• Wyprawka

    • Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa. Malucha cały czas czekają poważne zmiany w jego życiu, często trudne do zaakceptowania.

     Ale to co nowe, wcale nie musi być niedobre. Do trudnych sytuacji trzeba po prostu siebie i dziecko przygotować.

      

     UBIERANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

     Trzylatek rozbiera się i ubiera, zjada, myje się i sprząta z coraz mniejszą pomocą dorosłego. Najtrudniejsze do opanowania są drobne ruchy rąk. Na przykład, dziecko nie potrafi zawiązać sznurowadła, choć już jeździ na rowerku.

     Właściwe ubieranie dziecka do przedszkola jest szczególnie ważne w kształtowaniu jego samodzielności. Wygodne ubranie, które dziecko może łatwo rozpiąć, ściągnąć, zdjąć czy podciągnąć wpływa korzystnie na szybkość jego samodzielnych działań i poczucie osiągania sukcesu.

     UBIÓR 3-LATKA A SAMODZIELNOŚĆ W KORZYSTANIU Z TOALETY

     Dzieci sygnalizują swoje potrzeby fizjologiczne w ostatniej chwili i wtedy liczy się każda sekunda. Jeśli dziecko ma na sobie spodnie na gumkę to samo może je szybko ściągnąć i skorzystać z toalety. Natomiast, gdy ma na sobie spodnie dżinsowe, zapinane na metalowy guzik i suwak, to musi wykonać dodatkowo kilka trudnych dla niego czynności.

     Dzieci w przedszkolu myją ręce z podciągniętymi rękawami by ich nie zmoczyć. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy rękawy bluzeczek są odpowiednio luźne. Gdy są za ciasne i nie dają się podciągnąć dziecku bardzo trudno będzie ich nie zmoczyć.

     OBUWIE

     Najlepsze są kapcie na podeszwie antypoślizgowej, łatwe do wkładania. Buty do chodzenia po dworze powinny być wygodne i na tyle luźne by dziecko samodzielnie mogło włożyć do nich stopy, bez specjalnego wciskania. Najlepiej, gdy buty zapinane są na rzepy, bo wtedy dziecko samo potrafi je włożyć i zapiąć, czyli szybko staje się samodzielne.

     INNE UWAGI ODNOŚNIE UBIORU

     Wszystkie ubrania dziecka w przedszkolu powinny być podpisane (np. inicjałami), gdyż maluchy często gubią drobne części swojej garderoby, takie jak rękawiczki, szaliki, apaszki, a gdy kilkoro dzieci ma je takie same nie sposób ich rozpoznać.

     Należy przygotować ubrania „na wszelki wypadek” w podpisanym woreczku (majtki, skarpetki, rajstopki, koszulka, spódniczka, spodnie, torebka plastikowa na brudne ubrania). Zapasowa bielizna i ubranie są to rzeczy, które leżą w przedszkolu i są wykorzystywane, gdy zachodzi tego potrzeba.

     Dzieci powinny być ubierane na „cebulkę", ponieważ to najlepiej zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem.

     Wszystkie powyższe uwagi wypływają z doświadczenia pracy z dziećmi trzyletnimi. Mamy nadzieję, że będą one pomocne w przygotowaniu Państwa dziecka do przedszkola.

     WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA

     • kapcie – z antypoślizgową podeszwą, łatwe do zakładania (rzepy, gumka, klamerka)
     • piżama wciągana – podpisana góra i dół (warto od razu kupić dwie zmiany, będzie można wymieniać je do prania)
     • pościel – tzn. śpiworek 120x60 lub koc w poszewce 160x200, mała poduszeczka
     • ulubiona zabawka – najlepiej maskotka, która pomoże w trudnych chwilach
     • szczoteczka i pasta do zębów (oznaczyć pisakiem niezmywalnym lub lakierem do paznokci)
     • ubrania „na wszelki wypadek” w podpisanym woreczku (majtki, skarpetki, rajstopki, koszulki, spódniczka, spodnie, torebka plastikowa na brudne ubrania)
     • zapas gumek i spinek (warto kupić ich więcej, bo łatwo się gubią) – dziewczynka powinna mieć tak upięte włosy, by nie przeszkadzały jej w zabawie i jedzeniu
     • pudełko chusteczek higienicznych (wyciąganych "kostka")
     • opakowanie chusteczek wilgotnych