• Wirujące Brzdące

W ŚWIECIE OWADÓW

Witajcie Wirujące Brzdące! Bardzo za Wami tęsknimy i chętnie wybrałybyśmy się z Wami na wiosenny spacer. Szczególnie, że wraz z podmuchami cieplejszego powietrza powraca w przyrodzie ruch. Z ciepłych krajów przylatują ptaki, a na ziemi pojawiają się pierwsze kwiaty. Na nagrzanych słońcem ścianach domów zaczynają uganiać się muchy, a na bezlistne jeszcze gałęzie drzew i krzewów wpełzają biedronki. W słoneczne, spokojne dni można zobaczyć też pierwsze motyle. Widzieliście je już? W tym tygodniu przyjrzymy się razem niektórym owadom i temu, czym zajmują się one po wiosennej pobudce.

COŚ DLA GŁOWY

Obejrzyj film o owadach. Zapamiętaj jak najwięcej ciekawostek i nazw tych delikatnych stworzeń.

Owady to pokarm dla wielu zwierząt. Są też potrzebne na świecie z innych powodów. Dowiedzcie się DLACZEGO PSZCZOŁY I INNE ZAPYLACZE SĄ POTRZEBNE.

Niestety pszczół jest coraz mniej sprawdźcie CO ZAGRAŻA POŻYTECZNYM PSZCZOŁOM.

Czy wiesz już jak możesz pomóc pszczołom? Wymień kilka sposobów dbania o owady, które wymieniono w filmie.

Czy dla ratowania owadów posadzisz kwiaty na swoim balkonie lub w ogrodzie? Zachęcamy Cię do tego! Warto pobawić się w ogrodnika i wypełnić doniczki i grządki kwiatami.

Warto przyłączyć się ze swoją rodziną do akcji ADOPTUJ PSZCZOŁĘ.

Bądźcie na co dzień bacznymi obserwatorami przyrody, a dostrzeżecie takie cuda natury jak na przykład NARODZINY MOTYLA.

BAJKI I WIERSZE

Jan Brzechwa napisał bajkę o niesamowitych przygodach pewnego żuczka. Przesłuchaj bajkę ŻUK. Śledź tekst, który pojawia się na ekranie. Spróbuj przeczytać bajkę samodzielnie, zatrzymując filmik w odpowiednich miejscach.

Zastanów się jaką naukę ukrywa BAJKA O PIĘKNYM MOTYLU. Czy mrówka pomogła gąsienicy?

Obejrzyjcie przedstawienie BAJKA O GĄSIENICY, KTÓRA ZAMIENIŁA SIĘ W MOTYLA. Podoba Wam się taki teatr?

Posłuchaj co wydarzyło się na łące, gdzie spotkały się zwierzątka. Opowiedz rodzicom o czym była bajka.

Zobacz jak wyglądały URODZINY BIEDRONKI. Wykonaj ćwiczenie, które pojawi się po zakończeniu bajki.

Obejrzyj przygody, w których pojawia się MRÓWKA I KONIK POLNY. Jaki problem miał konik polny?

Wybrane wiersze poczytaj z rodzicami i wykonaj do nich ilustracje: WIERSZE O OWADACH.

WYKONAJ KARTY PRACY

Spróbuj samodzielnie uzupełnić tyle kart, ile zdołasz.

KARTY DLA 6 LATKA CZYTAJĄCEGO

KARTA DLA  6 LATKA

KARTA DLA 5 LATKA

ZABAWY Z LITERAMI

ZABAWY MATEMATYCZNE

Przeczytaj polecenie i wykonaj zadanie - ZBIORY.

Policzcie kropki - BIEDRONKI.

Dorysujcie mrówki w ćwiczeniu - MROWISKO.

Pograj z rodzicami, dziadkami lub rodzeństwem w GRY DLA BYSTRZAKÓW.

Zmierz się z SUDOKU OWADY I ŻUKI oraz SUDOKU MOTYLE.

Żeby nie skrzywdzić przypadkiem żadnego zwierzątka na łące, musimy ostrożnie się zachowywać i uważnie patrzeć pod nogi. Owady kryją się w nie tylko wśród kwiatów, ale także w trawie, drzewach a nawet ziemi. Potrenuj oczy licząc owady na łące i zapisując ile ukryło się ich w ćwiczeniu: WYŚLEDŹ GATUNKI.

COŚ DLA OKA I RĘKI

Przyroda zachwyca swoją różnorodnością, kolorami i wzorami. Wiemy, że prace plastyczne naszej grupy, były zawsze wyjątkowe i podziwiane tak samo jak cuda natury. Wykonajcie wszystkie zadania z tego działu. Starajcie się samodzielnie czytać wszystkie polecenia. Jeśli nie możecie wydrukować zadań zróbcie je na ekranie lub narysujcie samodzielnie.

URUCHOM WYOBRAŹNIĘ

Wykonajcie jedną z proponowanych poniżej prac plastycznych i przyślijcie na adres zdalni306@gmail.com

Wydrukuj MOTYL_SZABLON i stwórz wymyślony przez siebie gatunek motyla. Pod pokolorowanym obrazkiem spróbuj zapisać wymyśloną przez siebie nazwę owada. Możesz poprosić o pomoc rodziców.

Wybierz kilka kolorowanek owadów i starannie pokoloruj: KOLOROWANKI.

W pełnym skupieniu dokończ rysować pszczołę a następnie pokoloruj obrazek: DORYSUJ.

WŁĄCZ SPOSTRZEGAWCZOŚĆ

Z uwagą przyjrzyj się owadom i przypomnij sobie ich nazwy rozwiązując QUIZ OBRAZKOWY.

Zmierz się z ćwiczeniem: CIENIE.

Pomóż świerszczowi i połącz buty w pary w ćwiczeniu: POŁĄCZ W PARY PARY.

Wydrukujcie, wytnijcie i ułóżcie (jeśli nie macie takiej możliwości zróbcie to ćwiczenie na ekranie): PUZZLE.

Wiemy, że większość z Was, uwielbia grę Memory. W przedszkolu mamy dwie wersje tej gry. Pamiętacie jakie? Niestety nie wracamy jeszcze do przedszkola, dlatego proponujemy Wam wykonać własnoręcznie: MEMORY Z OWADAMI.

ROZGRZEJ RĘKĘ

Pomóżcie spotkać się żabkom, które uwielbiają jeść muchy i komary. Przejdźcie: LABIRYNT.

Sprawdźcie jakie zwierzątka ukryły się w ćwiczeniu: RYSOWANIE PO ŚLADZIE.

W następnym ćwiczeniu liczy się również Wasz pomysł, każda praca będzie inna: MOTYL I MROWKA.

SZLACZKI LITEROPODOBNE.

Przy tym zadaniu wyjątkowo dbajcie o staranność: NAUKA PISANIA LITEREK.

COŚ DLA CIAŁA

Wyjdźcie na spacer, na balkon, do ogrodu i poobserwujcie przyrodę. Jeśli traficie na owada zróbcie mu zdjęcie i prześlijcie do nas na adres zdalni306@gmail.com. Chętnie zobaczymy, jakie stworzenia spotkaliście podczas wyprawy na świeże powietrze.

Jak miło jest przebywać wokół kwitnących kwiatów i zielonych drzew. Skorzystajcie z wiosennej pogody i poruszajcie się na słońcu.

Wysoka trawa jest domem i schronieniem dla owadów, dlatego najlepiej nie kosić jej ani w ogrodzie, ani na działce. Beton zaś jest dobrym miejscem na rysowanie kredą. Możecie narysować na nim pole do gry w klasy i zagrać przypominając sobie cyfry. GRA W KLASY.

Bądź spokojny jak żabka! Poproś rodziców o włączenie nagrania. Wsłuchaj się w słowa i wykonuj polecenia. UWAŻNOŚĆ I SPOKÓJ ŻABKI.

COŚ DLA UCHA

Nauczcie się śpiewać piosenki związane z tematem owadów. Wiemy, że wszystkie Wirujące Brzdące mają talent do tańca. Spróbujcie ułożyć swoje układy taneczne do piosenek.

PIOSENKA - ŻABIE KROKI

PIOSENKA - MUCHA W MUCHOLOCIE

PIOSENKA - KOLOROWYM BYĆ MOTYLEM

Znacie bajkę „Pszczółka Maja”? Zachęcamy Was do oglądania! Posłuchajcie piosenki o tej najsławniejszej pszczółce świata. PIOSENKA - PSZCZÓŁKA MAJA.