• Dla wszystkich dzieci

COŚ DLA GŁOWY

1 czerwca mamy święto – Wasze święto – Dzień Dziecka

Czy wiecie jak swoje święto, spędzają dzieci z różnych stron świata? Chcemy Wam pokazać, że dzieci żyjące w innych krajach, cenią podobne rzeczy: chcą mieć przyjaciół, chcą móc się bawić, chcą mieć swoje zabawki, dom, chcą być kochane.

Każdy z nas wygląda wyjątkowo i jest jedyny w swoim rodzaju. Niektóre dzieci mają ciemny, inne jasny kolor skóry, mają różne kolory włosów, czasem skośne oczy. Wszystkie jednak łączy piękny i radosny uśmiech :) Posłuchajcie wierszyka i razem z rodzicami obejrzyjcie film:

W zależności od tego gdzie mieszkamy –  inaczej się zachowujemy – mamy różne zwyczaje. Obejrzyjcie bajkę i zobaczcie, że to, gdzie mieszkamy, nie przeszkadza w lubieniu się.

Warto dowiadywać się jak wygląda życie w innych krajach. To co dla nas jest dziwne, gdzie indziej będzie zdarzało się codziennie. Oglądaliście kiedyś wyprawy Neli Małej Reporterki? Zobaczcie jak miło zachowała się podczas wizyty w Afrykańskim domu. Nie uwierzycie, jak dużo dzieci chciało się z nią przywitać i pobawić. Zamiast śmiać się z siebie– okazali sobie szacunek:

NELA MAŁA REPORTERKA - PODRÓŻ DO PLEMIENIA GALEB

Co najbardziej lubicie jeść? Mamy nadzieję, że same zdrowe rzeczy. A czy wszystkie dzieci jedzą takie same śniadania? W każdym rejonie świata są wyjątkowe potrawy. Przeczytajcie z rodzicami: CO JEDZĄ DZIECI

Już niedługo niektóre przedszkolaki zmienią się w uczniów i uczennice, bo pójdą do szkoły. Zastanawialiście się kiedyś jak i gdzie uczą się dzieci w innych krajach? Obejrzyjcie film i zastanówcie się, czy chcielibyście chodzić do takiej szkoły, którą pokazano:

Myślicie, że Wasze marzenia różnią się od marzeń dzieci z innych krajów? Jakie są? Narysujcie: MOJE MARZENIA

Jesteśmy prawie pewne, że marzeniem każdego dziecka, jest poznanie przyjaciela…

„Przyjaciel” J. Koczanowska

Nie musisz mieć przyjaciół stu,
            nie musisz mieć dziesięciu,
            wystarczy byś jednego miał,
            a to już wielkie szczęście.
            Przyjaciel to jest taki ktoś,
            kto zawsze cię zrozumie,
            gdy dobrze jest – to cieszy się,
            gdy źle – pocieszyć umie.
            Przyjaciel to jest taki ktoś,
            kto nigdy nie zawiedzie,
            a poznasz go, bo z tobą jest
            gdy coś się nie powiedzie.

Czasami do zabawy nie są nam potrzebne słowa, ale mówienie w różnych językach na pewno pomoże nam w poznaniu nowych znajomych. Posłuchajcie audycji radiowej: PORANEK POLSKIEGO RADIA

Na początku może być trudno zrozumieć osobę nie mówiącą po polsku. Jednak na całym świecie da się bezbłędnie rozpoznać emocje drugiego człowieka. Sprawdźcie czy potraficie odgadnąć emocje na zdjęciach: EMOCJE DZIECI

Jak uważacie, można zaprzyjaźnić się tylko z kolegą lub koleżanką z Polski? Zobaczcie kogo poznali Bolek i Lolek: PRZYGODY BOLKA I LOLKA

Tęsknicie za swoimi przyjaciółmi z przedszkola? Co najbardziej lubicie z nimi robić? Przyjaciel to bardzo bliska osoba. W każdym kraju przyjaźń oznacza to samo. A co dokładnie oznacza, dowiecie się w bajce „Rodzina Treflików”:

PRACE PLASTYCZNE

Zapraszamy Was do krainy papierowych dzieł. Stwórzcie z papieru coś wspaniałego i wyślijcie do nas zdjęcie na adres: zdalni306@gmail.com

Oto nasze propozycje:

ŁÓDKA Z PAPIERU

SAMOLOT Z PAPIERU

RUCHOMA RYBA Z PAPIERU

ZABAWY MATEMATYCZNE

Dla młodszych:

POKOLORUJ WEDŁUG KODU
            KOLOROWANKA Z KODEM
            KODOWANIE FIGURY
            POWTÓRZ WZÓR
            CYFERKI

NAUKA CYFEREK ONLINE

Dla starszych:

KRZYŻÓWKA DLA BYSTRZAKÓW
            DODAWANIE DO 20
            POŁĄCZ KROPKI
            POŁĄCZ KROPKI2
            KODOWANIE

ZNAM CYFRY ONLINE

COŚ DLA CIAŁA

Lubicie sałatki owocowe? W Dzień Dziecka dosypać można do takiej sałatki na przykład kawałki czekolady :) Zapraszamy Was do zabawy: SAŁATKA - ZABAWA TANECZNA

W temacie letnich owoców – piosenka na domową dyskotekę z okazji Dnia Dziecka: TAŃCZ, TAŃCZ, TAŃCZ

Jesteśmy ciekawe, kto da radę, bezbłędnie zatańczyć Zygzaka. Nie jest to takie łatwe… Potańczcie z rodzicami – śmiech gwarantowany: ZYGZAG

Posłuchajcie bajki o życiu bardzo niezwykłego chłopca i wykonujcie ćwiczenia:

Poruszajcie się do piosenki i wymyślcie swoje indiańskie powitanie oraz własny indiański taniec:

COŚ DLA OKA I RĘKI

Dla wszystkich:

KOLOROWANKI - ZGADNIJ Z JAKIEGO KRAJU POCHODZI POSTAĆ
            POKOLORUJ, ROZETNIJ I UŁÓŻ - ŁATWE
            POKOLORUJ, ROZETNIJ I UŁÓŻ
            POKOLORUJ WEDŁUG WZORU
            DORYSUJ DRUGĄ POŁOWĘ
            MEMORY DO DRUKU
            PO ŚLADZIE I PUZZLE
            DORYSUJ TWARZE
            PUZZLE DZIECI
            LATAWIEC
            LABIRYNT
            SZLACZKI
            RÓŻNICE

OKREŚL POŁOŻENIE ONLINE

COŚ DLA UCHA

Niektóre z tych piosenek zapewne już znacie. Mamy nadzieję, że zapamiętacie ich teksty i nauczycie się śpiewać. Można się z nich wiele nauczyć.