• Pytania i odpowiedzi

        • Drodzy Rodzice, wiemy jak ważne są pierwsze chwile dziecka w przedszkolu i jakie pojawiają się z tym obawy.  Dlatego spróbujemy odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania.

          • Ilu opiekunów jest w grupie maluszków?

          W maluszkach jest jeden lub dwóch nauczycieli na zmianę, pomoc nauczyciela oraz pracownik obsługi.

          • Czy posiłki przygotowywane są na miejscu, czy dostarczane przez firmę cateringową?

          Przedszkole posiada własną kuchnię, w której przygotowywane są wysokowartościowe, zbilansowane posiłki dostosowane do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym. Nasze posiłki

          • Czy leżakowanie jest obowiązkowe dla wszystkich dzieci?

          Dzieci w przedszkolu spędzają czas bardzo intensywnie. A ponieważ układ nerwowy dziecka nie jest w stanie funkcjonować „na wysokich obrotach” przez cały dzień, organizujemy leżakowanie, które jest formą odpoczynku, relaksacji przy spokojnej muzyce. Jeśli jednak dziecko nie potrzebuje w tym czasie spać, nie ma takiego przymusu. W czasie kiedy część dzieci zasypia, inne mogą odpoczywać na leżaczku słuchając muzyki lub bawić się przy stoliku. To także w jakimś stopniu pozwoli im zregenerować siły witalne.

          • Co wchodzi w skład wyprawki? Co trzeba przynieść?

          Rzeczy niezbędne: kapcie z antypoślizgową podeszwą, łatwe do zakładania (rzepy, gumka, klamerka); ubrania „na wszelki wypadek” w podpisanym woreczku;  pościel (śpiworek 120 x 60), mała poduszka, piżama; ulubiona zabawka – najlepiej maskotka, która pomoże w trudnych chwilach.

          • Czy są organizowane dni otwarte? Czy wcześniej można obejrzeć przedszkole?

          Tak, po wcześniejszym umówieniu. Nasze przedszkole można także obejrzeć w formie „Wirtualnego spaceru” oraz przeglądając zakładkę Aktualności i Filmy na stronie internetowej.

          • Czy będą spotkania adaptacyjne i jak są organizowane?

          Zajęcia adaptacyjne organizowane są po zakończeniu rekrutacji w ostatnim tygodniu czerwca (w ogrodzie) oraz w pierwszym tygodniu września (w sali).

          • Czy przedszkole posiada własny plac zabaw?

          Przedszkole posiada własny, bezpieczny i nowoczesny plac zabaw, na którym znajduje się dużo zieleni. Jest  podzielony na dwie strefy. Każdy z obszarów wyposażony jest w inny rodzaj zabawek i przyrządów. Jeden dla młodszych, drugi dla starszych dzieci. Jest to miejsce, które spełnia fantazje i marzenia każdego małego człowieka.

          • Czy dzieci codziennie wychodzą na dwór?

          Dbając o prawidłowy rozwój dzieci, przedszkolaki przynajmniej raz dziennie wychodzą na świeże powietrze. Brak wyjścia na plac zabaw może być spowodowany jedynie bardzo niekorzystnymi warunkami pogodowymi lub zanieczyszczeniem powietrza (smog). Gdy nie uda się wyjść na zewnątrz, organizujemy więcej zabaw ruchowych np. w dobrze wyposażonej sali ruchowej.

          • W jakich godzinach można przyprowadzać dzieci? Czy są to sztywne godziny?

          Dzieci przyprowadzane są do godziny 8.30. Natomiast w godz. 15.00-17.00 przewidziany jest odbiór dzieci.  W wyjątkowych sytuacjach (np. wizyta u lekarza) należy poinformować personel przedszkola o innym czasie przyprowadzenia lub odbioru dziecka z placówki.

          • Co dziecko musi umieć? W jakim zakresie powinno być samodzielne?

          Każde dziecko inaczej odnajduje się w przedszkolnej rzeczywistości. Jest to uwarunkowane wieloma czynnikami (posiadanie rodzeństwa, uczęszczanie wcześniej do żłobka). Dziecko rozpoczynające edukację przedszkolną powinno być w miarę samodzielne w czynnościach samoobsługowych, takich jak: korzystanie z toalety, jedzenie łyżką i widelcem, picie z kubka, zakładanie butów oraz innych części garderoby. Oczywiście panie wspierają dzieci i pomagają w wykonywaniu tych czynności. Ważne jest dostosowanie ubioru dziecka w taki sposób, aby był nie tylko wygodny, ale łatwy do samodzielnego założenia (np. buty na rzepy, spodnie dresowe lub leginsy, suwaki zamiast guzików).

          • Jakie zajęcia dodatkowe organizowane są w maluszkach?

          Ze względu na adaptację, która przebiega w sposób dostosowany do każdego dziecka (jedni przechodzą ten okres szybko i płynnie, natomiast inni potrzebują więcej czasu), jest ona na pierwszym miejscu. Dopiero potem włączamy dodatkowe zajęcia. Maluszki korzystają raz w tygodniu z umuzykalnienia z panią rytmiczką. W kolejnym roku dochodzą zajęcia taneczne.

          • Czy można zostawiać wózek?

          Niestety w przedszkolu nie ma wózkarni. Hulajnogi i rowerki można zostawić na placyku przed wejściem.

          • Czy przedszkole jest otwarte cały rok?

          W przeciwieństwie do szkoły, przedszkole jest placówką nieferyjną i funkcjonuje cały rok z przerwą wakacyjną w wybranych tygodniach lipca i sierpnia, ustalaną każdego roku.  W okresach okołoświątecznych z uwagi na zmniejszoną liczbę uczęszczających dzieci zajęcia organizowane są w grupach łączonych.

          • Czy przedszkole zapewnia opiekę logopedy?

          Przedszkole zatrudnia logopedę, który w maluszkach prowadzi grupowe zajęcia logorytmiczne, artykulacyjne, słuchowe i oddechowe. Dzieci wymagające opieki uczestniczą w indywidualnej terapii logopedycznej.

          • Czy w przedszkolu jest pielęgniarka?

          W przedszkolu nie ma pielęgniarki. Nie podajemy dzieciom też żadnych lekarstw. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia dziecka udzielamy pierwszej pomocy, informujemy rodziców, a jeśli jest taka potrzeba wzywamy pogotowie ratunkowe.

          • Czy przedszkole posiada monitoring?

          Dla zapewnienia bezpieczeństwa budynek wyposażony jest w system kamer zewnętrznych i wewnętrznych oraz zintegrowany system domofonów przy trzech wejściach do przedszkola.

          • Jaka jest idea pracy przedszkola?

          Przedszkole „Mali Optymiści” – jak sama nazwa wskazuje – za cel główny stawia wychowanie młodego pokolenia optymistów. Osób, które są szczęśliwe, bo wierzą w swoje możliwości, nie obawiają się podejmowania trudu, szukają spełnienia swoich celów. Program „Optymistyczne Przedszkole Królestwo Dzieci” oparty jest na teorii Martina Seligmana zaliczanego do grona najbardziej wpływowych psychologów XXI wieku.  Bardzo ważne jest dla nas podmiotowe traktowanie i szacunek do dziecka, rozpoznawanie i zaspokajanie jego potrzeb oraz zapewnienie mu pełnego bezpieczeństwa.

           

          Jeżeli chcielibyście Państwo jeszcze o coś zapytać zachęcamy do kontaktu
          telefonicznego 22 834 82 13

          lub mailowego p306@eduwarszawa.pl