• Milumisie

     •  

      Kochane Milumisie! Witajcie w kolejnym naszym spotkaniu!

      Popatrzcie teraz na obrazek. Czy widzicie kogoś znajomego? Tak! To nasze szczęśliwe dzieci odpoczywające w miejscu tak pięknym, że może się aż przyśnić. Ich buziaki uśmiechają się, ponieważ cieszą się, że są razem i bardzo się lubią. Ale czy tylko dlatego? Czy były tam same? Może zobaczyły coś i poznały kogoś, kto sprawił im tyle radości i dumy, że wiedzą teraz dużo więcej? To bardzo ciekawe. Poznajmy wspólnie tę tajemnicę. Zapraszamy na wielką przyrodniczą wyprawę by odkrywać..

       

      Tajemnice łąki

      Tak Milumisie! W naszej wyprawie kierujemy się na łąkę. Postaramy się poznać i zobaczyć wszystko to, co nasza dziewczynka i chłopiec z obrazka, a wtedy szeroki uśmiech mamy zapewniony. Gotowi? A więc wyruszamy!

       

      Łąka wielu ma mieszkańców

      Na początku dowiemy się jakich mieszkańców ma łąka. Znalazło tu swoje miejsce do życia wiele rodzajów roślin, a także zwierząt. Stojąc na brzegu łąki zobaczymy, że teren łąki porastają zielone trawy. A co jeszcze? Zachwycą nas kolory, czyli inaczej barwy kwiatów, ich kształty i poczujemy ich niesamowity zapach. Rozmarzyliście się? My tak! A to jeszcze nie wszystko. Musimy być tylko bardzo cichutko. Wśród roślin zauważymy niezwykłe poruszenie i usłyszymy różne dźwięki. Coś lata, coś spaceruje na kwiatku, coś pełznie, skacze, przebiega lub kryje się w trawie? Łąkę zamieszkują owady, płazy, ptaki i inne małe zwierzątka. Niektóre z nich poznamy bliżej w dalszej części naszej wyprawy. Wszystkich chyba nie dalibyśmy rady, tyle ich występuje w przyrodzie.

      Obejrzyjcie teraz film ŁĄKA, w którym zobaczycie, co nas czeka podczas naszej wyprawy. Wsłuchajcie się w dźwięki pięknej muzyki i uważnie patrzcie.

      Kto z Was chce jeszcze się więcej dowiedzieć może obejrzeć film WĘDRÓWKI SKRZATA BORÓWKI. Skrzat Borówka i jego przyjaciółka Koniczynka zapraszają Was na swoją opowieść o łące. Dowiecie się na przykład, że łąka może być też miejscem, gdzie pasą się krowy, konie i inne zwierzęta.

      Mamy nadzieję, że humor Wam dopisuje, ale żeby było jeszczeweselej posłuchajcie zabawnej piosenki. Możecie nauczyć się refrenu i potrenować śpiewanie:

      Bąki z łąki i biedronki i puchate, grube trzmiele.

      Muszki, muchy, małe pszczółki.

      To planety przyjaciele.

         

      Posłuchajcie teraz wierszyka, który też Wam opowie o łące. Słuchając, usłyszycie nazwę boża krówka. Co to za zwierzak zapytacie i krowa siedzi na kwiatku? Wyobraźcie sobie, że tak bardzo dawno temu taką nazwę nadano biedronce siedmiokropce. 

       „Łąka” I. Salach

      Łąka tylu ma mieszkańców
      zwierząt, roślin kolorowych.
      Tu motylek, a tam pszczółka
      tutaj kwiatek – o różowy!
      Z kopca wyszedł krecik mały
      obok niego idzie mrówka.
      Na rumianku w krasnej sukni
      przycupnęła boża krówka
      Nad tą łąką kolorową
      bal wydały dziś motyle.
      Zapraszają wszystkie dzieci
      więc zatańczmy z nimi chwilę.

      Kto czuje się zaproszony na BAL NA ŁĄCE? Prosimy do słuchania piosenki i tańca.

       

      Zagadki dla Milumisiów

      Milumisie! Wiemy, że uwielbiacie zagadki. Teraz przed Wami zadanie. Podwójna porcja zagadek. W tych zagadkowych wierszykach poznacie nazwy zwierząt zamieszkujących lub bardzo lubiących odwiedzać łąkę. Powodzenia!

       

      Dmuchawce, latawce i wiatr

      Łąki mogą czarować nas różnymi kolorami w zależności jakie gatunki roślin znalazły tam swoje mieszkanie. Teraz niewątpliwie królem wielu łąk i nie tylko jest kolor żółty i roślina, którą nazywamy mniszkiem pospolitym albo mniszkiem lekarskim. Właściwie to wszyscy nadają jej nazwę mlecz, może dlatego, że zawiera ona w swoich liściach mleczny sok, który po zerwaniu brudzi ręce, więc trzeba trochę uważać. Z kwiatów tych można zrobić piękny wianek na głowę. Zapytajcie mam, czy kiedyś uwiły sobie taki wianek, a może zrobiła to babcia. Roślina ta ma też pewne zalety, ale powiemy sobie o tym za chwilkę.

      Przyjrzyjcie się tej puchatej kulce. To mniszek po przekwitnięciu kwiatostanu zamienia się w delikatnego białego dmuchawca. Wystarczy niewielki wiatr, a nasz dmuchawiec rozlatuje się i poszczególne nasionka na białych niteczkach jak latawce, odlatują, pokonując bardzo duże odległości. Stąd też na trawnikach w miastach i na działkach możecie zaobserwować tę roślinę, bo jej nasionka przyleciały z wiatrem. Z dmuchawcami związana jest doskonała zabawa, w którą wszystkie dzieci i nawet dorośli lubią się bawić. Zrywamy łodyżkę z dmuchawcem. Następnie nabieramy dużo powietrza nosem i z całej siły wypuszczamy powietrze na dmuchawiec. Wygrywa ten, kto zdmuchnie jak najwięcej nasionek.

      Rosną sobie kwiatki na łące

      Popatrzcie Milumisie! Teraz łąka czaruje nas innymi barwami. Białe rumianki z żołtymi środkami, czerwone maki, niebieskie chabry. Na bardziej mokrych łąkach moglibyśmy zobaczyć też żółte kaczeńce i błękitne niezapominajki, które mówią nie zapomnij o mnie.

         

      Nie możemy zapomnieć też o pięknym malutkim kwiatku, który nazywamy stokrotką. Posłuchajcie wierszyka.

      Stokrotka D.Gellner
      Zakwitła wśród trawy różowa stokrotka.
      Uśmiecha się do niej każdy, kto ją napotka.
      Nie przygnieć stokrotki, nawet gdy się potkniesz.
      Gdy to Ci się zdarzy, przeproś ja stokrotnie.

      To oczywiście nie wszystkie rośliny kwiatowe, które mogliśmy zobaczyć, poznać ich nazwy, barwy i kształty. Szkoda tylko, że nie możemy ich teraz dotknąć i powąchać. Ale przecież przyda się do tego Wasza wyobraźnia. A jakie jeszcze nazwy kwiatów moglibysmy wymienić? Proszę bardzo. To koniczyna, jaskry, dzwonki, powoje, wyka, cykoria, krwawnik, dziewanna i jeszcze wiele innych. Jak wyglądają te KWIATY_ŁĄKI zobaczcie na planszy.

       

      Czy na łące można znależć zdrowie i urodę?

      Tak! To prawda! Na łące można znaleźć zdrowie i urodę. Jak to się dzieje zapytacie? Na łąkach rośnie wiele roślin, które mają cudowne właściwości lecznicze i człowiek już od wielu lat wykorzystuje je dla swoich potrzeb. Jak nazywają się te rośliny? To miedzy innymi mniszek lekarski o którym już sobie opowiadaliśmy i rumianek, którego kwiatki możecie zobaczyć na zdjęciu wśród maków i chabrów. Ale jeszcze szałwia, nagietek, pokrzywa, babka lancetowata, skrzyp, dziurawiec, mięta, łopian i dziurawiec. Rośliny te wspomagają leczenie różnych chorób i dolegliwości. Są składnikiem lekarstw w postaci tabletek, syropów i maści, a także herbatek do picia. W medycynie leczenie takie nazywamy ziołolecznictwem. Są też składnikiem wielu kosmetyków potrzebnych do dbania o urodę czyli kremów, toników, mleczek, maseczek. Zapytajcie o szczegóły swoje mamy. Niektóre z tych roślin wykorzystywane są też w kuchni i dodawane do różnych potraw.

      Obejrzyjcie jeszcze FILMIK.

      Zadania prosto z kwiatowej łąki

      Teraz kochane Milumisie przed Wami kilka zadań do wyboru. Macie na pewno już przygotowane kredki, mazaki, nożyczki. Miłej zabawy!

      DESZCZ_NA_ŁĄCE - kreślenie po śladzie     

      BIEDRONKI - kreślenie kół po śladzie

      ODSZUKAJ_DROGĘ - labirynt

      SUDOKU_KWIATKI

      KWIATEK_I_JEGO_CIEŃ - połącz linia w pary

      KOLOROWANKI

      SZABLON_KWIATKA - pokoloruj, wytnij samodzielnie, naklej na kartkę, dorysuj łodygi, liście

       

      Ile kropek ma biedronka?

      Podczas naszej wędrówki po łące poznaliście już rośliny tam rosnące, a teraz zaczynamy spotkanie z innymi mieszkańcami łąki. Zaczynamy od biedronki, którą uwielbiają wszystkie dzieci i Wy na pewno też ją lubicie. Popatrzcie jak szeroko uśmiecha się do Was. Po prostu słodziak! A ile kropek ma biedronka? Podobno siedem i dlatego biedronkę, którą można spotkać na kwiatkach i listkach w Polsce nazywamy biedronką siedmiokropką a potocznie pamiętacie? Tak, bożą krówką. Biedronka jest bardzo pożytecznym owadem, ponieważ żywi się mszycami, które niszczą rośliny. Obejrzyjcie teraz film, w którym przyjrzycie się z bliska ile kropek ma biedronka ale także zobaczycie jakie pokonuje trudności przemieszczając się po roślinach. Siłaczka z niej jakich mało!

                               

      Biedronka ma kropki w czarnym kolorze, ale dlaczego mam mieć czarne, jak mogę mieć białe – pomyślała pewna biedronka i postanowiła zabrać kropki muchomorkowi. Posłuchajcie to PIOSENKA opowiadająca o tej zabawnej historii.

      Czy czarne, czy białe to zawsze kropeczki, a że biedroneczki są w kropeczki i bardzo chwalą to sobie, posłuchajcie w następnej piosence.

      Poznaliśmy biedronkę, która zamieniła kropki, ale była też biedronka, która zgubiła swoje kropki. Trudno! Zdarza się każdemu. Pamiętacie, o co prosiłyśmy! Nie płaczemy tylko szukamy, a na pewno zguba się znajdzie. Spróbujcie nauczyć się wierszyka na pamięć. Sprawdzicie też swoją znajomość dni tygodnia.  

      Jak biedronka zgubiła kropki… W. Chotomska
      W poniedziałek bardzo rano pierwsza kropka wpadła w siano.
      Drugą kropką wiatr we wtorek  grał w siatkówkę nad jeziorem.
      W środę kos dał swoim dzieciom do zabawy kropkę trzecią.
      W czwartek czwarta z siedmiu kropek w świat ruszyła autostopem.
      Piąta kropka w piątek rano wpadła w studnię cembrowaną.
      Szóstą kotek wziął w sobotę i nie oddał jej z powrotem.
      A ta siódma przy niedzieli spadła w mieście z karuzeli.

      A na już prawie koniec biedronkowej opowieści jeszcze jedna zabawna piosenka o tym, że choć nie ma ogonka, ma za to piegi od słonka BIEDRONKA.

      A kto jeszcze ma siłę to zapraszamy na:

      Plastyka z biedronką

      Do wykonania naszej biedronkowej pracy potrzebny będzie kawałek brązowego lub czarnego papieru, kawałki zielonego i czerwonego, mazak czarny, klej, nożyczki. Przyjrzyjcie się uważnie i sami już wiecie co robić. Z wycinaniem pasków świetnie dacie sobie radę, owale też nie powinny sprawić trudności. Można też wyciąć biedronki okrągłe, odrysowując kształt od szklanki. Poniżej jeszcze dwie propozycje. Biedronka z kół oraz można poćwiczyć rysowanie z wierszykiem.

      BIEDRONKA Z KOŁA  

      RYSOWANE WIERSZYKI

      Bajkowe motyle nad łąka fruwają

      O! Popatrzcie! Odleciała biedronka, a na jej miejsce na kwiatku przysiadł motyl i zachwyca wszystkich swoimi barwnymi skrzydłami. Usiadł, by zjeść troszkę nektaru kwiatowego i nabrać sił przed dalszym lotem nad łąką.

      „Motylek” A. Przemyska

      Motylek lekki fruwa nad łąką
      w dole są kwiaty w górze jest słonko.
      Motylek lekki w trawie się błąka
      myśli że kwiaty to małe słonka.
      Fru, fru, fiu, fiu, wesoło, wesoło mu.
      Fru, fru, fiu, fiu, wesoło, wesoło mu.
      Motylek lekki fruwa nad łąką
      w dole są kwiaty w górze jest słonko.
      Motylek lekki fruwa nad światem
      myśli że słońce jest dużym kwiatem.
      Fru, fru, fiu, fiu, wesoło, wesoło mu.
      Fru, fru, fiu, fiu, wesoło, wesoło mu.

      Jak piękne są motyle i jak poruszają się między kwiatami możecie zobaczyć na filmie. 

          

      Czy wiecie, że motyl zanim stanie się obiektem zachwytów musi przejść zadziwiające zmiany. Widzieliście na pewno kiedyś na listku pełzającą tłuściutką gąsienicę? To właśnie gąsienica zmienia się w poczwarkę, by po upływie kilkunastu dni zamienić się w cudnego motyla. Jak to wygląda obejrzyjcie FILM.

      Zauważyliście na pewno, że kolory skrzydeł motyla przypominają barwy kwiatów, liści albo kory drzew. Nieraz jak motyle siedzą na kwiatku bez ruchu to trudno je zauważyć. Posiadają więc zdolność kamuflowania się w celu ukrycia się przed niebezpiecznymi dla nich ptakami. Możecie o takim zdarzeniu posłuchać w opowiadaniu o czterech motylkach, które pokonały w ten sposób wronę. Tą i jeszcze historię pewnej gąsienicy, która nawet jak zamieniła się w motyla uważała się za brzydką znajdziecie w utworach O_MOTYLACH.

      A teraz przed Wami PIOSENKA o motylach. Zapraszamy do zabawy! Tylko nie odlećcie za daleko, bo dalsza wyprawa przed nami.

       

      Każda pszczółka jest bardzo pracowita

      Motylek odleciał. Już siadł na innym kwiatku. Ale za to pojawiła się pszczółka. Już dzielnie poszukuje nektaru i pyłku kwiatowego. Potem uda się do swojego ula, by za chwilę wrócić z powrotem. Tylko teraz SŁYCHAĆ, że nad łąkę zabrała ze sobą swoje koleżanki pszczółki. Posłuchajcie teraz wierszyka i powiedźcie komu potrzebna i dlaczego jest praca pszczół.

       

      „Pracowite pszczółki”  O. Adamowicz

      Pszczoła to jest owad mały, ale za to doskonały.
      Ona w ulu dom swój ma i pracuje tam co dnia.
      Zapyla kwiaty, ciężko pracuje, ludzi miodkiem obdarowuje.
      W lesie, w powietrzu czy też na łące,
      możemy spotkać pszczółek tysiące.
      Ciągle latają, nektar zbierają i wiele siły do pracy mają.
      Z zebranym nektarem z kwiatka każdego
      wracają pszczółki do domu swojego.
      Każda ta pszczółka jest pracowita, żadna nie próżnuje,
      produkuje dla nas miodek i ciężko pracuje.
      A my miodek ten lubimy, szybko go zjadamy,
      przez co zdrowsi się czujemy i dobre humory mamy.

      Posłuchajcie teraz wesołej piosenki o pewnej pszczółce o imieniu Ulka. Choć jest bardzo zapracowana znajduje czas na wesoła zabawę.

           

      Uwaga! Uwaga! Kto z Was wie jak ma na imię najbardziej znana z wszystkich pszczółek? Tak, zgadza się. To Maja. Może oglądaliście film o pszczółce Mai. Ten film powstał dawno temu, że oglądali go jeszcze chyba Wasi dziadkowie jak byli może troszkę starsi od Was. W kolejnej piosence pszczółka Maja pokaże Wam miejsca, w których lubi przebywać, a jest tam bardzo pięknie. Zobaczycie też jej przyjaciół. Oto  PSZCZÓŁKA MAJA.  

      A dla tych z Was, którzy lubią tańczyć zapraszamy na taniec razem z pszczółką Mają:

          

       

      Praca prosto z ula

      Do wykonania tej pracy potrzebny będzie papierowy talerzyk, ale można go zastąpić kołem z kartonu. Skrzydełka może narysować mama, a Wy wytniecie. Jak nie posiadacie czarnych wyciorów, to można je zastąpić paskami z papieru. Górną część pasków na czułki można nawinąć na kredkę.

      Do wykonania tych pszczółek potrzebne są drewniane patyczki takie jak do lodów. Naklejane je na przemian na tekturkę. Ale możecie je zastąpić paskami papieru. Skrzydełka można wyciąć z kalki technicznej albo z papieru pergaminowego lub może będziecie mieli inny pomysł.

       

      Kto tak pięknie gra?

      Milumisie! Teraz przed Wami koncert muzyczny. Koncert odbędzie się na łące, bo tam żyją te owady. W koncercie tym będzie brało udział trzech solistów czyli pasikonik, konik polny i świerszcz. Dźwięki, które wydają nazywamy cykaniem. Spróbujecie ocenić ich grę i przyznać pierwsze miejsce. Musimy przyznać, że nie będzie łatwo, bo każdy z nich gra pięknie.

      Pierwszy z nich wydaje dźwięki pocierając pierwszą parą sztywnych skrzydeł. Posłuchajcie teraz jak gra PASIKONIK.

      Drugi wystąpi konik polny. Ten owad wydaje dźwięki pocierając o tylne nogi:

      Ostatni wystąpi świerszcz. Wydaje dźwięki pocierając podobnie jak pasikonik o parę skrzydeł. Posłuchajcie jak gra ŚWIERSZCZ.

      Tak zakończył się nasz koncert. Kto z nich grał najładniej? Pasikonik, konik polny, a może świerszczyk? Jedno jest pewne. Gdy na łące wszyscy grają swój koncert można słuchać i słuchać bez końca.

       

      Była sobie żabka mała

      Owady w pośpiechu odleciały. A któż to wygrzewa się w promieniach słońca. O proszę! Żaba. Zielona może dobrze ukryć się wśród trawy. Może ją jedynie zdradzić jej RECHOT. Żaby żyją w rożnych miejscach, również bardzo często na łące, szczególnie gdy jest ona blisko jeziorka lub bagna. Skóra żaby pokryta jest specjalnym śluzem i musi utrzymywać wilgotność.

      Była jednak pewna żaba, która uważała, że jest słaba i chora. A jak to się skończyło posłuchajcie wiersza J. Brzechwy - ŻABA.

      Była też pewna żaba, która się zakochała. Kogo obdarzyła takim uczuciem? Posłuchajcie!

      Zakochana żaba. T. Śliwiak

      Zakochała się żaba w ogórku kiszonym
      – Ożeń że się ze mną, przecież nie masz żony.
      Ja jestem zielona i ty w tym kolorze.
      Ładna będzie z nas para, więc ożeń się, ożeń!
      Jeśli zechcesz, to będę mieszkać z tobą w słoju.
      A ogórek na to:
      – Zostaw mnie w spokoju.
      Nie pleć bredni, żabo, i skończ swe zaloty.
      Nie chcę cię, boś brzydka i czuć ciebie błotem.
      Na te słowa żaba jak nie zarechocze…
      – Co? Ja jestem brzydka?! Patrzcie go. Wymoczek!
      Nikt na świecie nie widział (daję na to słowo),
      aby żaba została panią ogórkową.

      Historyjka obrazkowa

      Przyjrzyjcie się uważnie każdemu z obrazków. Powiedzcie, co się dzieje na każdym z nich. Spróbujcie ustalić co się wydarzyło po kolei. Opowiedzcie własną historyjkę. 

      Żabie muzykowanie

      Czy znacie piosenkę „Była sobie żabka mała”? Ta żabka mamy nie słuchała i zjadł ją bociek na śniadanie. Tutaj ciekawostka dla Was. Bocian tak naprawdę nie lubi jeść żab. Zjada je tylko wtedy, gdy jest bardzo głodny i wokół nie może znaleźć nic do jedzenia. 

                  

      Teraz razem z żabkami i piosenką poćwiczymy troszkę buzię, język i nie tylko. Spróbujcie włączyć się w śpiewanie i powtarzanie niektórych słów. W niektórych słowach będzie brakowało pierwszej głoski. Może uda Wam się powiedzieć w których. Starajcie się szeroko otwierać buzie i dokładnie wymawiać słowa, nawet z lekką przesadą.

      JESTEŚMY ŻABY ABY

      Na koniec żabiego muzykowania jeszcze dwie propozycje dla Was. W pierwszej stała się rzecz niesłychana. Bocian zakochał się w żabie i razem tańczyli rock and rola w rytm piosenki ŻABIE KROKI.

      Kto z Was kiedyś widział żabią gimnastykę? Teraz będziecie mogli poćwiczyć razem z żabkami skoki do przodu, do tyłu i w bok przy piosence: 

       

      Ślimak, ślimak  pokaż rogi

      Na łące spotykamy ślimaka. Porusza się powoli w swoim tempie, ale na pewno zdąży dojść tam, gdzie sobie zaplanuje. O! Patrzy na Was! Jego oczy znajdują się na końcu tych czułek. Teraz mówi do Was: - Jestem ślimak, dom na plecach noszę, który jest wygodny, nie za duży, nie za mały. A choć mam tylko jedną nogę, zawsze z domem ruszam w drogę. Z domem chodzę, z domem śpię i z domem tańczę, kiedy chcę.

      A teraz obejrzyjcie FILMIK  jak sobie doskonale radzę!

      Ciekawe, czy jak go poprosimy, to pokaże nam rogi. Tą śmieszną wyliczankę znają jeszcze Wasi dziadkowie, a nawet pradziadkowie. Mówimy ją kiedy zobaczymy ślimaka i chcemy żeby wyszedł ze swojej muszli i wysunął czułki:

      Ślimak, ślimak pokaż rogi
      Dam ci sera na pierogi

      Jak nie sera to kapusty
      Od kapusty będziesz tłusty


      Znany już Wam dobrze autor utworów dla dzieci Jan Brzechwa napisał  WIERSZ, który opowiada o ślimaku, któremu nie podobało się, jak ktoś go o to prosił.

      Posłuchajcie teraz piosenki o naszym ślimaku. Jaki tytuł piosenki? Zgadnijcie?   

      ŚLIMAK POKAŻ ROGI 

      Za to na pewno naszemu ślimakowi, będą podobać się jego bracia z kolorowego papieru, których może spróbujecie wykonać. Oto propozycja dla Was:

               

       

      Zadania dla Was od mieszkańców łąki

      Kochane Milumisie! Podczas naszej wędrówki poznajemy życie wielu mieszkańców łąki. Ale i oni chcą Was poznać i zobaczyć jak radzicie sobie z różnymi zadaniami. Wybierzcie sobie coś dla siebie. Powodzenia!

      CO_TU_NIE_PASUJE - skreśl niepasujący element, powiedz dlaczego nie pasuje

      DORYSUJ_TAK_SAMO - postaraj się, by drugie skrzydło motyla było takie samo

      ŚLIMAK_Z_KÓŁKAMI - kółka możesz pokolorować lub wykleić plasteliną

      WYTNIJ_SZABLONY - pomaluj, wytnij i złóż w całość

      KREŚLIMY_PO_ŚLADZIE - pracuj powoli, nie spiesz się

      POKOLORUJ_OBRAZKI

      PAJĄKI - wypełnij kontury obrazka

       

      Kogo możemy jeszcze zobaczyć łące?

      Kochani! Poznajecie kto to taki? Tak, to kret. Wynurzył się właśnie z pod ziemi, gdzie drąży podziemne tunele. Czasami wychodzi a wtedy wiemy gdzie był, bo pozostaje ślad w postaci usypanego kopczyka z ziemi.

        

      Zające też bardzo często odwiedzają łąkę. Są bardzo płochliwe, a tu mogą skryć się wśród wysokich traw i kwiatów. Znajdują na łące mnóstwo pożywienia. 

      Kto się boi myszy? Pewnie znalazłby się ktoś taki. A przecież myszka jest niewielkich rozmiarów i wygląda bardzo przyjaźnie. Łąka jest tez domem dla myszek polnych. Tutaj wykopują sobie norki i żyją sobie spokojnie w zgodzie z otaczającą przyrodą.

      W zgodzie z przyrodą żyją na łące jeszcze inne zwierzęta, którym teraz nie przyjrzeliśmy się z bliska. Możemy je wymienić: to pająki, chrząszcze, trzmiele, węże, jaszczurki, ropuchy oraz wiele gatunków ptaków między innymi: skowronki, czajki, pliszki, kuropatwy, bażanty, przepiórki, wróble, szpaki i jeszcze moglibyśmy wymieniać. Łąka jest, więc domem dla bardzo wielu zwierząt.

      Pora już powoli kończyć naszą wędrówkę. Chociaż poczekajcie chwileczkę! Ktoś bardzo chce coś powiedzieć! To biedronka siedmiokropka ma jeszcze zadanie specjalne. Dowiedziała się, że bardzo lubicie liczyć i dlatego przygotowała Wam kilka zadań z liczeniem ale nie tylko. Dla rozgrzewki i przypomnienia sobie sposobu liczenia do 10 proponuje Wam piosenkę, którą śpiewa razem z pewnym chłopczykiem. Słuchajcie, więc uważnie.

         

       

      Zadania biedronki siedmiokropki

      Tak Milumisie! Nie możemy zawieść biedronki. Postarajcie się jak najlepiej potraficie. Jak coś nie wyjdzie, robimy jeszcze raz. Najważniejsze jest to, że trzeba próbować. Tak jak zawsze zadania są do wyboru. Miłej zabawy życzy biedronka!

      DUŻA_I_MAŁA_BIEDRONKA - wytnij i połącz w pary

      PASIKONIK - puzzle rozcinamy i składamy

      PSZCZOŁA - puzzle rozcinamy i składamy

      POŁĄCZ_CYFRĘ_Z_BIEDRONKĄ - policz kropki i połącz biedronkę z cyfrą

      SUDOKU_MOTYLE

      ODSZUKAJ_BIEDRONKĘ - policz kropki i otocz kołem właściwą biedronkę

      POŁĄCZ_W_PARY   

      STONOGA - pokoloruj kółka

      OWADY_NA_ŁĄCE - praca z literami  na trzech poziomach do wyboru

       

       

      Popatrzcie biedroneczka jest zadowolona, więc wszystko się udało. Teraz już może spokojnie odpocząć na listku. I my kończymy już naszą wędrówkę. Myślimy, że uśmiechacie się jak nasze dzieci z obrazka i biedronka oczywiście. Przypomnijcie sobie, jakie rośliny i zwierzęta poznaliśmy, który film, a może piosenka najbardziej Wam się podobały.

       

      Do zobaczenia Drogie Milumisie!