• Wesołe Iskierki

     •  

      W tym tygodniu witamy Was Iskierki zielonym serduszkiem:

      Chcemy w ten sposób zwrócić Waszą uwagę na temat: Nasza planeta – ziemia zielona. Używamy celowo określenia zielona, bo chcemy podkreślić jak ważna jest przyroda. Ziemia jest najlepszym miejscem w kosmosie do życia. Słowa tej piosenki to wyraźnie artykułują. Można się jej nauczyć na pamięć i wesoło śpiewać. Tutaj melodia PIOSENKI, a poniżej słowa:

      ,,Ziemia to wyspa zielona”

      Nie warto mieszkać na Marsie, 
      nie warto mieszkać na Wenus. 
      Na Ziemi jest życie ciekawsze, 
      powtarzam to każdemu . 


      Ref: Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona, 
      wśród innych dalekich planet. 
      To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
      więc musi być bardzo zadbany. 

      Chcę poznać życie delfinów 
      i wiedzieć co piszczy w trawie.
      Zachwycać się lotem motyla 
      i z kotem móc się bawić. 


      Ref: Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona, 
      wśród innych dalekich planet. 
      To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
      więc musi być bardzo zadbany. 

      Posadźmy kwiatów tysiące. 
      Posadźmy krzewy i drzewa, 
      niech z nieba uśmiecha się słońce, 
      pozwólmy ptakom śpiewać. 


      Ref: Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona, 
      wśród innych dalekich planet. 
      To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
      więc musi być bardzo zadbany.

      Ulubiony kolor ziemi to właśnie zielony. Lubi być w niego przystrojona. Co takiego może być zielonego? Hm...  Gramy w zielone! – zabawa w wymyślenie co znajdziemy zielonego na naszej planecie. My już mamy kilka pomysłów: trawa, listek, żaba... hm... co jeszcze? Spróbujcie znaleźć 10 takich rzeczy.

      Z zielonych rzeczy mamy dla Was zielony wierszykŻABY_NA_ZAKUPACH - WIERSZ i piosenkę o zielonych zwierzętach. Czyżby? Sprawdźcie sami: PIOSENKA.

      Proponujemy byście sami też spróbowali ułożyć jakiś zabawny wierszyk lub rymowankę. Rymy ostatnio ćwiczyliście, więc powinno być już łatwiej.

      Wiosna obudziła z zimowego snu przyrodę. Wszystko wokół zaczęło się właśnie zielenić. Drzewa i krzewy pokazały swoje listki, trawa wypuściła świeże pędy. Kwiaty rozwinęły swe pączki. Dlaczego tak się dzieje? Już słyszymy Wasze głosy: Słońce na nie świeci!”, Wodę piją!”, Rosną!”. Tak, macie rację. Zmiany jakie pojawiają się wraz z nową porą roku sprzyjają rozwojowi roślin. Warto też wiedzieć, dlaczego rośliny są tak ważne dla człowieka. Otóż proces, który nieustannie odbywa się w przyrodzie dzięki słońcu i wodzie to fotosynteza. Rośliny dzięki temu produkują potrzebny nam do oddychania tlen.

      Wielokrotnie analizowaliśmy w przedszkolu budowę rośliny. Wiecie doskonale, że za pomocą korzeni trzyma się ona ziemi. Ponadto, nimi pobiera wodę i składniki odżywcze z gleby. Łodygą transportuje je do listków i do kwiatów.  A te z kolei jednocześnie też chłoną promyki słońca i dzięki temu cała roślina się rozwija. Możecie to zobaczyć na filmie: FILM.

      Jeśli macie możliwość to razem z rodzicami posadźcie jakąś roślinkę w doniczce na balkonie lub na działce. I obserwujcie jej wzrost. Kto nie ma takiej sposobności może zrobić to wirtualnie tutaj: GRA - POSADŹ ROŚLINKĘ

      Proponujemy wam też wykonanie zadania: PO ŚLADZIE - KWIATEK

      Czy wiecie, że na naszej planecie jest wiele różnorodnych roślin, których nazw nawet nie znamy? Naukowcy cały czas dowiadują się czegoś nowego. Jednak już bardzo dawno temu babcie waszych babć zauważyły, że niektóre rośliny działają jak lekarstwo. To zioła. Zapewne znacie niektóre z nich. Mięta, rumianek, melisa.. pomagają uśmierzyć ból brzucha czy uspokoić nerwy. ZIOŁA Zioła można zaparzyć jak herbatkę. Właśnie! Herbatka to też roślina. Gorącą wodą zalewamy jej ususzone listki. Jednak pamiętajcie, że nie wolno samemu sprawdzać nieznanych roślin. Niektóre mogą być bowiem trujące. A i herbatkę niech przygotowują dorośli.

      Świat przyrody jest bardzo fascynujący. Flora, bo tak też można mówić o roślinach jest zróżnicowana. Są rośliny takie, które lubią wodę tak bardzo, że cały czas w niej przebywają. To na przykład grążele, lilie wodne. Są też podwodne, czyli  wszelkie wodorosty. Podczas spaceru do lasu też zauważycie różnorodność. Niektóre drzewa bowiem są iglaste, a inne liściaste. Wiele razy podczas naszych przedszkolnych spacerów udawało Wam się rozpoznać nazwy drzew po listkach. Możecie zerknąć tutaj dla przypomnienia: DRZEWA.

          

      Spacer po lesie jest wspaniałym odpoczynkiem. Podczas głębokiego oddychania wpuszczacie do swojego organizmu zapach drzew. Jest on bardzo zdrowy. Ponadto, oczy widzą piękne promyki słońca przedzierające się przez konary drzew. A jak spojrzymy w górę też dostrzeżemy fascynujący widok. Podobno przytulanie się do drzew też jest wspaniałą metodą na uzyskanie spokoju i równowagi psychicznej (to dla Was rodzice podpowiedź). Bliskość natury jest dla człowieka źródłem korzyści. W miarę możliwości korzystajcie z tej formy relaksu.

      Las to też mieszkanie zwierząt. Pamiętajmy o tym podczas wizyty w lesie. To my jesteśmy tam gośćmi. Jak będziecie czujni i będziecie się cicho zachowywać może uda Wam się dostrzec jakiegoś mieszkańca.

      Bystre oko przyda się Wam też w tych zadaniach przygotowanych dla Was:

       

      Teraz poćwiczymy razem liczenie, bo będzie potrzebne za chwilkę do zadania matematycznego. Przygotujcie swoje paluszki. Pokazujemy jak na obrazku i liczymy:

      Kto powtórzył może przystąpić do rozwiązywania zadania: DRZEWKO_MATEMATYCZNE.

       

      Zastanawiamy się też, czy pamiętacie nazwy figur geometrycznych... Uśmiechają się do Was tutaj:

       

      Jeśli chcecie sprawdzić swoją wiedzę zagrajcie w grę - GRA W ODGADYWANIE FIGUR GEOMETRYCZNYCH.

       

      Wracamy do tematu drzew. Wiecie, że można wyhodować swoje własne drzewko o dość nietypowym wyglądzie? Znacie może drzewko bonsai? Jeśli nie, to fotografia wyżej je przedstawia. Jest to drzewko miniaturka. Można nadać mu różne kształty przez na przykład przycinanie. Bardzo popularne w Chinach z których pochodzi.

          

      Inne drzewko o którym może słyszeliście to drzewko szczęścia. Przedstawiają je zdjęcia powyżej. Jest to jak widzicie (zdjęcie pierwsze) roślina, którą może macie na parapecie w domu. Jej prawidłowa nazwa to grubosz. Listki przypominają monety. Niektórzy uważają, że z tego właśnie powodu przynosi szczęście. Drzewko szczęścia możemy spotkać też pod postacią figurki (zdjęcie drugie) zbudowane z drucików i kolorowych kamieni. Dajemy czasami je komuś w prezencie.

       

      Jeszcze kilka słów o drzewach... Jak sadzimy drzewko to jest ono młode czyli ma mało lat. Z czasem jak rośnie i staje się okazałe, potężne jest tak jakby dorosłe. Kiedy jego gałęzie słabną i stają się łamliwe drzewo dla bezpieczeństwa bywa ścinane. Jego przepołowiony pień uwidacznia wiek drzewa. Co to znaczy? Na zdjęciu powyżej widzicie przecięte drzewo na pół i widać też takie paski na nim. To są słoje czyli lata drzewa. Leśnicy potrafią powiedzieć ile lat miało takie właśnie drzewo.

      W tym czasie kiedy się nie widzimy Wy też rośniecie, rozwijacie się i stajecie się starsi. Kilka osób zapewne obchodziło urodziny w tym okresie. Myślimy o Was i wysyłamy  Wam: STO LAT, STO LAT - PIOSENKA i życzymy zdrówka i spełnienia marzeń!

       

      Iskierki wiecie, że nasza planeta jest szczęśliwa gdy ją szanujemy i o nią dbamy? Możemy robić to na wiele sposobów. W tej piosence jest ich kilka. Posłuchajcie: MISJA - PIOSENKA.

      Człowiek podejmuje wiele działań na rzecz dobra ziemii. Chroni przyrodę tworząc parki narodowe, rezerwaty przyrody. Bierze pod ochronę rzadkie gatunki roślin. Stare, piękne drzewa ustanawia pomnikami. W wielu lasach stawia tablice informacyjne. Sadzi drzewa i wycina chore. Wycinanie drzew jest potrzebne ale zajmują się tym odpowiednie osoby – leśnicy. Jest naprawdę wiele mozliwości i działań, które sprawią, ze planeta ziemia będzie w dobrej kondycji. Więcej wskazówek o tym, jak dbać o nasz zielony świat jest w kolejnej piosence. Posłuchajcie: PIOSENKI.

       

      Oto przed Wami kolejne przyrodnicze zadanieRYTMY.

      Ciekawe jak tam idzie Wam wyszukiwanie zielonych rzeczy. My mamy kolejny pomysł. Zielony jest też krokodyl i chce on Was zaprosić do zabawy językowej. Polega ona na mówieniu głosek w pewien sposób do odpowiedniej sytuacji. Rodzice odczytują zdanie i mówią przy pomocy jakiej głoski macie to wyrazić. Warto bawić się przy lusterku i uważnie obserwować jak pracuje Wasza buzia.

      • Jesteście zdziwieni i mówicie: ooo
      • Boicie się pszczoły/pająka i mówicie: aaa
      • Chcecie kogoś nastraszyć jak duszek: uuu
      • Nie możecie dać sobie rady z czymś ciężkim: eee..

       

      Kto chce nauczyć się czytać i pisać niech trenuje razem z Nam. Przed Wami kolejne zadania do którego znajdziecie instrukcje w środku kart:

       

      Posłuchajcie teraz piosenki o „ekologu” i spróbujcie odpowiedzieć na pytanie: kto to taki, ten ekolog? Co wybiera? Co jest dla niego ważne? O co się troszczy?

      Zróbcie z bliskimi burzę mózgów. Pomyślcie nad swoimi odpowiedziami i koniecznie posłuchajcie, co mają Wam do powiedzenia rodzice.

      Potem poproście o przeczytanie Wam krótkiego wierszyka o pogodzie. Możecie też nauczyć się go na pamięć. Ale uwaga, trochę w nim trudniejszych słów ;)

      ,,Pogoda”
      Każdy wie dobrze, co to pogoda.
      I wie, że zmienna jest jej uroda.
      Lecz chcąc ją precyzyjnie opisać.
      Trzeba się skupić na jej składnikach.
      Zmierzyć powietrza temperaturę.
      Wilgotność, wiatru prędkość, kierunek.
      Opadów rodzaj i natężenie.
      Atmosferyczne zbadać ciśnienie.
      Typ chmur i ile zajmują nieba.
      Również w opisie jej zawrzeć trzeba.

      Z czego składa się pogoda? Z temperatury, wilgotności, szybkości z jaką wieje wiatr. Pogoda to też opady: ale czego? Czy opady to tylko deszcz? A może też śnieg i grad? Na pogodę składają się wszystkie zjawiska atmosferyczne. Czyli burza i tęcza również. Nie zapominajmy, że pogoda jest dla nas, ludzi, zazwyczaj bardzo łaskawa. Bo po burzy i deszczu często wychodzi słoneczko i pojawia się tęcza.

      Wspólnie z rodziną poszukajcie w domu książek, w których moglibyście znaleźć POGODĘ. Może ktoś z Was ma bajkę o piesku, który schował się w budzie przed deszczem? A może Kubuś Puchatek i jego przyjaciele w czasie pikniku przestraszyli się burzy? Pogoda jest praktycznie wszędzie. Znajdziecie ją w bajkach i książkach naukowych. Często przynosiliście nam do przedszkola najprawdziwsze encyklopedie. Zajrzyjcie do nich i sprawdźcie jak różna może być nasza pogoda.

       

      W wolnej chwili możecie wziąć sztywniejszą kartkę i wykonać taką pracę plastyczno-techniczną.

      Pamiętacie Wasze zabawy w przedszkolnej kuchni? I wielgachne pudełko z nakrętkami. Bo my bardzo dobrze pamiętamy. Nakrętki można uporządkować kolorami. Ile kolorów ma prawdziwa tęcza? Posmarujcie nakrętki klejem i przyklejcie delikatnie do kartki. Chmurki możecie zrobić z porwanej na strzępki gazety lub z waty. Można wykorzystać też waciki kosmetyczne.

      Pomyślcie, jaki kształt ma nakrętka? Jest kwadratowa? Prostokątna? A może okrągła? Usiądźcie i rozejrzyjcie się dokoła. Posłuchajcie też piosenki: PIOSENKA O FIGURACH GEOMETRYCZNYCH oraz wykonajcie ćwiczenie:

      1. Wskażcie ILE rzeczy w pokoju (kuchni, łazience.. tam, gdzie teraz jesteście, ma kształt koła.
      2. ILE jest rzeczy w kształcie trójkąta?
      3. ILE kwadratów?
      4. ILE prostokątów?

      *Pytanie dla bystrzaków: czy kwadrat i prostokąt są takie same? Kombinujcie.

       

      Pozostańmy jeszcze przy figurach geometrycznych. Dbając o naszą planetę segregujemy śmieci. Jest to nasz obowiązek. Dlatego zawsze trzeba się upewnić, czy śmieci, które wyrzucamy trafiają do odpowiednich pojemników.

       

      Przyjrzyjcie się najpierw SYMBOLOM w zielono-białym serduszku. Czy któreś z nich są Wam znane? Może widzieliście je na opakowaniach płatków śniadaniowych, a może proszku do prania? Nie szukajcie na siłę, wystarczy znaleźć kilka. Dla środowiska i przyrody jeden z najważniejszych symboli to ten poniżej:

      Trochę przypomina trójkąt, prawda? Trzy zielone strzałki poruszają się tak, jak wskazówki zegara. Ten symbol oznacza, że przedmiot, który kupiliśmy nadaje się do recyklingu. O tym, czym jest recykling i dlaczego warto segregować śmieci dowiecie się z bajki. Tylko uwaga, pani w bajce opowiada wszystko wierszem, posłuchajcie: EKOLOGICZNA BAJKA.

       

      Wiemy, że lubicie labirynty, dlatego teraz możecie pochwalić się zdobytymi wiadomościami i dobrze dopasować śmieci do odpowiednich pojemników: LABIRYNT.

       

      Możecie zrobić to samo w grze dla dzieci (uwaga dla rodziców: na niektórych ekranach biały śmietnik będzie z delikatną fioletową poświatą, należy zwrócić uwagę dzieci na kolor biały) - GRA

      Wiecie, że jako dzieci możecie zrobić dla naszej planety coś jeszcze? Coś bardzo prostego, szybkiego i w dodatku czasem nawet nie wiedząc o tym, że to robicie. Mamy na myśli oszczędzanie wody i oszczędzanie prądu.

      Teraz myjemy ręce wyjątkowo często. Nie tylko po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem, po zabawie i po powrocie z dworu. Myjemy ręce po prawie każdej czynności. Ale wodę wciąż można oszczędzić, zakręcając ją w odpowiednim momencie. Podobnie jest z prądem, choć sposobów na jego oszczędzanie jest już znacznie więcej. O tym, jakie to sposoby, dowiecie się z krótkiego filmu poniżej: 

      Jako dzieci nie kupujecie nowych sprzętów do domu. Nie są one aż tak potrzebne. Możecie za to „wyłapać” z kilku minut filmu rzeczy, które sami jesteście w stanie zrobić, aby zadbać o naszą zieloną planetę. 

       

      Wiecie czym jest energia? Co to oznacza, że mamy dużo energii? Pewnie powiecie, że to znaczy jak człowiek jest wyspany, zadowolony i zdrowy, prawda? To prawda. Człowiek może mieć dużo energii kiedy jest zdrowy, dobrze się odżywia, wysypia i pozwala swojemu mózgowi na odpowiednią ilość zabawy, pracy, nauki i odpoczynku.

      Na świecie jest też coś, co nazywa się źródło energii. Mamy energię wodną, słoneczną, wiatrową i elektryczną.  Ale co to jest? Posłuchajcie o dwóch rodzajach źródeł energii wybierając wspólnie z rodzicami jeden z dwóch filmików:

      FILM - ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII

      FILM - BYŁO SOBIE ŻYCIE

      Odpowiedzcie na pytania:

      1. Które źródła energii mogą się skończyć?
      2. Które źródła są nie do wyczerpania?

      Oj, to chyba było troszkę trudne. W ramach relaksu dla zdrowia zmęczonej głowy możecie wykonać z rodzicami piasek kinetyczny i... stworzyć z niego, co tylko chcecie.

           

      Prosty przepis znajdziecie tutaj: FILM . Przykłady zastosowania można podawać bez końca. Pewnie macie już ochotę wyjść na plac zabaw.. albo do piaskownicy. Bo my już strasznie tęsknimy za Wami i naszymi wspólnymi zabawami. Jeśli macie w domkach wiaderka, foremki, grabki.. a może po prostu widelce i łyżki – możecie bawić się piaskiem kinetycznym tak jak lubicie.

       

          

      A jeśli już zjecie wszystkie jajka z lodówki to nie wyrzucajcie papierowych opakowań. Możecie wykorzystać je do stworzenia eko-gąsienicy, eko-rybki… a może eko-krokodyla?!

      Opakowanie należy przeciąć na pół. Następnie pomalować farbkami, a oczy i czułki wykonać z drobnych elementów. Nie musicie mieć w domach gotowych oczek ani czułków. Oczy można zrobić z kuleczek plasteliny, a czułki z przeciętych na pół patyczków do czyszczenia uszu.

      Do wykonania eko-rybki potrzebujecie dodatkowo tylko sznurka. Opakowanie po jajkach należy pociąć na cząstki i pomalować. Po wyschnięciu rodzice na pewno pomogą Wam nawlec poszczególne części Waszych rybek na sznurek.

       

      Inną formą relaksu od wyjścia na spacer może być taki sposób: Poproście rodziców, by przygotowali np. w nakrętkach od butelek po wodzie różne ładnie pachnące przyprawy, które na pewno macie w domku. Każda przyprawa w osobnej nakrętce. Kolory nakrętek dowolne. Pobawcie się w zgadywanie, kto odgadnie nazwę przyprawy. Czy sól pachnie? A cukier? Hm... Trzeba troszkę się skupić. Niektóre zapachy są przyjemne, inne mniej. Ciekawe, kto kichnie prosto w nakrętkę z pieprzem.

      Pierwszy etap zabawy to wybór przypraw lub innych zapachowych (jadalnych) rzeczy dostępnych w domowej kuchni. Drugi etap to rozpoznawanie i nazywanie a trzeci... mieszanie! I zabawa zaczyna się od nowa.

       

      Nie śpimy z noskiem pod kołdrą jak ten piesek na obrazku. Zapraszamy do zabawy bliskich i bawimy się w Pomidora. Pamiętacie zasady? Na wszelki wypadek przypomnijmy: Stajemy przed kimś i zadajemy mu pytania lub rozśmieszamy. Ta osoba może tylko odpowiedzieć na jeden sposób – mówiąc słowo ,,Pomidor” i  nie może się śmiać. Będzie wesoło!

      W tym tygodniu możecie poruszać się trochę w nieco inny sposób. Może chcielibyście urządzić w domu wyścig żółwi? Przeprawić się przez rzekę lub zmienić w małego ninja?

      Spróbujcie. Wyścig żółwi polega na tym, że wspólnie z domownikami wybieracie w mieszkaniu stosownie większą przestrzeń. Na przykład przy samych drzwiach do pokoju może być START, a koniec dywanu pod oknem to META. Możecie ścigać się z rodzicami lub z rodzeństwem. Na czworaka! I pora na utrudnienie. Każdy żółw ma swoją skorupkę. Niech Waszą skorupką będzie mała poduszka, maskotka, woreczek wypełniony grochem. Coś, co niełatwo utrzymać na pleckach i jednocześnie szybciej się poruszać.

       

      Kolejna zabawa to przeprawa przez rzekę. Wyobraźcie sobie, że pokój to rwąca rzeka a Wy? Musicie przeprawić się na drugi brzeg skacząc po małych kamykach. Kamyki można „stworzyć” z poduszek, złożonego kocyka, średniej wielkości maskotki. Chodzi o to, aby nie było za łatwo. Baza może być przy drzwiach a drugi brzeg np. na kanapie. Uważajcie, aby nie wpaść w poślizg! Po każdym przejściu przez rzekę możecie zmieniać ustawienia „kamyków” tak, aby zabawa mogła trwać dłużej.

       

      Jeśli chcecie sprawdzić, czy umiecie trafiać do celu wystarczy, że weźmiecie wiaderko na piasek, kosz na zabawki lub pudełko po butach. Możecie ustawić je na dywanie a następnie celować do środka np. kulkami z gazety, małymi piłeczkami, woreczkiem z grochem lub niedużą maskotką. Spróbujcie:

      1. Na siedząco
      2. Na stojąco
      3. Z jednego i drugiego boku
      4. I z większej odległości

      Z tej zabawy można stworzyć w domu mini-zawody.

       

      W małego ninję możecie pobawić się jeśli tylko macie w domku stół. A zapewne macie. Do zabawy potrzebny jest kawałek sznurka. Poproście rodzica o owinięcie nóg stołu dokoła tak, aby stworzyć coś podobnego do pajęczyny.. ważne, aby stół był stabilny. Możecie teraz przechodzić nad i pod sznureczkami tak, aby nie zahaczyć o żaden z nich. Albo zahaczyć, ale tylko troszkę. To wcale nie jest takie łatwe.

       

       

       

      KARTY PRACY DLA CHĘTNYCH:

       

       

      Na koniec tematu o naszej planecie chcemy pożegnać się z Wami piosenką w kolorze... zielonym. Posłuchajcie: ZIELONA PIOSENKA.

       

      Jest jeszcze coś. Co prawda trudno ją znaleźć wśród traw ale warto próbować. Mamy na myśli czterolistną kończynę. Prawdopodobnie przynosi szczęście przez to, że rośnie jej tak mało wśród innych z trzema listkami. Wysyłamy Wam taką wirtualnie. Niech Wam przynosi szczęscie smiley