• Śmiecholudki

     • W  DALEKIM  KOSMOSIE

      Witajcie nasze Śmiecholudki!

      Bardzo się cieszymy, że dzielnie pracujecie w domu. Co u Was słychać? W  jakich Jesteście humorach? Jesteśmy bardzo ciekawe. Tęsknimy za Wami i nie możemy się doczekać, kiedy się zobaczymy.

      Dzisiaj chcemy Was zabrać w daleki, kosmiczny wszechświat.

      Na początek przywitamy się kosmicznym uściskiem przyjaźni. Czy coś Wam to przypomina? Na pewno pamiętacie naszą iskierkę przyjaźni. Wyobraźcie sobie, że jesteśmy teraz w naszej sali, robimy wielkie koło, trzymamy się za ręce i przekazujemy sobie uścisk przyjaźni. Zaraz wyruszymy w kosmiczną, fascynującą podróż, ale najpierw musimy przygotować się do drogi i trochę rozruszać nasze nogi.

      Gotowi! Wyruszamy w rytm muzyki.

       

      „Coś dla głowy”

      Jesteśmy w magicznym miejscu. Po kolei będziemy odkrywać magię tego miejsca.

      Tak wygląda wszechświat. Niesamowity!

      Daleki kosmos jest ogromny i wciąż niezbadany. Słońce to gwiazda bardzo gorąca, a Ziemia to nasza planeta, na której mieszkamy. Posłuchajcie uważnie piosenki. Poznajcie inne planety znajdujące się w Kosmosie. LINK 

      Czy potrafisz wymienić wszystkie planety? Ile ich jest? Jakiego są kształtu?

       

      Przygodę naszą zaczniemy od opowiadania Tu_Ziemia Liliany Bardijewskiej.  Już wiesz, że planety krążą wokół Słońca, a wszystkie razem tworzą Układ Słoneczny. Popatrz na obraz poniżej, w jego centrum znajduje się Słońce.

       

      Układ Słoneczny

      Chcesz dowiedzieć się więcej? Jeśli tak, zapraszamy na film. Zobacz sam, jak wyglądają planety krążące wokół Słońca.

      Porozmawiaj z rodzicami na temat swoich wrażeń i odpowiedz na pytania:
      Którą z kolei planetą jest Ziemia?
      Czym różni się od innych planet?
      Która planeta ma pierścienie?
      Która jest najgorętszą ze wszystkich planet?
      Które planety sąsiadują z Ziemią?

       

      Planety

       

      Śmiecholudki, czas poćwiczyć pamięć!

      Posłuchajcie wiersza pt. „Planety”, utrwalicie sobie ich nazwy. Dla chętnego Śmiecholudka! – naucz się wiersza na pamięć, poproś o pomoc rodziców lub rodzeństwo.

      „Planety” B. Formy
      Słońce to gwiazda, świeci na niebie.
      Ciepłe promienie wysyła do Ciebie.
      Merkury, Wenus to Słońca sąsiedzi,
      może je człowiek kiedyś odwiedzi?
      Potem jest Ziemia, wszyscy ją znamy.
      Za Ziemią Mars częściowo zbadany.
      Pokryty pyłem oraz skałami
      i nieczynnymi już wulkanami.
      A dalej Jowisz, Saturn i Uran,
      Neptun hen w gwiezdnych chmurach.
      Wokoło Słońca się przemieszczają
      i tajemnice swoje wciąż mają.

       

      Mikołaj Kopernik

      Chcemy teraz przedstawić Wam sławnego Polaka Mikołaja Kopernika, autora jednego z największych odkryć w historii ludzkości. To właśnie dzięki niemu wiemy, że Słońce jest centralnym punktem naszego Układu Słonecznego i wszystkie planety krążą wokół niego. Jest też znane powiedzenie, że: „Kopernik wstrzymał Słońce ruszył Ziemię”. W naszym mieście znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika (obraz poniżej), który będziecie mogli zobaczyć.

      Poznajcie naszego sławnego Polaka oraz dowiedzcie się, czym jest astrolabium? Prawda, że brzmi bardzo interesująco?

      W Warszawie znajduje się też Centrum Nauki Kopernika, a w nim Planetarium, w którym można obejrzeć ciekawe filmy. Niestety nie możemy się tam wybrać, dlatego chcemy Was zaprosić w podróż po naszej galaktyce. Będzie to wspaniała przygoda! Proponujemy film animowany, o locie w kosmos trzech bohaterów: Tishi, Tashi i Ubaki. Siedzicie już wygodnie w „rakiecie”, więc wyruszamy!

       

       

      Ciekawostki

      Wiemy, że nasze Śmiecholudki to ciekawskie „Kosmoludki”!!! Poproście mamę lub tatę o przeczytanie „Ciekawostek” zamieszczonych poniżej.

       

      Ciekawostka pierwsza. Przeczytaj

       

      Ciekawostka druga.

      Księżyc jest kosmicznym towarzyszem Ziemi, jest jedynym, stałym satelitą naszej planety. Obrót Księżyca wokół własnej osi, trwa tyle samo co obrót wokół Ziemi, przez co widzimy cały czas tylko jedną jego stronę. Świeci wyłącznie odbitym światłem słonecznym i zawsze jego zwrócona ku Słońcu półkula jest jasna, a druga – ciemna. Działa jak ogromne lusterko, odbija promienie słoneczne. Ludzie często sądzą, że Księżyc świeci tylko nocą, ale przecież nierzadko widać go wyraźnie w ciągu dnia.

      Księżyc to jedyne ciało niebieskie, do którego podróżowali i na którym wylądowali ludzie. Do tej pory na księżycowym globie stanęło dwunastu astronautów. Zobacz historyczny moment lądowania na Księżycu! –  FILM. Pierwszym człowiekiem, który wylądował na Księżycu był Neil Armstrong.

       

      Ciekawostka trzecia.

      Zadanie dla chętnych! Czym są gwiazdy? – obejrzyjcie krótki FILM. Mamy nadzieję, że rozbudzi on Waszą ciekawość. Poszukajcie również informacji o gwiazdozbiorach, a dowiecie się wielu niezwykłych tajemnic wszechświata. Patrząc na rozgwieżdżone niebo dostrzeżesz różne układy gwiazd. Jednym z nich jest Wielki Wóz złożony z siedmiu najjaśniejszych gwiazd gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy. Popatrz uważnie z mamą lub tatą na obraz poniżej i odszukajcie Wielki Wóz.

      Przyznacie sami, że niebo pełne gwiazd jest niesamowite! Piękne! Wieczorem, zanim położysz się spać, spójrz w niebo, a sam dostrzeżesz gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy. Powiemy Wam w sekrecie, że jest jeszcze Mały Wóz z najjaśniejszą Gwiazdą Polarną. Obserwujcie  niebo! Powodzenia!

      Zachęcamy Was również do zgłębiania wiedzy o kosmosie, poszukiwaniu zdjęć, ilustracji, informacji na temat planet, podróży kosmicznych itd. Wykorzystaj książki, które znajdują się w Twojej „bibliotece” domowej.

       

      „Coś dla oka, ręki”

       

      Eksperyment

      Czy wiecie dlaczego na Ziemi mamy dzień i noc? Zróbcie prosty eksperyment.

      Potrzebne będą: jabłko, patyczek do szaszłyków i latarka.

      1. Przebijcie jabłko patyczkiem, to będzie Ziemia, patyczek wyznaczy jej oś.
      2. Zaciemnijcie pokój i włączcie latarkę – to będzie Słońce.
      3. Ustawcie latarkę tak, aby jej światło padało na jabłko. Obserwujcie co się dzieje, gdy obracacie „Ziemię” (jabłko) wokół jej osi.

      Gdzie pada światło?
      Światło pada zawsze tylko na jedna stronę jabłka, druga pozostaje w cieniu. Dlatego na Ziemi mamy dzień i noc. Kiedy słońce oświetla tę półkulę, na której mieszkamy, mamy dzień, a ponieważ Ziemia obraca się wokół własnej osi (jak jabłko wokół patyczka), po około 12 godzinach nadchodzi noc. Wtedy znajdujemy się na tej zacienionej stronie. Obrót Ziemi wokół osi trwa 24 godziny czyli dobę.

      Jeśli masz w domu globus możesz wykorzystać go zamiast jabłka.

       

      Kosmos w słoiku

      Na pewno każdy Śmiecholudek chciałby mieć własny kosmos w pokoju. Mamy dla Was kilka propozycji. Na początek.  Zapraszamy do obejrzenia filmiku.

       

      Kosmos

      Druga  propozycja pracy, którą możesz wykonać na czarnej kartce, wykorzystując niepotrzebną płytę CD. Dostępnymi materiałami plastycznymi ozdabiamy pozostałą przestrzeń. Planety, gwiazdy i inne obiekty kosmiczne można wykonać przy użyciu: brokatu, żelopisów, folii aluminiowej, cekin, kształtów z kolorowego papieru wg własnego pomysłu.

       

      Jak narysować Saturn?

      A teraz film instruktażowy  –  sam zobaczysz, że to łatwe zadanie. Uważnie się przyjrzyj. Przygotuj sobie kartkę, ołówek lub czarny flamaster oraz kolorowe kredki lub flamastry. Tę planetę możesz wykorzystać do stworzenia kolejnej pracy.

       


      Układ Słoneczny

      Popatrzcie na obraz zamieszczony powyżej. Zachęcamy Was do stworzenia pracy plastycznej „Układ Słoneczny”. Możecie zrobić według wybranej propozycji, ale również możecie coś zmienić. Liczymy na Wasze ciekawe pomysły.

       

      Praca przestrzenna

      To propozycja  pracy przestrzennej, która może być dekoracją Twojego pokoju. Pamiętamy, że macie głowy pełne pomysłów.  Życzymy powodzenia!

       

      Rakieta kosmiczna

      Masz już kosmos! Możesz teraz, jeśli chcesz, mieć „Rakietę kosmiczną”. Proponujemy trzy warianty wykonania rakiety kosmicznej do wyboru (pierwszy na powyższym obrazie i dwa filmiki). 

      Rakieta z rolek papieru toaletowego. LINK

      Rakieta z papieru kolorowego. LINK

       

       Galaktyka

      Kolejną naszą propozycją jest praca plastyczna „Galaktyki”.  Wiecie, że Galaktyka, w której znajduje się nasz Układ Słoneczny (w tym Ziemia) nazywa się Drogą Mleczną.

      Do jej wykonania potrzebne będą: klej, brokaty, cekiny, kolorowe koraliki i inne skarby. Klejem zaznaczamy wzór galaktyki i ozdabiamy według własnego pomysłu. Klej po wyschnięciu będzie niewidoczny i Waszym oczom ukażą się cudne Drogi Mleczne.

       

       

       Ufoludki

      Ostatnią propozycją pracy plastycznej są mieszkańcy innych planet „Ufoludki” Oczywiście Ufoludki to tylko wymyślone postaci, nie trzeba się ich bać, ale mogą pobudzić naszą wyobraźnię. Zachęcamy do wykonania jednej z poniższych propozycji, wybór należy do Was. Przyznacie jednak, że te zielone Ufoludki są śmieszne. Chętnie zaprosiłybyśmy je do naszego przedszkola https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t4c/1/16/1f642.png To byłaby dopiero przygoda!

       

       

      KARTY PRACY –  pracujcie samodzielnie, pamiętajcie o prawidłowej postawie podczas siedzenia i poprawnym trzymaniu przyborów plastycznych smiley

      POŁĄCZ_PARY (połącz takie same przedmioty i pokoloruj obrazki)

      RAKIETA_1 (rysuj od punktu do punktu, odliczaj od 1 do 20, pokoloruj obrazek)

      RAKIETA_2 (kolorowanka)

      KOSMONAUTA (narysuj po śladzie, łącząc kropki)

      PLANETY (pokoloruj według kodu)

      SAMOGŁOSKI

      LOT_RAKIETY (narysuj po śladzie, pokoloruj rakietę)

      ZAMALUJ_LITERY

      LABIRYNT

       

      „Coś dla ciała”

      Wiemy Śmiecholudki, że bardzo lubicie tańczyć i ćwiczyć przy muzyce. Mamy dla Was kilka propozycji. Rozruszajmy się razem!

      Podróż po planetach

      Zabawa „Podróż po planetach” – taniec prezentuje Ola I Blu, których już poznaliście.  Zasady są proste, wyobraź sobie, że wsiadasz do statku kosmicznego, który ląduje na planetach. Przerwa w muzyce oznacza dla ciebie zadanie do wykonania. Słuchaj uważnie i dokładnie wykonuj czynności według poleceń Oli I Blu. Jesteś gotowy, zaczynamy! FILM

      W kolejną podróż, na nieznaną planetę, wybierzemy się z  innymi bohaterami. Poznajcie Agatkę i Pawła. Zapraszamy! FILM – Jogowa opowieść ruchowa „Wyprawa w kosmos”.  Zabierz ze sobą rodziców lub rodzeństwo. Ćwiczcie razem. Miłej zabawy.

       

      Pora już wrócić na Ziemię!

      Nasza planeta jest tam, gdzie Ty, mama i tata, siostra i brat. Czy wiecie o jakim miejscu mówię? Tak, to Twój dom na naszej planecie Ziemi! 

      W każdym domu znajdzie się kawałek wolnej podłogi na wygibasy, skok duży i mały, do przodu i w bok – już nie czekamy i zaczynamy.

      Teraz gimnastyka z mamą lub tatą ćwiczenia w dwójkach oraz gimnastyka na wesoło z siostrą lub bratem w domu.

      Czy macie jeszcze siłę? Proponujemy naukę prostego układu tańca My3 – „Kosmos” FILM (Tańczmy Razem). Wesołej zabawy!

       

      „Coś dla ucha”

      Drogie Śmiecholudki już dużo wiecie o kosmosie i planetach!

      Na pewno każdy z Was potrafi odpowiedzieć na poniższe pytania:

      Co to jest kosmos?

      Kim jest Mikołaj Kopernik?

      Wokół jakiej gwiazdy krąży Ziemia?

      Czym jest Ziemia?

      Czy znacie inne planety?

      Czy można polecieć w kosmos?

      Jak nazywa się człowiek, który leci w kosmos?

      Czy w kosmosie jest tlen?

      Czym podróżuje się w przestrzeni kosmicznej?

      Czym są gwiazdozbiory?

      Czy księżyc świeci?

      Czy na innych planetach mieszkają ufoludki?

       

      Spróbujcie teraz wymienić nazwy wszystkich planet, które ciągle się ścigają dookoła Słońca. Pomoże Wam piosenka „Układ Słoneczny” LINK . Jeśli chcecie możecie się jej nauczyć i śpiewać razem ze Śpiewającymi Brzdącami.

      Piosenki

      Mamy dla Was jeszcze inne piosenki do słuchania i pląsania. Każdy na pewno wybierze coś dla siebie:

      Piosenka „W Układzie Słonecznym” LINK

      Piosenka „Małe ciała niebieskie” LINK 

      Piosenka „Planety” LINK

      Przeżyjmy jeszcze raz podróż w daleki kosmos, posłuchaj „Piosenki o planetach LINK   

       

      Pamiętajcie Śmiecholudki #zostańciewdomu #wszystkobędziedobrze, a z nami nie będziecie się nudzić. Korzystajcie z naszych propozycji zabaw i zajęć. Czekamy na Wasze zdjęcia, pokażcie jak pracujecie i jak się bawicie.

      Na koniec rada dla wszystkich, jak ustrzec się wirusów? – posłuchajcie ostatniej piosenki LINK  „Przegoń wirusa” 

                                     smiley Pozdrawiamy! Do zobaczenia wkrótce! smiley