ogonem.

      Popatrzcie Śmiecholudki na tego pieska. Jak myślicie, co on teraz czuje?

      Ten piesek najwyraźniej czymś się smuci, a może za kimś tęskni. Posłuchajcie wiersza  J. Brzechwy pt. Psie smutki, a dowiecie się jakie smuteczki martwią zatroskanego pieska. Jeśli chcecie nauczcie się wierszyka na pamięć.

      „Psie smutki” Jan Brzechwa

      Na brzegu błękitnej rzeczki mieszkają małe smuteczki.
      Ten pierwszy z tego powodu, że nie wolno wchodzić do ogrodu.
      Drugi - że woda nie chce być sucha,
      Trzeci - że mucha wleciała do ucha.
      A jeszcze, że kot musi drapać, że kura nie daje się złapać,
      Że nie można gryźć w nogę sąsiada i że kiełbasa z nieba nie spada.
      A ostatni smuteczek jest o to,
      Że człowiek jedzie, a piesek musi  biec piechotą.
      Lecz wystarczy pieskowi dać mleczko
      I już nie ma smuteczków nad rzeczką.

      Zrobiło się trochę smutno, ale mamy na to radę! Obejrzyjcie i posłuchajcie uważnie piosenki „Malutki” LINK – odpowiedzcie na kilka pytań:

      • Dlaczego piesek był smutny?
      • Kto pomógł pieskowi?
      • Jak razem spędzali czas?
      • Czy piesek był odważny?
      • Dlaczego tak sądzisz?

      •  

      A teraz posłuchajcie o pracujących psach, które wypełniają powierzone im różne zadania. Te psy, wykonują zadania specjalne, towarzysząc człowiekowi np.:

      pies ratownik – pomaga odnajdywać zasypanych ludzi pod gruzami domów lub zasypanych przez lawinę, pomagają też wyciągać z wody tonących

      pies przewodnik – pomaga osobie niewidomej przechodzić przez ulicę, pokonywać schody

      pies policyjny – odszukuje po śladach zaginionych ludzi, tropi miejsca ukrytych, skradzionych przedmiotów

      pies obrońca – broni przed ludźmi mającymi złe zamiary, pilnuje zagrody

      pies terapeuta – pomaga chorym dzieciom, poprawia ich stan zdrowia

      Śmiecholudki, porozmawiajcie o tym z rodzicami – to bardzo ciekawe i ważne dla ludzi.

      Z pieskiem na pewno nuda Ci nie grozi. Posłuchaj o tym piosenki „Piesek”– zaśpiewajcie razem. 

      Uwaga! Decyzja posiadania psa musi być dobrze przemyślana przez wszystkich członków rodziny, a szczególnie trzeba się zastanowić, czy w domu są odpowiednie warunki i  wystarczająco dużo miejsca dla czworonoga. I najważniejsze, jak podzielić się obowiązkami. Psia natura wymaga od nas zainteresowania, wiąże się z codziennymi spacerami, karmieniem i dbaniem o higienę, bawieniem się, a także tresurą (uczeniem pewnych zachowań).

      RYBY

      Na koniec porozmawiamy o zwierzętach całkowicie różniące się od poprzednich. Ryby mieszkające w akwarium nazywamy akwariowymi. Jest ich wiele gatunków, mają często intensywne barwy i oryginalne kształty. Obejrzyjcie FILM – rybki akwariowe w sklepie zoologicznym. Prawda, że są piękne, można patrzeć bez końca.

      Przypomnijcie sobie akwarium w naszym przedszkolu. Pamiętacie Śmiecholudki,
      w maluszkach mogliśmy je obserwować codziennie. Pani Basia zajmuje się pielęgnacją akwarium, na pewno chętnie by nam o tym opowiedziała. Jak wrócimy do przedszkola, odwiedzimy maluszki i porozmawiamy o przedszkolnych rybkach. Jak myślicie czy one z nami porozmawiają? Czy się ucieszą z naszej wizyty?

      Spójrzcie na zdjęcie poniżej. Ryby chyba nie są zbyt zadowolone z odwiedzin kota? Domyślasz się, dlaczego? Porozmawiajcie o tym z rodzicami.

      Jakie skutki może mieć nasze pukanie w akwarium dla jego mieszkańców?

      Dzieci pukając w szybę chcą zwrócić uwagę rybek by się poruszyły lub podpłynęły blisko szyby akwarium.  Okazuje się, że takie pukanie może być dla ryb śmiertelne, ponieważ ciśnienie akustyczne pod wodą jest znacznie wyższe niż w powietrzu, tworzą się bardzo wysokie dźwięki. Również dla nas ludzi hałas, krzyk, wysoki poziom decybeli, może prowadzić do uszkodzenia słuchu. Dla ryb ma to skutki znacznie poważniejsze, dlatego oglądając ryby w publicznych akwariach, nigdy nie pukajcie w szybę akwarium. Pamiętajcie o tym!

      Wiecie, że w akwariach są również roślinki. Rośliny wodne to coś więcej niż tylko dekoracja akwarium – utrzymują wodę w czystości i zaopatrują zwierzęta w tlen. Rybom rośliny akwariowe dają możliwość ukrycia się przed większymi i bardziej agresywnymi osobnikami. Ryby karmi się pokarmem w płatkach, granulowanym lub w tabletkach.

      Ciekawostka: Karmieniem ryb powinna się zajmować, w miarę możliwości, jedna osoba. Zwierzęta te szybko przyzwyczajają się do kroków, potrafią je wyczuwać i podpływają do miejsca karmienia, gdy tylko dana osoba zbliża się do akwarium.

      Dla ciekawskich Śmiecholudków: Do popularnych, często hodowanych słodkowodnych ryb akwariowych należą m.in.: gupiki, molinezje, skalary, kiryski, złote rybki, mieczyki, bojowniki, glonojady, pielęgnice i wiele innych. Poszukajcie razem z rodzicami w atlasach, w Internecie i zobaczcie je na własne oczy, są naprawdę piękne. 

      Na zakończenie posłuchajcie piosenki, która nam się bardzo spodobała, „Kolorowa rybka” LINK

       

      „Coś dla oka, ręki”

      Masa solna to znakomity materiał plastyczny – spróbujcie z niej ulepić „Zwierzątka”.  Możliwości są duże, wybierzcie spośród zaprezentowanych przez nas zwierząt.

      Jak zrobić masę solną? To proste!

      Potrzebna jest 1 szklanka mąki, 1 szklanka soli, pół szklanki wody. Wszystko wymieszać w misce, wyrobić ciasto i gotowe. Jeśli chcesz możesz zabarwić masę dodając naturalne składniki np. kakao, kurkumę, paprykę itd. Rada dla Was – jeżeli doklejasz do siebie oddzielne elementy posmaruj je odrobiną wody. Zaproście rodzeństwo lub rodziców do wspólnego tworzenia zwierzaków. Powodzenia!

      Kolejne dwie propozycje to „Rysowane wierszyki”, potrzebujecie tylko kartkę, ołówek i kredki. Rysuj zgodnie z instrukcją na filmikach. Patrz i słuchaj uważnie. Macie do wyboru:

      KOTEK  lub PIESEK  

       

      Do kolejnej pracy będą potrzebne gazety, nożyczki, flamastry, kartki: biała i czarna oraz w  dowolnym kolorze (tło pracy). „Gazetowe Zwierzaki” jeśli chcesz możesz zrobić psa lub kota według zaprezentowanych wzorów. Może te przykłady zainspirują Was do stworzenia królika, chomika lub ryby z gazet. Wiemy, że macie ogromną wyobraźnię. Życzymy kreatywnych  gazetowych konstrukcji. 

       

      Teraz pora na „Króliki” – prace plastyczne według wzoru. Podajemy Wam dwie propozycje, wybierzcie jedną z nich i stwórzcie króliczą rodzinkę. 

       

      Na pewno niektórzy z Was chcieliby mieć w domu akwarium. Mamy na to sposób.

      Proponujemy prace plastyczną „Akwarium z rybkami”. Potrzebne materiały: pudełko, kolorowy papier, flamastry, muszelki, nitka, nożyczki i klej. Spróbuj wykonać własne akwarium patrząc na poniższe przykłady. Rybki możesz ozdobić brokatami, cekinami, dzięki temu będą połyskiwać w świetle, a zawieszone na nitkach będą poruszać się jak żywe. Miłego relaksu podczas patrzenia na „pływające” rybki.

      Jeżeli nie macie pudełka do zrobienia akwarium to mamy  dla Was łatwiejszą propozycję. Na pewno wybierzesz coś dla siebie.

      Dla chętnych Śmiecholudków – miłośników domowych pupili.

      Jeżeli lubisz „Koty”  to mamy dla Ciebie dodatkowe propozycje prac plastycznych. Poproś rodzeństwo lub mamę o pomoc w przygotowaniu potrzebnych elementów.

      Śmiecholudku możesz również zrobić kotka i myszkę. Obejrzyj  „Kotek i myszka”. 

      A jeśli lubisz „Psy” to poniższe propozycje prac są właśnie dla Ciebie. Do ich wykonania będziesz potrzebować kilka rolek. Pierwszy wzór jest poniżej, drugi zaprezentuje Wam FILM „Jak zrobić marionetkę z rolki po papierze?”– Pies. 

      Gdyby jednak czworonogi nie były Twoimi ulubieńcami, a bardziej spodobały Ci się ryby, to ta  propozycja na pewno jest dla Ciebie.

      „Rybka” –  praca przestrzenna, z wykorzystaniem płyty CD, na pewno stanie się piękną dekoracją Twojego pokoju. Zawieszona na nitce rybka będzie jak żywa, mieniąc się barwami tęczy dzięki odbijającym się, na powierzchni płyty, strumieniom światła.

      A może chcesz mieć w domu papierową „żywą” rybkę? Zapraszamy do obejrzenia filmu

      KARTY PRACY:

      KOT (połącz kropki i pokoloruj)
      KRÓLIK 1 (rysuj po śladzie)
      KRÓLIK 2 (kolorowanka)
      RYBA (dorysuj rybki i pokoloruj obrazek)
      POŁĄCZ KROPKI
      POŁĄCZ PIESKA Z BUDĄ
      DODAJ I POLICZ
      UŁÓŻ OBRAZEK
      ZNAJDŹ RÓŻNICE
      KODOWANIE
      KODOWANIE PIESKI (wersja trudniejsza)
      DRZEWO 1
      DRZEWO 2 (wersja trudniejsza)
      CHOMIK ( dorysuj miseczkę z jedzeniem dla Chomika i pokoloruj)

       

      „Coś dla ciała”

      Śmiecholudku proponujemy zabawę, która rozbawi Cię do łez i całą Twoją rodzinę smiley  Aram Sam Sam.

      Teraz czas na gimnastykę. LINK

      Dobrze Ci idzie, proponujemy kolejną zabawę. LINK

      Masz jeszcze siły? To mamy coś dla Ciebie. LINK

      A teraz czas na gimnastykę z mamą. LINK 

       

      „Coś dla ucha”

      Śmiecholudku  wiemy, że lubisz śpiewać i tańczyć! Poniżej przygotowałyśmy specjalnie dla Ciebie piosenki do słuchania i pląsania, a także śpiewania:

      LINK – „Kotek” – Posłuchaj kogo spotkał?

      LINK – „Kot jest psotny”

      LINK – „Kotek Staś”

      LINK – „Pieski małe dwa”

      LINK – „Chomik”

      LINK – „Ballada o złotej rybce”

      LINK – „10 rybek”, liczcie razem z piosenką.

      Kończymy nasze spotkanie ze zwierzętami. Ale mamy dla Was niespodziankę. Stworzymy wspólnie Album „Mój pupilek”, dzięki któremu zobaczymy nasze zwierzęta domowe. Prosimy o przesyłanie zdjęć z Waszymi czworonogami i nie tylko. Jeśli ktoś nie ma żywego zwierzątka, przesyła zdjęcie z ulubionym pluszowym zwierzakiem. W Albumie znajdziecie pierwsze zdjęcia z naszymi pupilami, niecierpliwie czekamy na poznanie Waszych. Na koniec przesyłamy Wam Kocią Dobranockę.

      Kocia  Dobranocka

      Ściskamy Was mocno!