• Kotki Psotki

• Drogie „Kotki Psotki”

Jest mi niezmiernie przykro, że nie mogę codziennie spotykać się z Wami. Jednakże pozostanie w domu jest teraz najważniejsze dla Waszego zdrowia. Jednak wiem, że jesteście chętni do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Dlatego przygotowałam dla Was propozycje zajęć, które będziecie mogli wykonać w domu samodzielnie, z rodzeństwem lub rodzicami. Dzięki temu rozstanie z przedszkolem nie będzie takie przykre i pomoże Wam w przygotowaniu się do czekającej niedługo nauki szkolnej.

Drodzy Rodzice

W naszej grupowej zakładce umieściłam dla naszych dzieci zabawy i ćwiczenia na cały tydzień. Bardzo proszę, aby dzieci w miarę możliwości wykonywały zaproponowane przeze mnie zadania. Ważne jest także to, aby wykonywały je samodzielnie lub z niewielką pomocą osoby dorosłej bądź starszego rodzeństwa.

Wiosna

Jak już pewnie zauważyliście – nadchodzi wiosna. Pora roku, w której wszystko budzi się do życia: zaczynają śpiewać ptaki, pojawiają się pierwsze pąki na drzewach i kwiaty w ogrodzie. Coraz dłużej i cieplej świeci słońce. Mamy więc wiele okazji, aby obserwować i poznawać przyrodę. Chciałabym, żebyśmy w tym tygodniu zajęli się  tematem nadchodzącej wiosny i tym wszystkim, co się z nią łączy.

Oznaki  wiosny

Podczas oglądania filmu zwróćcie uwagę na charakterystyczne elementy zmieniającej się przyrody będące oznakami wiosny. Porozmawiajcie z rodzicami, rodzeństwem na temat filmu, powiedzcie, co Was zainteresowało, co się najbardziej podobało, ciekawe czy potraficie o nim opowiadać. Pamiętajcie, aby opowiadać całymi zdaniami.

Możecie też narysować to, co zwróciło Waszą uwagę.

Kalendarz pogody

Spróbujcie poprowadzić tygodniowy kalendarz pogody; obserwujcie codziennie jaka jest pogoda i systematycznie zaznaczajcie swoje spostrzeżenia na karcie obserwacji – powodzenia.

Ptaki wiosną

Kolejne zadanie to wyszukanie w różnego rodzaju gazetach, dostępnych ilustracjach pierwszych objawów nadchodzącej wiosny. Stwórzcie galerię wiosennych ptaszków śpiewających. Możecie posłuchać nagrania ptasich głosów:

Praca plastyczna - bocian

Wiem, że bardzo lubicie prace plastyczne. Przygotowałam dla Was propozycję związaną oczywiście z wiosną.

Na kartce A4 przerysowujemy kontur bociana. Dziecko smaruje wybrane fragmenty wikolem i układa na nim pestki bądź inne wybrane materiały sypkie. Gniazdo wyklejamy krepiną, sznurkiem lub innym dostępnym materiałem, ramę obrazu również smarujemy klejem i obsypujemy kaszą gryczaną.

Materiały:
            •    kartka z bloku A4
            •    szablon bociana
            •    klej
            •    pestki dyni lub słonecznika
            •    kasza gryczana lub soczewica
            •    krepina, sznurek, kordonek

Piosenka o wiośnie

Wiem, że bardzo też lubicie śpiewać; proponuję, abyście pośpiewali w domu o wiośnie.  Myślę, że ta piosenka Wam się spodoba.

A oto słowa tej piosenki:

Pisanie i liczenie

A teraz trochę się pouczymy. Żeby w szkole nasza ręka umiała sprawnie pisać literki, musimy ją ćwiczyć i przyzwyczajać do pracy. Wiem, że nie trzeba Was do tego bardzo namawiać, bo wszyscy chętnie kreślicie różne kształty, literki i kolorujecie obrazki.

Jesteście już duzi i niektórzy z Was może będą chcieli poćwiczyć czytanie lub liczenie. Myślę, że poradzicie sobie doskonale z zadaniami – dwie kostki - zabawa matematyczna.

LITERKA W

SZLACZKI

RYSOWANIE PO ŚLADZIE

DWIE KOSTKI

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Warto też się trochę poruszać. Może takie „wygibasy” będą się Wam podobały ?

Eksperymenty z jajem.

Co było pierwsze? Jajko czy kura? Podobno sam Arystoteles szukał odpowiedzi na to pytanie. Niestety raczej nie znalazł, skoro uczeni nadal się nad tym głowią. Dlatego zostawmy szukanie odpowiedzi mądrym głowom, a sami skupmy się na innych równie trudnych pytaniach dotyczących samego jajka.

Czy uda się przecisnąć jajko przez wąską szyjkę butelki?

Jak zachowuje się jajko włożone do octu, kawy czy coli?

Zapraszam Was zatem na przegląd eksperymentów pełnych jaj.

Jednak przed wykonaniem każdego eksperymentu zapytajcie rodziców o zgodę i ewentualną pomoc.

Życzę Wam samych sukcesów i oczywiście doskonałej zabawy. Pozdrawiam ciepło.