• Wesołe Iskierki

     • Witamy Was Iskierki wesołą rozgrzewką:

      Na paluszki się wspinamy,
      W górę rączki wyciągamy,
      Do podłogi dotykamy
      I ze sobą się witamy: Dzień dobry!

       

      Wysyłamy Wam wielkie, optymistycznie uśmiechnięte słoneczko na nowy tydzień:

      Z nadesłanych wiadomości pocztą elektroniczną wynika, że w poprzednim tygodniu intensywnie pracowaliście nad wielkanocnymi ozdobami. Widziałyśmy zajączki, palemkę, pisanki, kurczaczka, bazie. Jesteśmy pełne podziwu waszego zaangażowania. Dziękujemy też rodzicom, którzy chętnie się włączają we współpracę i pomagają nam się kontaktować. Ciekawe jak tam hodowla rzeżuchy i jej degustacja. Smakowała? Wiecie jak to jest… czasami coś nam nie smakuje, ale warto jest się do tego przekonać dla naszego zdrowia. W tym tygodniu zajmiemy się tematem higieny, ciała człowieka i właśnie zdrowia. Połączymy to wszystko w naszych filmikach, piosenkach i zabawach. Zapraszamy.

      Na początek zaczerpnijcie trochę informacji, które z pewnością znajdziecie w swoich domowych biblioteczkach. Przejrzyjcie jakie macie książeczki, w których jest coś o myciu ząbków, zdrowym jedzeniu lub uprawianiu sportów. Może to będą przygody Kici Koci, Pepy albo Franklina? Wspólnie z rodzicami lub starszym rodzeństwem poczytajcie i pooglądajcie ilustracje. Możecie też obejrzeć sobie filmiki z cyklu: Było sobie życie - FILM. Polecamy też obejrzeć króciutkie filmiki lekcji higieny z Myszką w Paski: FILM.

      Porozmawiajcie z rodzicami i odpowiedzcie sobie wspólnie na pytania: Co to jest higiena osobista? Dlaczego trzeba o nią dbać? Po czym poznajemy, że ktoś jest zdrowy? Co robić by być zdrowym? Gdybyście mieli problemy z odpowiedziami to zajrzyjcie tutaj: ODPOWIEDZI

      Po obejrzeniu filmiku edukacyjnego FILM o częściach ciała wykonajcie kartę pracy. Trzeba wyciąć części ciała umieszczone na kółeczkach i dopasować do miejsc oznaczonych kreskami. CZĘŚCI_CIAŁA

      Dla Waszego zdrowia ale też i wesołej zabawy możecie potańczyć przy piosence pokazując na odpowiednie części ciała: 

      Rymowanka

      Policzymy co się da:
      mam dwie ręce, łokcie dwa,
      dwa kolanka, nogi dwie -
      wszystko pięknie zgadza się,
      dwoje uszu, oczka dwa,
      no i buzię też się ma.

      Co jeszcze mamy podwójnego w naszym ciele? Jesteśmy w stanie policzyć ile mamy włosów na głowie? Czy jesteśmy tacy sami? Wszyscy mamy przecież głowę, nos, brzuszek, stopy… Czy dzieci wyglądają tak jak dorośli? Hm… Zastanówcie się nad tym i podzielcie się swoimi przemyśleniami z rodzicami. (Rodzice - warto w tym momencie przypomnieć dzieciom o szanowaniu drugiej osoby: jej odmienności z racji  innej rasy czy choroby. Ponadto, należałoby wspomnieć o tym jak istotna jest nietykalność osobista każdego człowieka)

      Rymowanki i wyliczanki są Wam bardzo dobrze znane. Przypomnijcie sobie teraz tę o piesku, który tak na marginesie to prowadził niezdrową dietę:

      Jeden, dwa, jeden, dwa,
      pewna pani miała psa.
      Trzy i cztery, trzy i cztery,
      pies ten dziwne miał maniery.
      Pięć i sześć, pięć i sześć,
      pies ten kości nie chciał jeść.
      Siedem, osiem, siedem, osiem,
      wciąż o lody tylko prosił.
      Dziewięć, dziesięć, dziewięć, dziesięć,
      kto te lody mu przyniesie?
      Może ja, może Ty?
      Licz od nowa: raz, dwa, trzy!

      Rymowanka ma rymy stąd nazwa takiego wierszyka. Przyjrzymy się w takim razie tym rymom. Jaki wyraz rymował się do słowa dwa? Psa! Tak! Dwa - Psa. A do: Cztery-   Jeść-    Prosił-    Dziesięć-   Ty- ???

      *Dla chętnych: Poszukajcie rymów do takich słów jak: kotek, mama, tata, kura, piłka, słoneczko.

       

      Nie dajcie się zwieść tym szalonym stworkom o zabawnych minach. To bakterie i zarazki. Nieprzyjaciele dla nas. Dlaczego? Sprawiają, że choroba rozwija się w naszym organizmie. Przebywają w różnych miejscach i czekają na wizytę w ludzkim ciele.

      Pamiętacie jak w przedszkolu uczyliśmy się myć prawidłowo rączki? Jak szorowaliśmy ząbki? Mamy nadzieję, że teraz wykonujecie te czynności równie sumiennie. Gdyby ktoś zapomniał właśnie kto lubi mieszkać w brudzie to piosenka przypominajka.

      Jeszcze inne małe stworki tym razem przyjazne gościły w naszej grupie, a raczej w naszej wyobraźni. Śpiewaliśmy o nich w przedszkolu. Bardzo lubiły porządki. Codziennie rano brały się za sprzątanie i czyściły, pucowały aż wszystko błyszczało. Dobrze pamiętacie to były Duszki Leśne. Posłuchajcie i pośpiewajcie: PIOSENKA

      Hm… Mamy nadzieję, że Wy w swoich kącikach zabaw też macie porządek. Jak mieliśmy bałagan w koszykach w sali to łatwo było znaleźć odpowiedni klocek do zabawy? Oczywiście, że nie... wszystko pomieszane i nie wiedzieliśmy gdzie, co jest. Tak, więc dbajcie o przestrzeń wokół was. Zabawa będzie udana, a głowa nie będzie się męczyła nad szukaniem przedmiotów.

      Proponujemy Wam teraz zabawę w dokończenie zdania. Podzielcie się na mini-drużyny: z rodzicami lub z rodzeństwem. Za każde odgadnięte słowo przyznajcie sobie po 1 punkcie. Do dzieła!

      Wszyscy mamy słodkie minki, bo zjadamy...........................(witaminki)
      Masz gorączkę? Na co czekasz? Pora by Cię zbadał.................(lekarz)
      Witaminy, witaminy dla chłopczyka i .................................(dziewczyny)
      Ziemniaki i buraki jedzą wszystkie.....................................(dzieciaki)
      Gdy czystość wkoło świeci, zdrowi są starsi i zdrowe są ..........(dzieci)
      Jedz owoce i jarzyny w nich mieszkają ...............................(witaminy)
      Przez cały rok pij marchewkowy .......................................(sok)
      Myję zęby, bo wiem właśnie o tym, kto ich nie myje ten ma.......(kłopoty)
      Mydło wszystko umyje, nawet uszy i..................................(szyję)
      Irenka umyła ręce wodą i mydłem w ..................................(łazience)
      Kto się często myje ten długo ........................................(żyje)
      Cały dzień cukierki ssałam, a o paście ................................(zapomniałam)
      My lubimy czyści być, więc się trzeba często........................(myć)
      Skakać, biegać, tańczyć wkoło razem będzie nam ...................(wesoło)

       

      A teraz runda druga – zagadki! Na pewno uda Wam się odgadnąć wszystkie odpowiedzi:

      Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni a brudne ręce w czyste zamieni (mydło)
      Leczy wszystkich ludzi, odwiedza też chore dzieci, chodzi w białym fartuchu. Kto to jest? Czy wiecie? (lekarz)

      Schowała się w tubie, używać jej lubię. A i mała szczotka chętnie się z nią spotka. (pasta)
      Nosi biały czepek i biały fartuszek, ażebyś był zdrowy czasem ukłuć musi. (pielęgniarka)
      Wiszę w łazience, wycierasz mną ręce (ręcznik)
      Co to jest na pewno wiesz, najeżona jest jak jeż, lecz nikogo nie kłuje, tylko zęby szoruje. (szczoteczka)
      Służy do mycia, służy do picia, bez niej na ziemi nie byłoby życia (woda)
      Kiedy kaszlesz, kichasz w głos, w co należy wsadzić nos? (w chusteczkę)
                                                                           Zęby tak leczy, by nie bolały (dentysta)

      Aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście dbacie o zdrowie tak jak należy, wcale niekoniecznie musicie biec do lekarza. Czasem – zwłaszcza teraz – wystarczy odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Pamiętajcie, im więcej odpowiedzi: „TAK” – tym lepiej.

      Czy często i prawidłowo myjesz ręce?
      Czy myjesz ręce przed posiłkiem?
      Czy myjesz owoce przed zjedzeniem?
      Czy jesz owoce?
      Czy jesz warzywa?
      Czy pijesz mleko, kakao?
      Czy jesz ryby?
      Czy jesz mało słodyczy?
      Czy robisz gimnastykę?
      Czy często masz okazję dobrze się wyspać?                                                                                                       Czy masz dużo energii do zabawy i nauki?                                                                                                       Czy wychodząc z domu z mamą lub tatą pilnujesz, by nie podchodzić za blisko do innych osób?                      Czy pijesz dużo wody?

      Właśnie, woda! Wiedzieliście, że ciało człowieka składa się z bardzo dużej ilości wody? Może trudno Wam w to uwierzyć, ale mamy wodę w całym ciele. Np. w żołądku, gdzie trafia jedzenie, które jemy. W płucach, którymi oddychamy. Woda jest nawet w serduszku, w mózgu i w naszej krwi.

      Ale czy pijecie jej dość dużo? Możecie to łatwo sprawdzić wstając rano i oglądając, jeszcze przed śniadaniem swój język w lusterku. Język powinien być różowy i mokry. Jeśli jest suchy i ma dziwne białe plamki możecie podejrzewać, że wody jest w ciele troszkę za mało. Warto pamiętać, że jeśli dużo bawicie się, biegacie i skaczecie, będziecie potrzebowali jeszcze więcej wody. Jest nam wszystkim potrzebna do tego, byśmy mieli energię i byli zdrowsi.

      Stwórzcie w domowym zaciszu wodne tornado w butelce. Potrzebujecie tylko dwóch sporych butelek, płynu do mycia naczyń lub szamponu i kleju, którym rodzice pomogą Wam skleić nakrętki. FILMIK

      Podobnego rodzaju „tornado” możecie stworzyć w słoiku np. po konfiturach. Do słoikowego tornada nie potrzebujemy niczego poza słoikiem z nakrętką i płynem do mycia naczyń. Aby tornado było bardziej kolorowe możecie dodać do płynu do naczyń odrobinę brokatu.

      Naszemu zdrowiu bardzo potrzebny jest też ruch. Dobrze jest potańczyć, poskakać, rozciągnąć się. A może ktoś z Was potrafi zrobić fikołka? Pamiętajcie o ostrożności. Może uda Wam się namówić rodziców lub rodzeństwo na krótkie ćwiczenia „dywanowe”, zobaczcie, jak z panią Olą Żelazo ćwiczy w tym filmiku Maja. 

      Dobra jest każda forma ruchu, wiecie? Więc jeśli np. wieczorkiem oglądacie sobie bajkę, zawsze możecie przy okazji pomachać trochę rękami i nogami. Ćwiczyć można nawet na kanapie.

      1. Połóż się na boku. Głowę oprzyj na dłoni jak dziewczynka ze zdjęcia. A teraz unieś nogę, która jest bliżej sufitu, możesz utrudnić sobie zadanie i spróbować zrobić kółeczka stopą w powietrzu. Raz jeden bok, raz drugi.
      2. Połóż się na brzuchu, nogi i ręce wyprostowane… a teraz spróbuj jak na basenie energicznie przebierać nogami i rękami. Wyobraź sobie, że jesteś w wodzie i płyniesz.
      3. Połóż się na plecach, unieś nogi do góry i przebieraj nimi w powietrzu jak wtedy, kiedy jedziesz na rowerku.

       

      Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki. Przyjęcie z rodzicami może być świetnym pomysłem. Pamiętajcie tylko o tym, że noże są to ostre narzędzia pracy w kuchni. Rodzice muszą nadzorować waszą pracę.

      Z warzyw i owoców możecie przygotować sobie prawdziwą bombę. Chodzi tu bombę witaminową. Nazywa się tak soki, koktajle, które zawierają w sobie dużo witamin. Po wypiciu takiego napoju nasze ciało otrzymuje baaaaaardzo dużo potrzebnych składników odżywczych. PRZEPISY

      A może wolicie sałatki? Dodajcie do siebie kawałki kolorowych warzyw lub owoców (są sałatki owocowe, a nawet i mieszane) i stwórzcie witaminowy miks.

      Aby pamiętać o tym, co najzdrowsze na naszych talerzach, możecie zrobić w domu pracę plastyczną. Zaglądamy do szafek w kuchni, pytamy rodziców o zdanie i robimy może przyda się kasza a może makaron? Czy z dziurawej skarpetki można wyczarować piękną marchewkę? Sprawdźcie i przekonajcie się sami. A potem pochwalcie się nam zdjęciami swoich prac.

      Hm... a czy wiedzieliście, że dobre zdrowie to nie tylko brak choroby? I nie tylko zdrowe ciało. Zdrowie to również dobry humor, energia i optymizm! Dzielenie się i dawanie innym dobroci bardzo nam wszystkim pomaga. Pomyślcie, czy kłótnie z rodzeństwem są czymś dobrym? A może dacie radę podzielić się zabawkami, wspólnie sprzątać i pomagać w domu rodzicom? Tyle ile możecie. Jeśli macie roślinki, podlejcie je. Nakarmcie rybki w akwarium, przytulcie domowe zwierzaki albo... maskotki. Powiedzcie codziennie do kogoś z rodziny miłe słowo. Dla zdrowia wszyscy powinniśmy teraz być dla siebie dobrzy, przyjaźni i ciepli. I wiecie co? Czasami jeśli nie da rady poprawić sobie humoru, możemy poprawić humor komuś innemu. Wtedy my też będziemy bardziej zadowoleni.

      Narysujcie mamusi i tatusiowi laurki, prześlijcie dziadkom całusy przez telefon. Wyjdźcie na balkon i uśmiechnijcie się do sąsiadów. Może zechcecie wspólnie z rodzicami pomóc komuś w potrzebie, a po całym dniu, dla własnej radochy weźcie rolkę papieru toaletowego i pokombinujcie. Sprawdziłyśmy, to naprawdę nie jest trudne, tylko tak wygląda:

      Podobne kwiaty można również wykonać z chusteczek higienicznych i serwetek - FILMIK

       

      Dla chętnych bystrzaków poniżej przygotowałyśmy kilka zadań:

       

      Na koniec warto podsumować te nasze tygodniowe zajęcia: