• Wesołe Iskierki

     • Witamy nasze Wesołe Iskierki!

      Jesteśmy z Wami myślami i wysyłamy do Was Iskierkę przyjaźni przez Internet.

       
       

      Pamiętacie? Iskierka to taki wymyślony, mały, przyjazny ognik przyjaźni, który wędrował z jednej rączki do drugiej. Zostawiał każdemu z nas dobry humor na cały dzień. Możecie w domu teraz robić „Iskierkę przyjaźni” ze swoją rodziną. Wystarczy złapać się za ręce i przekazywać uścisk dłoni, ale najpierw czarodziejskie zaklęcie:

      „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech szybko powróci do mych rąk”

      Jak tak każdy siedzi sobie w swoim domku (pewnie rodzice powiedzieli Wam dlaczego) to się trochę tęskni, co? My za Wami bardzo tęsknimy. Zabawki pewnie też czekają na dzieci, plac zabaw, kredki... No i nasze kryształy, które miały się pojawić. Nie martwcie się, niedługo się spotkamy.

      Tymczasem w domu możecie robić wspólnie z rodzicami lub samodzielnie różne zadania, ćwiczenia, zabawy na przykład o Wiośnie. Jeśli zerkniecie za okno, to z pewnością zauważycie zmiany jakie zaszły od momentu, kiedy ostatnio cały przedszkolny plac zabaw był przysypany śniegiem.

       

      Na początek obejrzyjcie sobie filmik z wiosennego spaceru

      Następnie obejrzyjcie filmik edukacyjny i porozmawiajcie z rodzicami o nowej porze roku. O tym co się zmieniło w pogodzie, jakie zwierzęta obudziły się z zimowego snu, kto wrócił z ciepłych krajów. 

      Dla chętnych: poszukajcie w książeczkach w domu Pani Wiosny i jej oznak. Może gdzieś znajdziecie krokusa, bociana lub "bazie - kotki".

       

      Myślę, że wędrująca po okolicy Pani Wiosna Chętnie posłucha jak śpiewacie piosenkę o niej.

      Link do piosenki oraz poniżej słowa LINK

      Królewna wiosna

      1.Wiosna pogodna i wesoła,
      Skacze w kaloszach przez kałuże.
      Czasem uśmiechnie się do słonka,
      Czasem pobuja się na chmurze.
      Ref: Wiosno, wiosno cieszy się ogród, pole i las.
      Wiosno, wiosno śliczna królewno witaj wśród nas.


      2.Wiosna na trąbce gra pobudkę,
      Śpiochy wstawajcie bo już pora.
      Budzą się misie, żaby, jeże,
      Wszystko w zielonych jest kolorach.
      Ref: Wiosno, wiosno cieszy się ogród, pole i las.
      Wiosno, wiosno śliczna królewno witaj wśród nas.

       

       

      Wspólnie z rodzicami lub z rodzeństwem zróbcie konkurs Wiedzy o wiośnie i rozwiążcie zagadki. LINK

       

       

      Między różnymi aktywnościami możecie zrobić sobie przerwę na zabawę ruchową. Pamiętacie naszą zabawę z rączkami?

       

      Możecie też pobawić się w Bociana i żaby” - Mama lub Tata są bocianem i chodzą po domu stawiając nogi jak bocian i wyciągają szyję by upolować żabkę. Dziecko jest żabką i skacze nieopodal. Na hasło bociana: Raz, dwa trzy bocian patrzy żabka musi albo się ukryć albo zastygnąć, bo w tym czasie bocian prowadzi szczególnie baczną obserwację. Jeden fałszywy ruch i żabka złapana.

      Inną zabawą mogą być Kałuże” – na podłodze w domu rozkładacie coś co może przypominać kałuże (poduszki, kartki papieru) i przeskakujecie przez nie, by nie „zamoczyć” nóg. Powodzenia

       

       

      A teraz możemy poćwiczyć nasz mózg w grze Pamięć” – polegającej na odszukiwaniu par takich samych obrazków. LINK

      Dla chętnych – na małych karteczkach narysujcie rysunki np. 2x słoneczko, 2x serduszko, 2x uśmiech, 2x domek itd. i zróbcie własną grę.

       

       

      A propos pamięci ... Kto pamięta zasady gry w Kółko i krzyżyk? Została przygotowana dla Was specjalna plansza na której możecie grać. POBIERZ

      Nie trzeba rysować koniecznie znaczków kółeczka i krzyżyka. Możecie posłużyć się klockami. Jeden gracz ma na przykład klocki w kolorze niebieskim, a przeciwnik w czerwonym i ustawiamy na planszy. Pamiętajcie, wygrywa ten kto pierwszy ustawi trzy w jednym rzędzie. Trzymam kciuki.

       

       

      Pamiętacie nasze przedszkolne spacery? Przechadzki z rodziną, rodzeństwem? Na pewno każde z Was widziało najbardziej żółty krzaczek wszechczasów - to forsycja. Aby ją namalować nie trzeba wychodzić z domu po gałęzie. Malowanie gałązkami można zastąpić malowaniem np. drewnianym patyczkiem. Może to być zwyczajny patyczek do czyszczenia uszu. Potrzebujecie żółtej i brązowej farby, jednak (sprawdziłyśmy to!) wystarczyć może rozmieszana z wodą kawa (pięknie pachnie) i… musztarda. Do dzieła i miłej zabawy.

       

      Językowa gimnastyka

      Czy miś mruczy tak samo jak kot? A może mruczą zupełnie inaczej? Wspólnie z Rodzicami możecie przećwiczyć teraz, jak kląskają, mruczą, syczą i parskają różne literki. Czy język może „kicać” po ząbkach jak mały, puchaty zajączek? A może umiecie dotknąć językiem nawet czubek nosa? Spróbujcie, może być zabawnie.

       

       

      W naszej grupie nie brakuje znawców przyrody i świata zwierząt. Dlatego pomyślałyśmy, że na Wiosnę chcielibyście dowiedzieć się, jak to się dzieje, że motyle, które widzimy przez okno w ogóle do nas zawitały. Być może część z Was tego nie wie, ale nawet najpiękniejszy motyl był kiedyś kluseczkowatą larwą. Sami zobaczcie – w taki sposób rodzą się wszystkie motyle świata

       

      Wiosna przynosi nam wiele nowych, świeżych i wesołych kolorów. Za jakiś czas zobaczymy jeszcze więcej zmian w przyrodzie za oknami. Być może niektórzy z Was mieli już okazję powąchać hiacynta, podlać wodą doniczkowego narcyza… Ale może nie wszyscy mieli okazję zmienić kolor wiosennego kwiatka. Czy wiedzieliście, że kolor wody, którą pije roślinka wpływa na barwę jej kwiatów, a czasem również barwę liści? Zaproponujcie Rodzicom mały eksperyment. Nie kupujcie kwiatów. Wystarczy, że zajrzycie do lodówki i znajdziecie… kapustę pekińską. Do eksperymentu potrzeba farb lub atramentu w ulubionym kolorze. Liść kapusty wkładamy do szklanki z zabarwioną wodą i odstawiamy na słońce.

       

       

      I na koniec coś dla naszych małych filozofów

      Pomyślcie, co takiego mogłoby się wydarzyć, gdybyśmy nie wiedzieli, co się działo wczoraj? Wczorajszego dnia nie było. Czy potraficie to sobie wyobrazić? Kogo spotkaliście wczoraj? Mamę, tatę a może młodszego brata, który wyszedł z pokoju obok? Pomyślcie czy to spotkanie było dla Was ważne. Wspólnie z Rodzicami porównajcie czy myślicie podobnie. Na pewno ważne są dla Was te same rzeczy.

       

      Dla Rodziców (zatrzymanie się w biegu, relaks, ciekawe zadania i inspiracje dla Dzieci i dorosłych)

       

       

      Dla chętnych bystrzaków:

      • Policz ile czego jest na obrazku? Bociek
      • Do ozdobienia wedle uznania Motylek
      • Popraw po śladzie i pokoloruj Tulipan
      • Zaprowadź żabki do muchy Labirynt