• Wesołe Iskierki

     • Hej Iskierki!

      Jak Wam minął tydzień? Mamy nadzieję, że na wiosennych zabawach, zadaniach z Nami. Zresztą, Wy nigdy się nie nudzicie. Jesteście zawsze pomysłowi. Tęsknimy bardzo za Waszymi uśmiechami, opowieściami i małymi psotami. Pewnie już sporo urośliście. Mamy nadzieję, że niedługo się zobaczymy.

      Tymczasem na znak łączności z innymi przedszkolakami możecie przyłączyć się do akcji, w której trzeba namalować tęczę i powiesić ją w oknie swojego domu. My też tak zrobimy i pokażemy wszystkim wkoło, że świat jest bardzo piękny i choć teraz niedostępny to wkrótce będziemy znowu się nim cieszyć. Prześlijcie zdjęcia z tej akcji na adres: zdalni306@gmail.com

      W tym tygodniu zajmiemy się przygotowaniami wielkanocnymi. Obejrzyjcie filmik o tradycjach wielkanocnych. 

      A teraz porozmawiajcie z rodzicami o tym jakie w Waszych domach są tradycje. Co rodzice pamiętają ze swojego dzieciństwa? Może macie jakieś fotografie ze spotkań świątecznych? Warto sobie powspominać.

      Jak będzie możliwość to pewnie wspólnie z rodzicami lub rodzeństwem będziecie malować pisanki. Ciekawe jakie one będą? Hm... Gdybyście chcieli pokazać swoje świąteczne dekoracje np. pisanki, papierowe kurczaczki, plastelinowe zajączki albo puchate baranki to przesyłajcie zdjęcia na adres: zdalni306@gmail.com Chętnie obejrzymy. Poniżej podsuwamy Wam pomysły wielkanocne do wykorzystania lub podziwiania. Jajo ośmiornica? Jajo superman? Tak! Zobaczcie sami:

      Pisanki, kraszanki jajka malowane... Pewne problemy z jajkami miała jedna kurka. Rodzice proszę przeczytajcie ZAPOMINALSKA_KURKA, a dzieci posłuchajcie.

      Zadanie dla uważnych - odpowiedzcie na pytania:

      1. Co przydarzyło się kurce?

      2. Kto pomógł kurce?

      3. Jakie dźwięki wydawały zwierzęta?

      4. Gdzie były jajka?

      *Dla chętnych – Ile łącznie jajek znalazła kurka?

      A teraz trochę pogłówkujcie. Oznacza to rozwiązanie kilku zadań. Wierzymy, że sobie poradzicie. Do naszych zabaw wielkanocnych przygotowałyśmy kolorowe – PISANKI.

      Rytmy – do tej zabawy wykorzystajcie pisanki przygotowane przez nas i ułóżcie według:

                   wzoru I: w paski -w kropki – w paski – w kropki – w paski… i tak dalej

                   wzoru II: różowa – różowa - fioletowa – różowa – różowa – fioletowa… i tak dalej

      Koszyczki – w tym zadaniu dopasujcie pisanki do odpowiednich koszyczków zajączków (są w zestawie z pisankami do pobrania)

      Sudoku – w tym zadaniu trzeba przykleić w brakujące miejsca zabawne zające w taki sposób by się nie powtarzały SUDOKU.

      Wiemy, że lubicie śpiewać, więc proponujemy Wam taką oto piosenkę na ten tydzień: PIOSENKA

      Znaki Wielkanocy
      Te mazurki ozdobione migdałami
      Te koszyki wypełnione pisankami
      Te baranki ulepione z marcepanu
      Bazie kotki od staruszki ze straganu
      To są znaki tradycyjnej Wielkanocy
      Kiedy życie się odradza do swej mocy
      To znaki rozbudzonej świeżo wiosny
      Świat się staje znów zielony i radosny
      Świat radosny! Radosny!
      Świat radosny!
      Te palemki od bibuły kolorowe
      Baby z lukrem wyrośnięte, bo drożdżowe
      No a potem jeszcze lany poniedziałek
      Śmigus dyngus pełen mokrych niespodzianek

       

      Oczywiście znajdą się także chętni do tańca i brykania, prawda? Proszę bardzo specjalnie dla Was: TANIEC

      Zając – zabawa do tej piosenki może polegać na wykonywaniu takich gestów (Na słowa: Hopla – rączki na bioderka i przechylamy się na boczki po razie, Raz i dwa – to dwa szybkie podskoki, Skacze zając hopsasa – to jeden duży skok od samej ziemi wysoko do nieba i to bardzo szybki).

      Poszukiwanie pisanek – w tej zabawie będą potrzebni rodzice, którzy schowają w różnych miejscach domu pisanki, a dzieci przy akompaniamencie piosenki będą miały za zadanie je odnaleźć. Pisanki mogą być wycięte z kolorowego papieru (lub te od nas do pobrania) jeśli nie macie drewnianych, plastikowych.

      Jajko na łyżce – zabawa dla całej rodzinki, w której ćwiczymy koncentrację uwagi. Przenosimy jajko na łyżce w wyznaczone miejsce jako meta. Oczywiście nie musicie używać prawdziwych jajek. Mogą je zastąpić papierowe ze zgniecionej gazety czy kartki.

       

      A teraz chwilka relaksu… poszukajcie w domku piórka, które uciekło kurczakowi (może być malutkie wycięte z cienkiego papieru) i przy tej spokojnej muzyce MUZYKA RELAKSACYJNA zróbcie takie ćwiczenia jak:

      • Zdmuchiwanie piórka z rączki
      • Zdmuchnięcie piórka z pustego stołu, biurka lub szafki
      • Leżenie na pleckach i dmuchanie na piórko by unosiło się jak najwyżej

      Bystrzaki, które mają ochotę na kolejne  wielkanocne zadania proszę niech dopasują pisanki do siebie: GRA

       *Dla chętnych do wykonania: PUZZLE

       

      Uważnie przyglądamy się co jest na tym obrazku z kurką  i odnajdujemy wszystkie różnice:

       

      Łatwe, czy trudne? Ile różnic udało Wam się odszukać? Przy drugiej karcie poproście o pomoc rodziców.

      A skoro już odpoczywacie sobie spokojnie w domkach, może warto poćwiczyć trochę Waszą pamięć? Znalazłyśmy specjalnie dla Was kilka kolorowych, świątecznych kart. Każdą z kart trzeba zakryć zwykłymi, białymi karteczkami. Spróbujcie zapamiętać, który obrazek znajduje się na którym miejscu. GRA_PAMIĘĆ

       

      Zachęcamy Was do ćwiczenia sprawności Waszych rączek. Przygotowałyśmy dla Was kolorowanki, ćwiczenia grafomotoryczne oraz labirynty, które ostatnio polubiliście. Pamiętajcie proszę o prawidłowym trzymaniu ołówka. O tym które paluszki pracują, które pomagają a które odpoczywają. Bardzo prosimy  Was rodzice czuwajcie nad tym. (W razie wątpliwości można zerknąć tutaj: TRZYMANIE_OŁÓWKA)

      Wszystkie prace, które wykonujecie w domku po powrocie do przedszkola chętnie obejrzymy. Tak, więc chomikujcie je w swoich teczkach.

      A tymczasem pomysł na jedną z takich właśnie prac. Kolorowe jajka można nie tylko namalować, czy wylepić. Można również wyciąć je w… ziemniakach. To takie nietypowe stemple. Jedyne, czego potrzebujecie to kilka surowych ziemniaków. Nie trzeba ich obierać. Poproście Rodziców o wycięcie w ziemniakach ciekawych kształtów. Jesteśmy ciekawe, komu z Was uda się utrzymać taki śliski, zanurzony w farbie ziemniak dłużej niż kilka sekund. Do dzieła.

      Gdy już samodzielnie i dokładnie posprzątacie po zakończonej pracy, może uda Wam się namówić rodziców na mały eksperyment? Sądzicie, że Wielkanocne jajka mogą skakać jak piłka? A może stają się gumowe tak bardzo, że można przecisnąć je w palcach? Potrzebujecie jajka, wyższej szklanki i octu. Wrażliwi na niemiłe zapachy mogą potrzebować talerzyka, którym nakrywa się szklankę. Obserwujecie, co stanie się z jajkiem po kilku minutach a co po jednym dniu. Po eksperymencie jajko nie będzie nadawało się do spożycia. EKSPERYMENT

      Zgłodnieliście po dniu pracy i zabawy? Zadbajcie o swoje i rodziców zdrowie proponując wspólne wykonanie śmiesznych myszek z jajek. Pamiętajcie, że nasze skaczące jajko nie nadaje się już do zjedzenia. Ciekawe kto zjadł odważnie rzodkiewkę?

      Jest jeszcze oprócz jajka inny przysmak wielkanocny. Taki zieloniutki i przypominający trawkę. To rzeżucha. Kto zgadł? W sam raz na kanapkę właśnie albo z serkiem wiejskim. Możecie ją wyhodować w domku. Potrzebujecie nasionek, małej doniczki lub pudełka (np. po maśle lub jogurcie) i nasionek rzeżuchy. Można wysypać je do ziemi lub na zwyczajną watę. Nie zapomnieć podlewać i czekać oraz obserwować.

      Pogłówkowaliście, więc może macie ochotę na chwilkę odpoczynku? Pogawędki przy stole w kuchni to świetny moment także na gimnastykę buzi i języka. Możecie wspólnie z rodzicami sprawdzić się w poniższych zadankach:

      Pamiętacie nasze ćwiczenia poranne? Albo tańce z panem Michałem? Buzia i język już się pogimnastykowały, ale nie można zapominać o nogach, rękach, brzuszkach i pleckach. Bez gimnastyki może być im smutno.

      Wspólnie z Rodzicami możecie wymyślać różne utrudnienia. Na nodze można podskakiwać, grzbiet wyciągnąć jak kocur do słońca. A może znajdzie się ktoś, kto potrafi zrobić prawdziwy przysiad zawodnika sumo? Spróbujcie wykonać następujące ćwiczenia:

      1. Dotknijcie podłogi tylko jedną nogą i ręką. Tylko jedną (ugiętą) nogą. Ma być trudniej.

      2. Teraz tylko pleckami. Jednym kolanem i jednym łokciem. Dwoma łokciami i pupą.

      3. A teraz samymi brzuchami.

      Bawcie się dobrze i nie zapomnijcie się później troszkę porozciągać! W tym celu możecie wykonać:

      1. Kilka skłonów rączkami do podłogi.

      2. Półszpagat.

      3. Wyciąganie rąk do jednej a potem do obu nóg tak, jak dziewczynka na zdjęciu:

      W tym roku święta Wielkanocne będą dla nas trochę bardziej ciche. Może bardziej spokojne? Może mimo wszystko ciepłe? Pomyślcie, co sprawia, że się codziennie uśmiechacie. A może ktoś to sprawia? Dlaczego jesteście szczęśliwi i PO CZYM możecie to rozpoznać? Podzielcie się z rodzicami swoimi przemyśleniami.

      A gdy już pomyślicie, powzdychacie radośnie i uśmiechniecie się szerzej… zaproście rodziców na dywan. Weźcie ulubione samochodziki i usiądźcie za plecami Mamy lub Taty. A może brata lub siostry? Na plecach bliskiej osoby „pojedźcie” na wakacje, poszurajcie jak po placu zabaw, drapcie – ale leciutko jak chomiczki. Potem zamieńcie się miejscami. Miło, prawda?

       

      Zdrowych i spokojnych Świąt Iskierki!