• Kotki Psotki

• Witajcie „Kotki Psotki”

To już kolejny raz, jak witam się z Wami on-line. Bardzo dziękuję za wszystkie przesłane prace – są wspaniałe. Bardzo za Wami tęsknimy i chcielibyśmy się już spotkać, porozmawiać, pobawić i pouczyć. Niestety jest to jeszcze niemożliwe, musimy wszyscy być cierpliwi, najważniejsze jest to, żeby dbać o zdrowie. Tym razem przygotowałam dla Was zajęcia związane ze zbliżającymi się świętami Wielkanocnymi. Mam nadzieję, że moje propozycje Wam się spodobają i zechcecie je wykonać w domu. Ślę moc pozdrowień i uścisków.

Drodzy rodzice

Tak jak poprzednio, w zakładce „Kotki Psotki” będę umieszczała kolejne zadania dla naszych milusińskich, żeby pobyt w domu był okazją do nauki i zabawy. Cieszę się ogromnie z prac wykonanych przez dzieci, dziękuję rodzicom za zaangażowanie i dzielenie się z nami efektami wykonanych przez Państwa dzieci prac. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzymy Państwa rodzinom dużo zdrowia, spokoju i pozytywnej energii smiley

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Na początku każdego dnia musimy się trochę poruszać. Proszę, jeśli tylko możesz ćwicz razem z Blue codziennie rano lub kiedy masz wolną chwilę.

ZNAKI WIELKANOCY

Wysłuchaj piosenki: PIOSENKA

„Znaki Wielkanocy”
            Te mazurki, ozdobione migdałami.
            Te koszyki, wypełnione pisankami.
            Te baranki, ulepione z marcepanu.
            Bazie, kotki od staruszki ze straganu.
            Ref.
            To są znaki tradycyjnej Wielkanocy.
            Kiedy życie się odradza do swej mocy.
            To są znaki rozbudzonej świeżo wiosny.
            Świat się staje znów zielony i radosny.
            Świat radosny, radosny, świat radosny.
            Te palemki, od bibuły kolorowe.
            Baby z lukrem, wyrośnięte, bo drożdżowe.
            No a potem jeszcze lany poniedziałek.
            Śmigus-dyngus, pełen mokrych niespodzianek.
            Ref. x 2

Powiedz, jakie znaki Wielkanocy zostały w niej wymienione?

Malowanie jaj - dlaczego???

Jakieś 60 tysięcy lat temu archeolodzy odkryli udekorowane prymitywnymi rysunkami skorupy strusich jaj. Samo jajko uważane jest za symbol nowego życia. Jak mówią podania, bogini Eostre miała też w zwyczaju zamieniać ptaki w zające – stąd w wielkanocnej tradycji również uroczy króliczek.

Proponuję żebyście zaprojektowali własną pisankę ozdobioną materiałami plastycznymi, które macie w domu – do dzieła.

Szablon do projektowania pisanki: JAJKO_SZABLON

Może skusicie się, żeby zrobić taką pisankę z makaronu?

A może taką?

Jak to zrobić, zobaczcie na filmie: FILM albo zajączka wielkanocnego?

Zobaczcie jak szybko i łatwo wykonać tego słodkiego zajączka, który wprowadzi wiosenny klimat w każdym domu. FILM

Śmigus dyngus

Poproś mamę, tatę lub starsze rodzeństwo, aby przeczytali wiersz Moniki Niewielskiej „Śmigus Dyngus”:

„Śmigus Dyngus”

Wczesnym rankiem, po kryjomu,
            Michał skrada się po domu,
            Z ogromnymi psikawkami,
            Właśnie schował się za drzwiami.
            Aj, ratunku! Co się dzieje?
            Kto to na mnie wodę leje?
            Wszystkich oblał dziś Michałek,
            Bo dziś lany poniedziałek!

Porozmawiajcie z rodzicami, rodzeństwem na temat wiersza i innych zwyczajów związanych ze Świętami Wielkiejnocy. Jak w Waszej rodzinie obchodzi się te święta?

Wiem, że lubicie śpiewać – może spodoba się Wam piosenka o pisankach?  PIOSENKA

„Pisanki, pisanki”

Pisanki, pisanki,
            jajka malowane
            nie ma Wielkanocy
            bez barwnych pisanek.

Pisanki, pisanki
            jajka kolorowe,
            na nich malowane
            bajki pisankowe.

Na jednej kogucik,
            a na drugiej słońce,
            śmieją się na trzeciej
            laleczki tańczące.

Na czwartej kwiatuszki,
            a na piątej gwiazdki.
            na każdej pisance
            piękne opowiastki.

ZDROWE I PIĘKNE ZIELONE OZDOBY WIELKANOCNE

Aby Wasz dom stał się piękniejszy na święta możecie go ozdobić zielonymi elementami. Będą nie tylko ładnie wyglądały, ale też bardzo dobrze i zdrowo smakowały.

Potrzebne będą:

• 3 kubeczki po jogurcie lub inne naczynie,
            • gaza, lignina, wata lub waciki kosmetyczne, ewentualnie ziemia do kwiatów, rzeżucha,
            • cebula, z której wystaje trochę zielonego szczypioru,
            • korzeń pietruszki -zaczynający rosnąć.
            1. Włożyć watę lub inne podłoże do naczynia, wlać trochę wody, żeby było wilgotne, włożyć rosnącą cebulę lub pietruszkę – podlewać codziennie i obserwować wzrost rośliny.
            2. Na odwrócony do góry dnem kubeczek po jogurcie nałożyć watę, ligninę, gazę lub waciki kosmetyczne. Obficie zwilżyć wodą i posypać ziarenkami rzeżuchy – podlewać codziennie.
            3. Po 2-3 dniach urośnie wspaniały zielony ogródek, który można zjeść. Smacznego.

A teraz pora na trochę nauki. „Kotki Psotki” zapewne chętnie pogimnastykują komórki mózgowe z innymi kotkami.

ZAGADKI LOGICZNE

Poćwiczmy też naszą rękę, żeby nie wyszła z wprawy. Oto zadania dla Ciebie. Rysuj po śladzie, później próbuj pisać samodzielnie w zeszycie.

PO ŚLADZIE

SAMODZIELNIE

Rozwiąż krzyżówkę: KRZYŻOWKA

Wytnij sylaby i ułóż z nich wyrazy: SYLABY

Wytnij figury i ułóż je według wzoru. Figury możesz najpierw pokolorować: FIGURY

CZAS NA GIMNASTYKĘ BUZI I JĘZYKA. ĆWICZ RAZEM Z PINGWINKAMI, PRZY OKAZJI GRAJ W GRĘ PLANSZOWĄ.

MUZYKA RELAKSACYJNA

A teraz trochę odpoczynku. Połóż się wygodnie, zamknij oczy, słuchaj muzyki i głęboko oddychaj (wciągaj powietrze nosem, wypuszczaj ustami). Możesz też zasypiać przy muzyce. MUZYKA

WSPÓLNE GOTOWANIE

Zbliżają się święta, może warto pomóc rodzicom w ich przygotowaniu. Zobaczcie jak zrobić proste nadziewane jajka – kurczaczki. Będą pasować na śniadanie wielkanocne.

Przepis na kurczaki z jajek
            Składniki:
            4 jajka (najpierw poproście kogoś dorosłego, aby ugotował je na twardo).
            1 marchewka
            2 czarne lub zielone oliwki