• Milumisie     • Kochane Milumisie

      Jesteście tam? Co u Was słychać? Wiemy, że czas kiedy wszyscy jesteśmy w naszych domach spędzacie bardzo wesoło i bardzo pracowicie. A skąd wiemy? Śpiewają o tym wszystkie ptaszki! Przesyłacie też do przedszkola zdjęcia, na których widać wasze uśmiechnięte buziaki i prace, które dzielnie wykonujecie. Czekamy na jeszcze więcej takich wiadomości od Was.
      Niedługo się spotkamy, a wtedy nad nami ukaże się piękna kolorowa tęcza i będziemy widzieli świat piękniejszy niż był kiedykolwiek. Rysujcie jak najwięcej tęczowych prac, zawieszajcie je na oknach, pochwalcie się swoimi pracami i przesyłajcie do nas.
      Przyszła już do nas wiosna, ale stawia dopiero nieśmiało  pierwsze kroczki. Kiedy wyjdziemy wszyscy z domów drzewa będą całe zielone, a wkoło zakwitnie mnóstwo kwiatów, mocniej przygrzeje słoneczko. Ale teraz jeszcze przesyłamy Wam zadania do zrobienia w domu. Na pewno każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Pomogą Wam w tym Rodzice.

       


      Z Wiosną przychodzi Wielkanoc

      Drodzy Rodzice. Za nami pierwszy temat, który zaproponowałyśmy do działań i zabaw z dziećmi. Dziękujemy za zaangażowanie w organizacji własnego domowego przedszkola. Teraz proponujemy kolejny temat. Wiosna to pora roku kiedy przyroda budzi się do życia, ale też nieodłącznie kojarzy się z pięknymi świętami Wielkanocą. Na początku przypomnimy  dzieciom zjawisko zmiany pory roku, a następnie wiosna zaprowadzi nas na spotkanie z Wielkanocą i wszystkim, co jest w tych świętach najpiękniejsze i bliskie dzieciom. Będą to święta inne, ale musimy zrobić wszystko, by były radosne i przyniosły nam dużo optymizmu. Tego wszystkim życzymy!
       

      Milumisie na pewno wiecie, że przyszła już do nas Pani Wiosna. Wiosna jest jedną z czterech pór roku. Tak to się już dzieje w przyrodzie, że mija czas i tak to właśnie zwykle się zaczyna: wiosna, lato, jesień, zima. I znów mija czas i po zimie przychodzi wiosna, po niej lato, jesień, zima. I tak moglibyście wyliczać bez końca. Jak będziecie starsi to dowiecie się, że dzieje się to dlatego, że Ziemia krąży wokół Słońca. Ale Wy dzieciaczki macie przecież dużą wyobraźnię, więc możecie sobie wymyślać różne sposoby na zjawienie się wiosny. Kto ma już propozycję? Może zjawiła się za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, może przyfrunęła balonem, a może przyjechała samochodem? A może przeszła pieszo! Posłuchajcie wiersza  i przekonajcie się sami.

      PRZYJSCIE WIOSNY

      Przyjście wiosny – Jan Brzechwa
      Naplotkowała sosna, że już się zbliża wiosna.
      Kret skrzywił się ponuro: - Przyjedzie pewno furą
      Jeż się najeżył srodze: - Raczej na hulajnodze.
      Wąż syknął: - Ja nie wierzę, przyjedzie na rowerze.
      Kos gwizdnął: - Wiem coś o tym, przyleci samolotem.
      - Skąd znowu - rzekła sroka - ja z niej nie spuszczam oka
      i w zeszłym roku w maju widziałam ją w tramwaju.
      - Nieprawda wiosna zwykle przyjeżdża motocyklem!
      - A ja wam tu dowiodę, że właśnie samochodem.
      - Nieprawda, bo w karecie!
      - W karecie? - Cóż pan plecie?
      Oświadczyć mogę krótko, że płynie własną łódką!
      A wiosna przyszła pieszo.
      Już kwiaty za nią śpieszą, już trawy przed nią rosną
      i szumią - Witaj wiosno!

       

       

      Tajemnica wyjaśniona, wiosna najzwyczajniej przyszła na piechotę, ale chyba tak jak i Wy uwielbia jeździć na rowerze. A co robiła Wiosna zanim do nas przyszła? Może spała sobie smacznie w swoim łóżeczku? Obejrzyjcie teraz film animowany, do którego wykorzystano prace plastyczne dzieci niewiele starszych od Was. A jakie dzieło z tego powstało zobaczcie sami. POBUDKA PANI WIOSNY

      A teraz posłuchajcie piosenki, a do śpiewania zaprasza Was Wiosna piękna i radosna. Słuchając  będziecie mogli też obejrzeć wiosenne krajobrazy i miejsca, w których zagościła.  WIOSNA WIOSENKA

      Musimy się  jednak upewnić czy na pewno jest z nami. Wysłuchajcie jeszcze jednej piosenki, a wtedy będziemy wiedzieć, czy znów PRZYSZŁA WIOSNA.

      Tak wiosna jest już z nami.
      Obudziła uśpione rośliny, powoli wokół  jest coraz bardziej  zielono i kolorowo od barw zakwitających kwiatów, krzewu forsycji, drzew owocowych. Dni są dłuższe a noce krótsze, słońce jest coraz wyżej na niebie i w ciepłe dni grzeje coraz mocniej. Jeszcze możemy odczuwać zimno, bo przecież przysłowie mówi że kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy trochę lata, ale takich zimnych dni będzie coraz mniej.       

      A w świecie zwierząt też zmiany. Obudziły się zimowe śpiochy, pamiętacie kto to taki? To między innymi niedźwiedzie, jeże, susły, nietoperze, borsuki, chomiki, żaby, węże. A ptaki? Ptaki, które odleciały na zimę do ciepłych krajów powróciły. Ciekawe czy wiecie jak wygląda skowronek? Jest malutki, niepozorny, nie chwali się kolorowymi piórkami ale jak śpiewa! Swoim donośnym śpiewem ogłasza zawsze jako pierwszy przyjście wiosny. Posłuchajcie teraz śpiewu skowronka.   LINK

                                                                
      Poproście rodziców o przeczytanie wierszyka. Słuchajcie uważnie, a rodzice porozmawiają z Wami zadając pytania: Czym wiosna ozdobiła łąki? Kogo ujrzała w polu? Kogo wiosna zobaczyła w lesie? O czym klekotał bocian? O czym zapomniała wiosna?

      Wiosna – Grażyna Koba
      Obudziła się wiosna tu i tam, rozrzuciła kwiatki wszędzie nam.
      Łąki kaczeńcami ozdobiła, a nad polami się zastanowiła.

      Kiedy świat cały malowała, skowronka w polu ujrzała.
      Piosenkę z nim zanuciła i gniazdo w trawie uwiła.

      W lesie zobaczyła kukułkę, o ciepłych krajach porozmawiała.                                            
      Nawrzucała do kosza fiołków i z powrotem na łąkę odleciała.

      Tam spotkała bociana, który klekotał już od rana:
      zbuduję na kominie gniazdo duże, a potem odbędę długie podróże.

      I kiedy tak wiosna sobie spacerowała, stara wierzba się nagle odezwała:
      Droga wiosno mam żal do ciebie,
      o wszystkich pamiętałaś tylko,  o moich kotkach zapomniałaś!

      Jakie jeszcze ptaki powróciły do nas ? Obejrzyjcie na obrazku, znacie niektóre z tych ptaków, spróbujcie je nazwać.  PTAKI

      To on powrócił do nas z dalekiej  strony, ma długie nogi i dziób czerwony. Dzieci śmiały się  kiedy go witały, a żabki płakały przez dzień cały. Kto to taki? Oczywiście, że wiecie. Lubicie przecież patrzeć na te duże piękne majestatyczne ptaki. A może chcecie posłuchać wywiad z bocianem?

              

      Teraz dzieciaczki czas na piosenkę. O boćku oczywiście! Słowa nie są trudne, więc od razu łatwo je zapamiętacie. Kle, kle, kle i śpiewamy!  BOCIAN                                                                           
                                                                               

      Wyobraźcie sobie, że początek wiosny to także kotki. Kotki zapytacie? To nic innego tylko wierzbowe bazie, ale domyślacie się skąd wzięło się to powiedzenie. Tylko patrząc na te szare kulki, chcemy je dotknąć i pogłaskać. Przypominają futro kotka. Może uda się Waszym Rodzicom zdobyć takie bazie, włożycie je do wazonu i będą Wam szeptać o Wiośnie i o zbliżającej się Wielkanocy.

       

       

      Milumisie, a teraz kilka propozycji dla małych artystów. Czas na plastyczne działania. Wiosenna stemplowanie.

       


       

      Do tej pracy możecie wykorzystać stempelki z gąbki, warzyw, kapsli, patyczków, wacików, kształtów wyciętych z grubej tektury a może z paluszków. Możecie połączyć techniki i część elementów wyciąć lub wydrzeć z papieru lub gazet i nakleić. Dobrze, gdy prace będziecie tworzyć na dużym papierze. Na waszej łące mogą zagościć bociany, których gotowe szablony możecie dowolnie wykorzystać w swojej pracy.
      SZABLON_BOCIAN

      Poniżej jeszcze kilka plastycznych inspiracji: tęcza z kolorowych pasków papieru (przyłączcie się do akcji TĘCZA), a gdy ich nie macie możecie sami pomalować biały papier farbami lub markerami oraz kilka propozycji wykonania wierzbowych bazi do wyboru. Dla chętnych również propozycja wykonania tulipanów z papieru. Przydadzą się do wielkanocnych dekoracji.   

      BAZIE


               

       

       

       

      Teraz wiosenna rozruszanka przy muzyce, ale nie będzie tak łatwo! Ale dla Was to przecież nic trudnego. Najważniejszy uśmiech na Waszych buziakach i nawet jak coś się nie uda na początku, potem będzie już doskonale. Zabawa będzie wymagała szybkiej orientacji i  poruszania się w poskokach do przodu, w bok, do tyłu. To jeszcze nie koniec. Kto pamięta i bez podpowiedzi pokaże prawą a potem lewą rękę, prawą nogę i lewą nogę. Udało się?
      To powodzenia!

       


       

                
       

      Kolejne zadania dla Was. Teraz usiądźcie wygodnie przy swoim stoliczku lub biurku. Potrzebne będą kredki lub mazaki. Będą to zadania dla sprawnej ręki i mądrej główki. KARTY DO WYDRUKU:
      KOLOROWANKA_SŁONECZKO
      HISTORIA_TULIPANA
      POKOLORUJ_WEDŁUG_KODU
      UŁÓŻ_HISTORYJKĘ

       


      Słuchajcie, słuchajcie dzieci. Co się dzieje! Ten słodki króliczek chce Wam coś powiedzieć. Rozmawiał właśnie z Wiosną. Powiedziała, że świetnie się spisaliście. Poradziliście sobie ze wszystkim  zadaniami, które przygotowała. Wiecie jak zmienia się przyroda, kiedy przychodzi. Nadeszła więc już pora na Wielkanoc. Wiosna zostawiła dla Was wiadomość.
      Wielkanocny list od Wiosny.

      "Drogie dzieci!
      Jestem Wiosna, zielona wiosna. Poznaliście mnie już trochę.
      Kiedy nadchodzę, to świąteczne dary w koszyku przynoszę.
      To jest zając, tu palemka, tu kurczaczek z barankiem mieszka.
      A na końcu pisaneczki: białe, żółte, malowane, na talerzu układane.
      Te dary świąteczne dziś tu przynoszę.
      O Wielkanocy Wam teraz opowiem.
      Posłuchajcie bardzo proszę.
      Podpisano: Wasza Wiosna"

      Tak więc drogie Milumisie posłuchajmy wielkanocnej opowieści. Na początek troszkę o tradycjach wielkanocnych. Tradycja to coś, co się powtarza i nie zmienia się od bardzo dawna. Tak jak zawsze z Wiosną przychodzi Wielkanoc.  Posłuchajcie piosenki, która Wam o tym opowie.

        

             W każdym domu za chwilę rozpoczną się wielkie przygotowania wielkanocne. Mama wyjmie z zakamarków szafy kurczątka, baranki, zajączki i obrus świąteczny, który może dostała jeszcze od swojej mamy. Posieje trawkę z owsa lub rzeżuchę. Zastanowi się czy upiec babę wielkanocną albo mazurka. Zawsze, kiedy zbliża się Wielkanoc to myślimy jak ozdobić jajka, bo przecież nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek. Na pewno miło będzie Wam słuchać  piosenki podczas ozdabiania pisanek z mamą a może z tatą. Poniżej znajdują się słowa piosenki.
       


       

      Pisanki, pisanki, jajka malowane
      nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.
      Pisanki, pisanki jajka kolorowe,
      na nich malowane bajki pisankowe.
      Na jednej kogucik, a na drugiej słońce,
      śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.
      Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdki.
      na każdej pisance piękne opowiastki.

       

      Zdobienie pisanek zajmie Wam dużo czasu, ale na pewno chcecie spróbować zrobić jeszcze inne ozdoby, które możecie potem wykorzystać dekoracji waszych domów. Czy podobają Wam się kontury kurczątek  wypełnione nasionami fasoli, kukurydzy i grochu? Możecie wykonać króliczki i kurki z rolek. Nie są trudne w wykonaniu, wystarczy kilka rolek, farba do pomalowania lub papier do oklejenia, pomponiki, oczka a jeżeli takich nie macie można narysować. A z wycięciem uszu i grzebieni nie powinniście mieć trudności. Mama może narysować, a Wy wytniecie.
       


      A może zrobicie  baranka, kurczaka i zajączka z kół? Jak zobaczycie na filmiku możecie też wykorzystać gotowe szablony. Pamiętajcie kontury szablonów wycinacie sami, ćwiczymy umiejętność wycinania. Poniżej znajdziecie dla chętnych propozycje jak można zrobić baranka oraz dla chętnych mamy link z kilkoma propozycjami wielkanocnych ozdób. SZABLONY DO WYDRUKU:
      SZABLON_ZAJĄC
      SZABLON_KURCZAK
      SZABLON_BARAN

       

       

      POMYSŁY NA OZDOBY WIELKANOCNE

       


                

      Być mądrym, to bardzo ważna rzecz. A czy zastanawialiście się kiedyś kto jest mądrzejszy, jajko czy kura i co z tego wynika ? Posłuchajcie uważnie i pomyślcie sobie, że jednak warto jest zawsze słuchać rad mamy i taty. Wiersz Jana Brzechwy "Jajko".


         
       

      Ciekawe, czy swojej mamy kury słuchały jajka, które postanowiły wystąpić w balecie na wielkiej scenie i czym się to skończyło. Obejrzyjcie filmik.
       

       


      A teraz zapraszamy do wielkanocnej wyliczanki-powtarzanki z zajączkami. Jest wersja łatwiejsza na początek, a potem trudniejsza do śpiewania z pomocą mamy lub taty.
       

      Na zielonej łące pasły się zające
      Na zielonej łące, raz, dwa, trzy,
      pasły się zające, raz, dwa, trzy.
      A to była pierwsza zwrotka,
      teraz będzie druga zwrotka:
      Na zielonej łące, raz, dwa, trzy,
      pasły się zające, raz, dwa, trzy.
      A to była druga zwrotka,
      teraz będzie trzecia zwrotka:
      Na zielonej łące, raz, dwa, trzy,
      pasły się zające, raz, dwa, trzy.
       
      Teraz kolejne zadania dla sprawnej ręki i mądrej główki.
      Potrzebne będą kredki, mazaki, nożyczki. Siadacie wygodnie przy biurku. Podczas kolorowania możecie się też położyć na podłodze na brzuchu. KARTY DO WYDRUKU:
      RYSUJ_PO_ŚLADZIE
      RZUCAMY_KOSTKĄ
      ZŁÓŻ_OBRAZEK_Z_CZĘŚCI
      PISANKI

       


       

       

      Nadszedł czas na wielkanocną rozruszankę.
      Możecie się teraz swobodnie poruszać przy piosenkach. Możecie podskakiwać, naśladować ruchem słowa, zaprosić do tańca domowników. Oto dwie propozycje dla Was.


         


       

      ŻYCZYMY WSZYSTKIM DZIECIOM I ICH RODZICOM ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT!